yüzüme elleyerek uyuma

ebru_ela soruyor: 6

Bir ay sonra 3 yaşına girecek olan bir kızım var yaklaşık 19 aylıkken memeyi bıraktık o zamandan beri benim buruma dudaklarıma elleyerek uyuyor ne dediysem bir türlü bıraktıramadım denemediğim yöntem kalmadı, arkamı dönüyorum olmuyor, güzel konuşuyorum olmuyor bazen canımı öyle acıtıyorki canımın acısından ağlayarak yataktan kalkıyorum.Bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim...

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


feray

araştırma için çok  çok teşekkürler...emeğinize sağlık
ben sürekli oğluşa kitap okuyarak uyutuyorum, kitap bitiyor gözler zorlanıyor kapanmamak için en sonunda sarılarak gözlerini kapatıyor.
yanına bir nesne alsa bile yanında mutlaka beni de istiyor....
bebeklik döneminde de sürekli emerek uyuyan bir bebekti, uyuyunca yatağa konulurdu. ama yatağına birşey koymadım hiç bebeklik döneminde .( burda mı acaba yanlışlık )
 bebeklik döneminde yapılan bir yanlışlık şimdi nasıl düzeltilebilir...
bu noktada işte zamana sığınırıyorum . artık büyüdüler ve herşeyin farkındalar...
öğrenecekler yavaş yavaş biraz uykusuz kalıcaz ama yavaş yavaş onun duygularını incitmeden iki yatak arasında gide gele öğrenecek diye düşünüyorum..


ebruR


Ve son ben bu kadını çok beğeniyorum,hem nörolojici hem çocuk psikanalizi yapıyor
0-3 yaş arası ana

Ben mesela işe giderken kızıma bir çakıltaşı bırakırdım her sabah. “Bu benim” derdim, “Beni temsil ediyor”. Çünkü onu beraber bulmuştuk, kimseye göstermiyorduk, aramızda bir sırdı, cebine koyuyordum. Geldiğimde ilk iş, kızım taşı gösteriyordu, “Bak burada, hiç yanımdan ayırmadım”. Oğlumla da bir bağ çubuğumuz vardı. Aslında bu doğada da var, çocuk battaniye emiyor, annesinin tülbentini emiyor. Orada bir duyu daha var, özellikle de 0-3 yaşta çok önemli: Koku. Kokunuzla kalın. Bazen çocuklarımız bir oyuncaklarına bağımlı olur, o oyuncağı yıkamaya, temizlemeye çalışırız. Yapmayın, onu kokusuyla, dokusuyla bırakın.


ebruR

Mutlu bir çocuk büyütmenin olmazsa olmaz şartları neler?
0-3 yaşı söyleyeyim mi? Tek bir kelime: Emniyet. Çocuk, kendini güvende hissetmeli. 0-3 yaşın oyuncağını söyleyeyim mi? Mimikleriniz ve jestleriniz: “Neredeymiş benim bebeğim? Gel babası gel, bir, biir, biiir...” Bu tür sevgi sözcükleri sarf etmek. Ve dokunmak çok önemli. Bebek, 10 buçukuncu günden itibaren anne karnında sıvılara dokunarak kendi motor sistemini geliştirir. Orada dokunma duygusunu hissedemiyorsa, gelişemez.


Yani arkadaşlar 0-3 yaş arası özellikle emniyet güdüsü için özellikle dokunuyor,artık nasıl yol seçerse bence...

Koku olabilir elle yaratılmış his olabilir emniyet duygusu onu uykuya daldırıyor.Obilinçaltı ile uyuyabiliyor.

Yani başka bir uyarıcı battaniye (kimesela buda yıkanmamalı imiş burada koku uyaranmış) veya başka bir şey mutlaka bir duyusunu harekete geçirip emniyet hissini kapatıyor gibi algıladım ben...

Biz heralde heralde kendimiz dışında bir uyarıcı ile tanıştırmadık erken bebeklikte

DŞÜNÜYORUM DA EN AZINDAN BEN GALİBA EN ÇOK KENDİME YAKIN TUTTUM UYKUDA,BENDEN SONRA DA BİR OYUNCAK VEYA BAŞKA BİŞEY KABUL ETMİYOR OYNAYACAK


zeyneptd

2yıl geçmiş arkadaşlar. Yorum yazanların şimdiki halini merak ediyorum.ne alemdesiniz????çözebildiniz mi?benim kızım da yanağımda oynuyor uyumadan önce


Refika

Benimki hala her gece mutlaka kitap ve hafif bir uyku müziği dinlememize rağmen popişe vurmadan veya elimi tutmadan asla uyumaz,en az bir saat uyutma sürecimiz var ve ,ancak kendini güvende hissedemiyor demekki deyip katlanıyorum elbet geçecek,zor bir süreç ama ilk başlarda  daha zordu şimdi en azından uyuyor.


cansu_594

Merhaba sizlerin bebişler büyümüş ne yaptınız bu dokunarak uyuma meselesini nasıl atlattınız çünkü 3,5 yaşında dudaklarıma dokunarak uyuyan bir oğlum var canımı acıtmıyor sağolsun ama illa dokunmak istiyor hatta dudaklarıma dokunur dokunmaz gözlerin kapatıyor o derece :) Nasıl pes ettirdiniz çok merak ediyorum.


Teşekkür ederim.
Cevaplamak için Üye ol