Uyku düzeni kalmadı, atlayarak uyanıyor ve memeyi reddediyor :(

kaanveannesi soruyor: 10

Merhaba, yardımınıza ihtiyacım var :(

Kaan her aksam banyodan sonra saat 20.00'de uyuyup,01.00 ve 05.00 gibi dreamfeeding yapip, sabahta 6.30 gibi uyanirdi. Beslenme konusunda da sorun çıkarmaz günde 7 kere anne sutu alırdı ve normal istahtaydi. Boyu kilosuda gayet iyi sorunumuz yok çok şükür.

Ama ne olduysa Pazartesi gunünden beri gece bazen çığlık atarak, hemen hemen saat bası ya da 2 saatte bir uyanıyor. Gece yalancı emzik istemezdi ama şimdi istiyor (sanırım sakinlesmeye ihtiyac duyuyor), ağzından düştüğü an ağlamaya başlıyor. Gündüz uykusuyla bası zaten pek hoş degildi, şimdi maksimum 30'ar dakika tavşan uykuları yapıyor.

Üstüne üstlük bugün buna birde memeyi reddetmeyi ekledi. 5 saat cigliklar atarak memeyi istemedi, ancak uyurken yalancı emziği çıkarıp verebildim. 4 saattir yine veremiyorum :(

Kusma yok

Ateş yok

Ağlamalar bitince agucuk gugucuk gayet keyifli

Ayına uygun olarak bol salyasi var

Dr'a mı gitmeliyim, bu durumla nasıl basedebilirim? Ne yapacağımı şaşırdım :(

Desteginiz icin şimdiden teşekkürler

Sevgiler

Figen

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CokBilmis

Eee 3 aylık sefanız bitmiş. 4. trimestırın sonuna gelmişsiniz. Buna da şkür, ilk 3 ayı da kolik sancıları ile geçirenler var.

Bana sorarsanız oğlunuz büyümüş ve uyku eğitimine ihtiyaç duyduğunu anlatıyor size. Uykuya geri dönemeyince sinirlenip ağlıyordur muhtemelen. Tahmin yürütüyorum tabii. Çocuğunuzu en iyi siz bilirsiniz.


fistikcik

Sadece anne sütü mü alıyor ? Yakın zamanda biberon verdiniz mi ? Günlük yaşantısında bir değişiklik oldu mu (taşınma, evde gerginlik vs.), sizden uzak kaldı mı ?
Memeyi reddetmenin çok çeşitli sebepleri olabiliyor. Biberona alışma sebebiyle olursa farklı, nursing strike (meme grevi) denilen şekilde olursa farklı yaklaşımlar gerekebiliyor.
Memeyi reddetmenin olası sebepleri ve çözüm önerilerinden şu soruya verdiğim cevapta bahsetmiştim.
http://www.nurturia.com.tr/questions/338bdc08-9ca3-4986-a695-9fc0017368a4/1/bebegim-emmeyi-reddediyor-%28


kaanveannesi

Sevgili Çokbilmiş ve Fıstıkcık,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim-ederiz.

Çokbilmişcim, ne gaz sancıları çektik anlatsam sayfalar dolar. Hala sabah ve akşam Wind Salbe ile göbüşüne, acı elma yağı ile tabanlarına masajlar yapılıyor.
Banyosundan sonra kundak yapıp müziğini açınca kendi kendine uyuyor. Bin tane metod var :( sen hangi metodu denedin?

Fıstıkcık,
Tek değişiklik yatağına geçişi oldu. Ben doğduğu günden beri Kaan'ın odasında iki büklüm uyuyordum, Kaan'da kanapede. 20-25 gün öncesine kadar bu böyle devam etti. Baktık gece uykusu tamam ben dipdibe olan yatakodasında uyumaya başaldım, Kaan kanapede uyumaya devam etti. Söylediğim gibi artık zamanı diye düşünerek yatağına yatırmaya başladım, belki de...
Yazı için teşekkürler hemen okuyacağım.

Sevgiler
Figen


PembeTavsanim

buyume atagi olabilir.


sema_melis

diş çıkarıyor olabilirmi.ne durumda dişleriniz çünkü biz aynı sorunu yaşamıştık her çıkma öncesi gece sızlanmaları ile uyanır ağlardı..ama gündüz hiçbir derdi olmazdı.iştahıda azalırdı.bizimkine benziyor derdininiz ama başka bişeyde olabilir tabitiara

emzirirken kucağınızda dolaştırmayı deneyin, oğlum çok gergin olduğunda ve ememediğinde bu taktik işe yarıyor, karnı doyunca gerginliği de azalıyor sonra normal emme düzenine dönüyoruz. nedeni büyüme atağı ya da diş olabilir, ateş olsa kulakla ilgili bir enfeksiyon aklıma gelirdi ama ateşi yoksa ilk ikisini düşünmek daha mantıklı. 

bir de sanki bunların huysuz haftaları oluyor gibi geliyor bana, öyle nedensiz bir huysuzluk ara ara benim oğlumda da oluyor, bazen 1-2 gün bazen 1 hafta sürüp geçiyor, belki nedeni var ben fark edemiyorum o da olabilir tabii..


kaanveannesi

Günaydın :)

Kaan size icimi dökmemi bekliyormuş meger, dün gece eski düzenimize geri donduk :))

Yalnızca 2 kere emmek icin "miz" yaptı ve büyük bir istahla emdi :))

Of çok şükür yaa, Allah büyük dert, başka sorun vermesin, gercekten insanın ici gidiyor bisi mı var diye.

Söylediklerinizi teker teker kaydettim, bu olasılıkları gözden geçireceğim. Ama bana yaşadığımızı Pembe Tavsanim'in söylediği gibi büyüme atağı ya da Tiara'nin söylediği gibi "huysuzluk haftası" olarak isimlendirmem istiyorum : D

Umarım bu mizirtilarin altından hastaliik gibi bisi çıkmaz, çıkmayacak :)

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Burada sıkıntımızı paylaşmak bile beni hafifletmişti, yalnız olmadığımızı görmek daha da rahatlatti :) ve sabah "buranın bir uguru var galiba, yazdım düzeldi pasa bey" diye içimden geçirdim :))

Sevgiler

Figen


ferya_nil

Benim kızım da bebekliğinde bir dönem ısrarla memeyi reddediyordu, öyle korktum ki bırakıyor diye. Hatta olayı öyle abartmıştı ki gündüzleri uyanıkken neredeyse hiç emziremiyordum, o yüzden her uyumasını fırsat bilip hemen emziriyordum aç kalmasın diye. yaklaşık on gün sürdü bu durum, sonra kendiliğinden düzeldi. inşallah seninki de düzelir. üzülme ve yılma, geçecek inşallah.o dönemde bazı arkadaşlar dişten olabileceğini söylemişlerdi. bilmiyorum nedendi ama geçti şükür. şimdi kızım iki yaşında ve hala emziriyorum.esos

Ben tam 1,5 aydır bu sorunu yaşıyorum tam geçmiş sayılmaz ama düzelme var (fıtıkçık yazdıklarından çok yararlandım teşekkürler) , pes etmedim geceleri uyurken emzirdim çalışmaya başladığımdan ağırlıklı beslenme geceleri oldu sizede tavsiyem fıstıkçığın yazdıklarından yararlanın , pes etmeyin mutlaka düzelir.

 


delimania

Ben tek gogusden emziriyorum digerinin ucu olmadigi icin nerdeyse hic almiyor.. Emdigi gogsumdede hizli akis nedeniyle mutlaka once 10 dk sagiyorum sonra aliyor yoksa kendini geriye atip agliyor ve geceleri haric nerdeyse hep ayakta emziriyorum, kolay degil bu minnoslar;))

Not: Biberon ve emzikde kabul etmiyor, 1.5 ay sonra calismaya baslayacagim.

Sevgiler


Cevaplamak için Üye ol