oğlum ne zaman yürür

gulcinozden soruyor: 10

11 aylık oğlum sürekli istediği şeye emekleyerek gidiyor.İlk arabam aldım çok güzel sürüyor hatta mama sandalyesi ona göre daha zor gitmesine rağmen ustalıkla onuda götürüyor.Ancak istediği bişeyi bir adım uzağına koyduğumda elde etmek için deliriyor ama kesinlikle adım atıp gelmiyor hemen oturuyor emekleyerek geliyor.Tay tay hiç durmuyor.Ben bunları cesaret edemediğine bağlıyorum.
Sorum şu: Birden bi cesaret alıp günü geldiğinde o cesaretle baya bi yürürmü?
               Yoksa bu koltuk arasında bir-iki adım gidip gelip,tay tay durma aşamalarını yaşayıp 
               öylemi yürür?

Tabii ki her çocuk farklı ama sizlerin bebekleri nasıl yürüdü merak ediyorum.Haliyle bende yaşını karşılarmı diye düşünüyorum vede istiyorum...

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


nurhans

acele etmeyin az kalmış yürüycek bence 1 ay içinde tutunmadan yürümeye başlar tabi adım adım öyle hemen koşmaz :)


pinarsultan

merhaba, benim bebeğim de aynı sizin anlattığınız gibiydi. Çok güzel emeklediği için biraz geç yürüdü Geeç oldu ama temiz oldu. Arasıra kısa mesafelerde kucağınızı açarak onu cesaretlendirmeye çalışırsanız faydası olur. Ama yürümesi için asla acele etmeyin. O zamanı gelince elleriyle sanki dengelemeye çalışır gibi bir yürür ki siz bile yetişemezsiniz.


kuzeynep

Bnim oğlum 9 aylikken yurumustu kocaman pilates topuna tutuna tutuna:) sevdiği birseyi uzatın almaya çalışsın 2-3 adimlik mesafede sonra 5-6 adimlik mesafe böyle böyle cesaretleniyorlar. Sonra da yerinde durmuyorlar:))


HAWOR

ben kızıma ne oturması için ne de yürümesi için hiçbir şey yapmadım...yere serdiğim battaniyede yatarken yuvarlandı,kendi kendi kendine 8 aylıkken tam anlamıyla oturdu,ayağa kalktı,emekledi,adımlar attı ve 14 aylıkken de yürüdü...playskool un ilk arabamı bizde de var ve çok seviyor.amadedim ya kendisi ne zaman ister ve kendini hazır hissederse o zaman yapsın.bu konuda felsefem bu.nasıl olsa yapacak bunu,acele etmenin hiç gereği yok.biraz fazla rahatım sanırım am a gerçekten tüm gelişim aşamalarını kendi atlatsın istiyorum.bu kendine güvenini de farketmesini sağlar bence.tek yaptığım güvenliğini sağlamak...sizde acele etmeyin,nasılsa yürüyecek hem de hayatı boyunca.bırakın kasları gelişsin,kendini hazır hissetsin...


lopikcim

Kızım öncelikle iki koltuk arası ve iki insan arası yürüdü 3-5 adım, biz bunu biraz oyunhaline geitrmiştik aslında.Baba ve ben karşılıklı dururduk elimizde de kızımın sevdiği bir oyuncak olurdu, hadi gel al derdik( tabi ki tay tayları başladıktan sonra) her seferinde aramızdaki mesafeyi arttırarak 3-5 adımlar 7-8 lere 10 lara çıktı, 14. ayını doldurduğu gün( ve anneler günüydü) de yürüdü, güzel bir hediyeydi benim için:-)))



gulcinozden

cevaplarınız için teşekkür ederim.Nedendir bilmem bi yürüse sanki herşey daha kolay olucak gibi geliyo birazda o yüzden hemencecik yürüsün istiyorum.Bugün tek elinden tutarak yürütmeye başladım en başlarda çok korkarken şu an baya rahatladı.Ama en azından anladım bizim oğlan 11-12 aylık gibi erken yürüdü deniceklerden olmıcak.Doğru geç olsun temiz olsun :)


nurcolak

benim bebeğim kendi başına oturmaya yeni başladı emekleme eğilimi yada istedide yok normalmi?


pinarsultan

nurçolak kesinlikle normal. Olması gereken zamandan daha erken oturması, emeklemesi, yürümesi çok sakıncalıymış. İleride bebeğinizin iskelet sisteminde bozukluklara neden olurmuş. Benimkisi 16 aylık ve henüz 1 aydır rahatça yürüyor. Çok güzel emekledi uzun bir zaman. Doktorumuz emeklemenin belini güçlendireceğini asla yürümesi için zorlamamazı önerdi.



nurcolak

tşkler pinarsultan cevabın için yürümek için çok vaktimiz var biliyorum çünkü yeni yeni oturmaya başladı her cocukta farklı oluyor ama sanırım kabul etmek gerekir biz herşeye biraz geç başladık demi:(


pinarsultan

Geç olsun temiz olsun.=)



Cevaplamak için Üye ol