Gece emzirmek/emzirmemek

dilek80 soruyor: 9

Çok yorgun bir anneden...

Sorunum aslında çoğu annenin yaşadığı şey, gece sık sık uyanmak.. Tamam artık alıştım sık uyanmalara ama acaba yanlış mı yapıyorum diye dün içim içimi yedi. Oğlum neredeyse 1 yaşına gelicek ve biz birlikte uyuyoruz:-(. Aslında yatağına yatırıyorum, ben uyuyana kadar orada. Ben uyuyunca, bir zamandan sonra kalkınca dayanamıyorum, kollarım tutmuyor, alıyorum yanıma saban kadar emişip, koklaşıyoruz... Dün gece çok şaşırdığım bir olay oldu. Annemlerde kaldık, annem yer yatağı yaptı ikimize... Oğlumu uyuttum, 3 saat sonra da ben yatmaya gittim. Yanına uzanınca, hemen ağzını açıp, elleriyle beni yoklamaya çalıştı, yani benim geldiğimi hissedince hemen emmek istedi. Acaba ben onu yanımda, süt kokusuyla yatırdıkça o sürekli emme ihtiyacı içine mi giriyor:-( Uyku herşeyden önemli biliyorum. Gece uykusuna 7.30 dalıyor, sabahda 6.30'a kadar uyuyor ama ara ara hep uyanıyor. Şimdi benim sorum şu,
1-Öncellikle gece emmesini kesmeli miyim, yani gece kalkmasının suçlusu memeler mi:-)
2-Emerek uyuma dışında birde arabasında uyumaya alışkın, her kalktığında arabasında uyutsam (ki çok zor olucak, tamamen uykumdan uyanıp, onu uyutup, yatağına geri yatırmam gerekecek) mi? Böylelikle mimimum gözyaşı garanti sanki.
3- Baba faktörünü denedik ama çok ağladı, uykusu da açıyor sanki.. Denemeye devam etmeli mi?

Diş diyorum hastalık diyorum hep bir bahane buluyorum kendime. Yani gece emmesini kessem, yine de uyanacak gibi geliyor bana...Denemek içinde yorgunum ama oğluma kötülük yapıyorum hissii, beni yiyip bitiriyor... Ne olur destek verin bana, adım adım ne yapacağımı anlatın ama gerçekçi olsun birde neolur ağlamasın...Zor anne oldum ben, ağlayınca yürepim parçalanıyor:-( 

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


tiara

doğrusu yanlışı çok bireysel oluyor bu işlerin sanırım ama ben kendi deneyimimi yazayım.

oğlum 12 aylık. doğduğundan beri çok sık uyanıyor. minimum 4-5 kere. özellikle 10 ay civarı yarım saat kırkbeş dakikada bir uyanmaya başladı. inanılmaz uykusuz bir anneyim yani.
ilk kez 5 aylıkken gece beslenmesini kesmeye çalıştım ama 10 gün içinde geri döndüm gece emzirmeye çünkü hiç bir değişiklik olmadı. bu arada bu kadar sık uyandığı için yanımda yatırdım ama aslında birlikte uyuma taraftarı değildim. en azından aynı oda ayrı yatak olmalı diye düşünürdüm ama bu kadar sık uyanan bebekte imkansız oluyordu.
1 ay kadar önce gece beslenmesini tekrar kestim ve odasını ayırdım. odasındaki kanepede yattım. elbette uyandığında meme istiyor ve alamayınca ağlıyordu. kucağıma alarak, pışpışlayarak sakinleştirdim. ağladı yine de elbette ama yanında olduğumu, artık büyüdüğünü bu yüzden gece meme ememeyeceğini. uyanınca istediği kadar emebileceğini söyledim en sakin ses tonumla..haftasonu babası kanapede yattı (ideali gece beslenmesi kesilirken anne dışında birinin gece bakması olabilir ama bizde mümkün olmuyordu), uyandığında o sakinleştirdi ve 1 hafta sonra artık gece ememeyeceğini anlamıştı. şimdi yine bir iki kez uyanıyor ama çabuk geri dalıyor, uykuları eskisine göre çok daha iyi. gece bir kaç kez uyanıyorsa hiç girmeyin bence beslenmeyi kesme eziyetine ama bizimki gibi bir durum varsa gece beslenmesini kesin derim. kolay gelsin.


neretva

Ben yazınızdan oğlunuzla uyumaktan mutlu olduğunuz hissini edindim. Öyleyse eğer hiç bozmayın. Eğer uykusunda el yordamıyla sizi buluyor, biraz emip tekrar uyuyorsa sizi de yormuyordur. Evet, bu durum uzun yıllar devam edebilir. Böyle beraber uyuyan aileler var ve mutlularsa öyle devam etmeleri en güzeli. Ben denedim, ne o ne de ben uyuyabildim. Ayrı yataklarda ikimiz de daha mutluyduk. Hatta odasını ayırdıktan sonra daha iyi uyuyor. Sanırım bizim seslerimize uyanıyordu. Yani tek doğru yok. Herkes ayrı yatırıyor diye siz de öyle yapmak zorunda değilsiniz. Hatta beraber uyuyarak büyük ihtimalle daha iyi alıyorsunuzdur uykunuzu. Çünkü ayrı odada olsanız, kalktığında siz de kalkacaksınız, emzireceksiniz, uykunuz açılacak.

Yok mutlu değilim, değiştirmek istiyorum diyorsanız gece beslenmesini kesmeyi, su vermeyi, aynı odada ayrı yatakta yatırmayı veya onun yatağını sizinkine bitiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ama yorgunum diyorsunuz. Böyle bir değişim istikrarlı olmayı ve uzun süre (15-20 gün) uğraşmayı gerektirir. Ağlayabilir, onu teselli etmeniz gerekebilir, belki onun odasında yerde yatmanız gerekebilir. Eğer sonuna kadar gidemeyecekseniz hiç düzeninizi bozup onun da aklını karıştırmayın.


ipekkusgoz

Ben kendim ettim kendim buldum:). İlk doğduğunda yani yapışık yaşadığımız zamanlarda gece sütümü sağmam gerekiyordu, taşıyor diye.Sonra düşündüm niye sağıyorum ki kendisi emsin dedim. Sonra 2,5 aylıkken işe başladım. bu sefer de zaten bütün gün emmiyor diye uyurken alıp emzirirdim 2 ya da 3 saatte bir. 9. ayda bebek geceleri açlıktan uyanmaz derler ya, hakikaten doğru sanırım. Artık açlıktan değil ama alışkanlıktan uyanmaya başlamıştı. Daha önceleri uyurken emzirdiğim çocuk artık uyanıp ağlayıp meme istiyordu. Her şeye rağmen hiç kesmeyi düşünmedim gece emzirmelerini. 14. aydan sonra yanıma almaya başlamıştım yavaş yavaş, ki ilk doğduğu günden beri değil yatağımızda aynı odada bile uyumadık. 18. ay civarı gece uyanmaları tavan yapınca hemen hemen her gün yanıma almaya başladım. Bizde sizdekinin tersi oldu. Yanımda yatınca daha az uyanmaya başladı. Artık daha az uyanıyor bazılarını da su ile geçiştirebiliyordu. Laftan da anlıyordu galiba. Şimdi değil sabah emeceğiz oğlum deyince dönüp yatıyordu. Şu an gece uykusundan önceki emzirmeyi bitirip yatağına bırakıp çıkabiliyorum odasından.Kendi kendine uyuyor. Bazen odasına gitmek istemiyor,hiç itiraz etmiyorum hoşuma da gidiyor. Rutin haline getirdi birlikte yatarken sık sık 'annem' deyip yanağını yanağıma koyup öpme hareketi yapmayı. Hatta dün gece rüyasında sayıkladı 'annem' diye ve ağzını şaplattı öpüyor gibi:).

Benim de herkes gibi demem o ki tek bir doğru yok bu konuda. Biraz içgüdülerinize, biraz da çocuğunuza kulak verdiğinizde bir orta yol bulunuyor galiba.


shantaram

ipekkusgoz ne güzel anlatmışsın:) oğluuum deyiip meme veresim geldi oğluşuma.sanki o bana annem deyip öpmüş gibi canlandı gözümdeema

Ben 9.aya civarı gece beslemeyi kestim ve 2-3 ay sonra meyvelerini almaya başladım şiddetle tavsiye ediyorum hem bebeğin hemde kendi sağlığınız için.Şundan sakın korkmayın benim tecrübem en azından öyle kesinlikle gündüz emmeyi bırakmıyor sütümde azalmadı ve 2 yaşına kadar emziricem inşallah.


cigdemlekaan

bende gece emzırmeyı kesmek istiyorum.dilek80'nın aynı sorunu bızde de var. peki emzirmeyıp te ne yapalım sadece pış pış la, sallamayla uyumuyor. benımkı emerken gaz cıkarıyor onu cıkarınca rahatlıyor ve uyuyakalıyor.


gazelra

ben 8. ayda bıraktım gece emzirmesini.önceleri uyanınca ağzında emzik varsa hemen atıyordu.ilk zamanlar biraz huysuzlandı,kucağımda salladım kararlıydım yani.arada bir iki gece emzirdiğim de olmuştur.nihayetinde hiç uyanmadan sabah 6-7 ye kadar uyuduğu oluyor.tabi birkaç kere uyandığı da.uyanmaların birçok sebebi olabiliyor çünkü.ben şu an çok daha rahat hissediyorum,gece emzirmek beni yoruyordu.


nadia

memeden kesince kesintisiz uyur mu bunu kimse bilemez. ancak bu yaşta gece beslenmesi artık son bulmalı.


lalena

Bende 13 aylikken gece emzirmeyi birakmistim. Cok zor olmamisti. Bir hagya gece her uyandiginda meme ov oldu diyordum. Canimin acidigini dusunerek vaz gecmisti anlayisli kuzum benim. Bir ay surdu. Uykusu blok oldu. Cok rahattik. Ama sonra azi disleri cikmay basladi birdehastalik eklenince ilac niyetine(zugurt tesellisidir belki) tekrat basladim gecce emzirmeye. Zaten o halde meme istegini geri ceviremezdim. Cok duygusal davrandim belkide. Sonuc gece en az 6 kere kalkip emen bir bebek oldu.

Arkadaslarin da yazdigi gibi icgudulerinize gubenin ve kararli olun derim. Cunku suanki duzensiginden kendimi sorumlu tutarak cok uzuluyorum. Kuzum uykusuz kaliyo. Bende uykusuz bir anne olarak istedigim gibi verimli olamiyorum.

Size ve bebisinize bol uykular diliyorum.

Uykusuz anneden sevgiler...


Cevaplamak için Üye ol