Tecrübeli anneler imdaaattt..pütürlüye alıştıramıyorum:(((

Pasazdm soruyor: 10

Merhabalar.. Oğlum pütürlü gıdaları yemekte zorlanıyor.. Bütün bütün yutmaya çalışıyor.. Şimdiye kadar dr.yönlendirmesi yüzünden blendr kullandım.. İlk çocuğum olduğu için bende dr ne derse onu yaptım.. Geçen ay başka bir şehire taşındık.Dr.u değiştirdik.. Dr.un beni dövmediği kaldı:)) haklıydı:(( Şimdide alıştırmakta zorlanıyorum.. yemekleri asla pütürlü yemiyor.. Ağzını kilitliyor.. mecburen yemekleri yine blendrdan geçiriyorum..Zaten zayıf bir çocuk.. Sabahları bulamaç yiyor hala.. Omlet falan yapıyorum ama sonuç aynı.. Boğazına takılıp kusma ile son buluyor:( Eline petibör veriyorum alışşın diye.. Salatalık havuç elma muz ekmek veremiyorum ön üst 2 ve alt 2 dişleri olduğu için çok büyük koparıyor.. Ve sonrasında kızarmış ve morarmış bir çocuğu kurtarma telaşı:((( Petibörü bile büyük ısırınca hemen suyla yutmasını sağlıyorum:(( Sizce atıştırmalık neler verebilirim, nasıl alıştırabilirim pütürlüye.. Çokmu geç kaldık acaba:(((

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


fistikcik

Öğrürmesi sorun değil ki... Endişe etmenizi anlıyorum, ama bebeklerin öğürme refleksi zaten onları boğulmadan kurtaran bir mekanizmadır. Yetişkinlerin aksine öğürme refleksi boğaz girişinde değil ağzının ortasında bulunur. Yutamayacağı büyüklükteki şeyleri öğürür bebekler.
Yapmanız gereken sadece damağı ve diş etleriyle ezebileceği kadar yumuşak ama elinde dağılmayacak kadar diri sebze ve meyveleri eline vermek. Sonrasına karışmamak. İstediği kadar mıncıklasın, yere atsın, üstüne başına sürsün. Ama keşfetsin ve tadına baksın. Öğürmesine de sakin kalabilirseniz, sorun kalmaz.
Elbette boğazına kaçma riski olan (küçük, yuvarlak ve sert besinler, örneğin fındık, bütün üzüm gibi) vermeyeceksiniz. Ama yumuşak bir armut, olgun bir muz, haşlanmış brokoli, karnıbahar, makarna gibi besinlerle denemeye başlayabilirsiniz. Yoğurdu ve peyniri ufak ekmek parçalarının üzerine sürüp önüne koyabilirsiniz. Yine çorbasına ya da diğer yemeklerine batırdığınız ekmeği eline almasına müsade edebilirsiniz.
Ancak bu şelkilde pütürlü yemesini ve yemekten keyif almasını sağlayabilirsiniz.


Pasazdm

Sevgili anneler hepinizin fikirleri benim için çok değerli.. İyiki varsınız...


ipekkusgoz

Blender düşkünü bir doktora denk gelmeniz kötü olmuş ama şanslısınız ki çok da geç sayılmaz bu hatadan dönmeye çalışmanız.meyve filesini kullanırsanız büyük parça koparıp boğazına kaçmasını engellerseniz diye düşünüyorum. öyle öyle de gıdaların orjinal hallerine alışır, blenderdan çekilmiş haliyle neyin ne olduğunu bile anlayamıyordur muhtemelen.kolay gelsin dilerim inşallah bir an önce düzeltebilirsiniz durumu.


berder

bence geç kalmadım benim oğlumda aynen sizin oğlunuz gibi pütürlü yiyemiyordu bide benim oğlumda reflü vardı.Hemen kusuyordu.Pütürlü yemye 1.5 yaşında başladı yanında yoğurtla başlattım.Şu anda herşeyi yiyor.Bazen inanamıyorum bile


yasomit

ben aynı sorunu büyük oğlumda yaşadım 2 yaşına gelene kadar (yemediği için)blendr kullandık sonra ne mi oldu rotavirüsüne yakalandı (blendrla ilgisi yok :) allahtan anne sütü alıyordu 1 hafta hast. yattık.dr.bana kesinlikle blendr unut normal beslensin dedi.alıştırmak zor oldu.yavaş yavaş geçiş yaptım.çorbasına ekmeği doğradım falan...nihayet aç kala kala 1 ayda alıştı.şu an 1.sınıfa gidiyor hala et yemekte zorlanıyor.zayıf olmasıda blendrın suçu zaten hazmedilmiş gibi gıda yiyor midede çok fazla durmadan barsaklara geçiyor ...osssem

nenımde durumum sızın gıbıydı yalnız benım sansım dr yı 7.ayda değiştirdik.ilk zaman yemıyorlar atıyorlar öğürüyorlar  panık omayın bırakın ac kalsın kı kalmaz anne sıtu yada mama muhakkak alıyordur.yogurt corba gıbı seceneklerden alır zaten vıtzmın.benım bebeğim üç gun sonra yemeye basladı çok şükür darlısı size..


melinda125

ÇEŞİTLİ CVPLAR VERİLMİŞTİR ELBETTE 

BENİM MANTIĞIMDA AZI DİŞİ OLMAYAN ÇOCUĞU ZORLAMAK MANTIKLI GELMİYOR 
ZATİ İKİZLERİMDEN BİRİNİN NEDENİ ANLAŞILAMAYAN ÖĞÜRMELİ ÇIĞLILI KUSMALARI VAR O YÜZDEN ZORLAMIYORUMDA 
DR SORDUM HER ŞEYDEN YEDİĞİ SÜRECE HİÇ ZORLAMAA KENDİ İSTEYECEKTİR DEDİ 19 AYLIKLAR HALA BLENDRDAN GEÇİYORUM YEDİKLERİ MİKTARDA ÇOĞALIYOR KUYSMAYIDA AZALTTIMM ŞİMDİ HAVUÇ KRAKER SALATALIK VS BUNLARI YİYOR VERİRSEM AMA ANA ÖĞÜN BESLERKEN BLENDRLIYORUM BENN 
DR ARKADAŞIMIN ÇOCUĞU 7 YAŞINDA BLENDRLAMADAN YEMİYORR MAŞALLAH İSTEYİNCE HER ŞEYİDE YİYORR ANNESİ SORUN ETMİYOR SANA NE OLUYOR ACELE ETMEE ELBET BAŞLAR AZILAR BİR ÇIKSIN DEDİİ DİĞER İKİİMİN AZILARI ÇIKTI KENDİ İSTİYOR PÜTÜRLÜYÜÜ BESLİYORUMDAA 


yuksel_

nsbbrk, kesinlikle geç kalmadınız, kolaylıkla çıkabilirsiniz bu durumdan. Ama öncelikle blender'ı hemen çöpe atmanızı tavsiye edeceğim, hemen bugün hiç düşünmeden. Biz de kızımda aynı hatayı yaptık, karışım kahvaltı, öğürüyor diye blender lı yemekler...sonuç: 2-2,5 yaşına kadar çok zor yemek yiyen, en ufacık boğazına takılan yemekte öğürüp kusan bir çocuk. İnanın çok zorluk çektik. Kreşe başlayınce biraz azaldı, neyse ki artık böyle bir sorunumuz yok. Mar'ın söylediklerine kulak verin, onun 1,5 yaşındaki kızı benim 4,5 yaşındaki kızımdan bin kat daha iyi yemek yiyor hem çeşit anlamında hem de iştah ve yeme isteği anlamında. Evet her çocuğun iştahı bir değil elbet, ama bunu biraz da biz anneler oluşturuyoruz kendi evhamlarımız ya da rahatlığımızla. 
Oğlunuzun eline yumuşak ama damağıyla ezebileceği şeyler verin. elma, armut, salatalık gibi...petibör yerine evde yumuşak bir poğaça yapın onu verin. ıspanak gibi, pirinçli yoğurt çorbası gibi hem kolay yutabileceği hem de pütürlü yemekler yedirin. çatalla ezin..eline kaşığı verin, bırakın yarısı yerde yarısı üstünde başında ama kendi kendine yemeye alıştırma yapsın. 
Bir de, çok yediricem diye uğraşmayın. Blendırdan geçirilmiş 1 kase yiyeceğine, çatalla ezilmiş 1/3 kase yesin, inanın çok daha doğru birşey yapmış olursunuz. 

Bir de şu kitabı edinin mutlaka: Çocuğum Yemek Yemiyor...Blogcuanne'nin de çok güzel bir yazısı var, ışık tutabilir:


sevgiler, kolaylıklarbenjamin2010

Komşumun oğlu hep blendirdan gecmis yemek yediğinden cene yapısında anormallik meydana geldi.ortodontik tedavi görüyor suanda.annesi herkese sakın benim yaptıgım hatayı yapmayın diyerek nasihat ediyor.


fleez

ben akıl verecek en son kişiyim belki ama poaça ve kek yapıp eline vermenizi şiddetle tavsiye ederim:)))
Cevaplamak için Üye ol