4.ayda ek besin verilmeli mi?

Asyadan1Ezgi soruyor: 10

Kızım 4.ayına girdi.. Gelişimi gayet iyi ama yinede ek besine başlamalı mıyım? Bu konuda kafam çokm karışık.. Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


muratefekerem

bence gelişimi iyiyse vermeyin.ilk 6 ay sadece anne sütü yeterli.ben öyle yapmıştım.


majestik

bencede kesinlikle vermeyin,ben hata yaptım. zaten 2 yaşından sonra ömrü boyunca ek besin yiyecek bırakın Allah ın verdiği mucizeden faydalansın


ozURel

bence de erken... 6.aya kadar anne sütü alımı iyiyse gerek yok ki.. ne güzel başka bir şeye gerek de duymuyorsun... en azından ben 6 ay oğluma ek hiç bir şey vermedim.. su bile çok nadir....
çevrem de alıştır diyen çok da oldu ama ben dinlemedim.. iyi ki de öyle yapmışım ((: 


elf_gns

Eğer anne sütü alıyorsa bencede gerek yok gelişimi de iyiymiş.

Ama benim bebeğim  gibi malesefki mamalı bebekleri 4. ayda ek besine başlatıyorlar  doktorumuz başlattı ama o da 1-2 çay kaşığı meyve suları siz emzirmenin tadını çıkarın:))


Asyadan1Ezgi

arkadaşlar çok teşekkür ederim paylaşımlarınız için.. benimde içimden gelen bunun tadını çıkarmaktı sizinde yorumlarınızın bu şekilde olmasına sevindim:)neretva

4 aylık bebeğin ağzındaki yabancı cisimleri diliyle dışarı itme refleksi vardır. Bir tür boğulmaya karşı önlem. O refleks geçmeden zaten siz verirsiniz o iter. 4. ayda geç diyenler, 6 aylık bebeklerin inatlaşabileceklerini düşünenler. Ben öyle düşünmüyorum. Mama alıyor olsa, mamayı azaltmak için düşünülebilir. Ayrıca şu anda oturmuyordur daha. O da önemli. Etrafı boşverin, siz bu zamanın keyfini çıkarın. Şu anda hiç yemek hazırlama, saklama, taşıma derdiniz yok. Ben tembelliğimden 6. aydan da geç geçmeyi düşünmüştüm. Ek gıda, ekstra iş.


sappho

Bence başlanmalı. Ben tek başına anne sütünün yeterli olduğunu düşünmüyorum.Meyve suları ve püreleriyle daha sonra ev yoğurdu vs. Biz 4. ayda vermeye başlamıştık,biraz sabır istiyor tabii ama,olsun işimiz ne değil mi??:))


fistikcik

Cevapların çoğunda söylendiği gibi gelişimi iyise 6. aya kadar sadece anne sütüyle devam etmeli diye düşünüyorum.
Sappho'ya anne sütünün yetmemesi konusunda (niye yetmesin ??), Luce anima'ya da 4. aydan sonra başlayanların çiğneme problemleri olması hususunda katılmıyorum (çiğneme problemleri olanlar hep püre verilen çocuklardır. Ki aslında bu oran 4. ayda başlayanlarda çok daha yüksektir. En başından beri blendır kullanmazsanız asla çiğneme probleminiz olmaz).

Mamayla beslenen bir bebeğin durumu farklıdır. Mamadan erken kurtulmak için ek gıdaya erken başlamak gerekebilir. Ama anne sütü alıyorsa böyle bir şey gereksizdir.

6. ayın beklenmesinin pek çok sebebi var, bunları yukarda arkadaşlar anlatmış zaten. Ek olarak şunu belirtmek isterim : bebek aldığı her ek gıda miktarı kadar anne sütü alımını azaltır. Bu yüzden gelişimi iyi olan bir bebeğe erken ek gıda vermek onun anne sütü alımını erken azaltmaya başlamak demektir. Bu da gereksizdir.

6. aydan önce bebeklerin sindiirm sistemi pek çok besini tolere edcek kadar henüz gelişmemiştir. Kimisi elbette iyi tolere eder, ama bazılarında da alerjiler, hazımsızlıklar vs görülür. Bu da gereksiz bir risktir.

Çoğu bebek 6. ayda desteksiz oturmayı öğrenir. Desteksiz oturan bir bebek besinleri eline alıp ağzına rahatça götürebilir. Bu hem doğal süreç açısından ek gıdaya hazır olmanın önemli bir kriteridir. Hem de bebeğin kendisinin yemesinin teşvik edebilmesini sağlar.ElfAna

Buyuk oglumu doktorumuzun uyarisini dinleyerek, ilk 6 ay sadece anne sutu ile besledim. 6. ayda sadece tatmaya baslamisti. 7,5. ayda tam anlamiyla kati gidaya gecmisti. Blender kullanmak yerine catalla ezmistim ve hic cigneme/yutma problemi yasamadik.

Bir arkadasimsa; kizlarina kati gida vermeye 4. aylarinda basladi. Bizim gectigimiz asamalardan 4' er aylikken gectiler. Onlarda hic problem yasamadilar.

Buna ragmen; 6. aydan once baslamamak taraftariyim.


ayb

Sut uretiminizde ve bebegin gelisiminde bir sorun yoksa baslamaya hic gerek yok.Cevaplamak için Üye ol