4.ayda ek besin verilmeli mi?

Asyadan1Ezgi soruyor: 10

Kızım 4.ayına girdi.. Gelişimi gayet iyi ama yinede ek besine başlamalı mıyım? Bu konuda kafam çokm karışık.. Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


merch2010

Biz mecburen basladik kizim dorduncu aydan sonra anne sutu almadi ama benimde tavsiyem baslamayin, omru boyunca dk besin yiyecek zaten hazir olmayan bagirsakciklari bozmaya gerek yok, biz baslayinca bi ishal oldu bi kabiz oldu kakasi renkten renge girdi hic gerek yok anne sutu aliyorsa sadece anne sutu derim ben


Kayla

mar dogru diyor, biz de o aylarda kahvalti ediyorduk hatta dovulmus ceviz de her sabah yerdi.sebze puresi de yiyordu. anne sutu konusunda israrciligi anlamiyorum,bir sene boyu sadece anne sutu besinsel olarak yeterli deniliyor dogru...ama her cocuk suf yeterince almayabilir,ustelik her suf ayni besin degerine de sahip degil...ek gida zaten hem vitamin hem de enerji kalori veren besin oluyor.eskiden sizlerin doktoru ne yapmis sorun annelerinize. anne sutu yani sira kemik suyu corbalar,yogurt meyvelerle buyumusuz ustelik gayette saglkkli bir nesiliz.onu verme bunu verme yapilip sakinildigi icin simdiki cocuklar habire hasta oluyor


psychomom

 kızım neredeyse 7. ayında başladı ek gıdaya,o da yarım yamalak az az,ve o zamana dek anne sütü aldı.


 yaşıtları hastayken o hasta olmaz,turp gıbıdır.

 eskıler şekerlı muhallebıler de verıyorlarmış mesela erkenden,eskılerın her yaptıgının doğru oldugunu düşünmuyorum..


dila_annesi

mehaba benin kızım 6.ayını doldurdu biz yeni yeni vermeye başladık ek besin ve yine tadımlık yani doyurmuyorum ek besinle eğer sütünüz yeterliyse ve bebeğiniz doyuyorsa tattırın bence ama anne sütü gibi bir mucizenin yerini hiçbirsey doldurmaz


tubavekizlari

merhaba, büyük kızıma 6 ay bitene kadar anne sütü dışında hiç bir şey vermedim, blendır filan hiç kullanmadım, çiğneme değil ama yemek seçme problemimiz oldu. küçüğe ise 15 gün önce 1 çay kaşığı elma suyu tattırmaya başladım. şimdi çeyrek elma ile yaptığım püreyi yiyor üstüne bir de emiyor, bu hafta ise ben işteyken verilmek üzere yoğurt vermeye başlayacağım yine bir çay kaşığı. ancak ek gıdayı günde bir kezden fazla vermiyorum, onuda sadece ben işteyken eve bıraktığım süt bitince veriyor bakıcımız ben yanında olduğum müddetçe emziriyorum. ek gıdayı 1 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde veriyorum ve ben evdeyken kesinlikle verilmiyor. bazı günler eve bıraktığım süt yeterse yine verilmiyor. 

büyük kızım yoğurt ve peynir yemedi hiç, küçük hanım yemek filan seçmezse diyeceğim ki ek gıdaya dört aylık başlamak lazım. fistikcik

@Kayla, yazmadan geçemedim, 4. ayda kahvaltı, dövülmüş ceviz ve sebze püresi yiyen ve olumsuz reaksiyon göstermeyen bir bebek annesi olarak çok şanslısınız. Bebek bu ayda bu saydıklarınızı sindirmeye hazır değildir çünkü. Bir çay kaşığı elma suyu tattırmak başka şey, bu saydıklarınız başka bir şey.

Anne sütü konusundaki ısrarcılığın sebebi o kadar aşikar ki burada anlatsak sayfalar sürer. Çok kısa bir araştırma ile öğrenmek mümkün.

Her çocuğun yeterince süt alamayabileceği apayrı bir konu. Yukarıda da yazıldı zaten. Anne sütü almayan, mamayla beslenen çocuğun durumu farklıdır. Mamadan erken kurtulması için ek gıdaya erken başlanabilir. Ama anne sütüyle gelişimi iyi olan çocuğun buna ihtiyacı yoktur.

"Her süt aynı besin değerine sahip değil" sözü doğru değildir. Her annenin sütü aynı ölçüde besleyicidir. Her annenin sütü farklıdır, doğru, ama bu bazılarının "besleyiciliği az" anlamında değildir. Her annenin sütü kendi çocuğunun ihtiyacına göredir, dolayısıyla kendi bebeği için ideal besindir.

Eskiden yapılan her şey bugün geçerli değil, tıp gelişen bir bilim.

Şimdiki çocukların hasta olmasının sebebine gelince, bunun anne sütünü daha uzun süre almalarından kaynaklanmadığı kesindir. Aksine, anne sütünü ne kadar uzun süre alırsa çocuğun bağışıklık sistemi o kadar güçlü olur.


Kayla

@ mar' in dedigine itafen yazmistim fistikcik. Bebegiyle 6.ayda kahvalti ettiklerini belirtmesine istinaden bende dovulmus ceviz dahi verdigimi belirttim.

Anne sutu konusunda israrcilik olayini anlayamiyorum dedim, gercekten ...yani kadincagizin sutu az gelmiyor ya da sut kanali tikali bir sorunu var ve olmuyor da olmuyor, napsin cevre baskisi ve kulaktan duyduklari ile suclulukla mi gezsin? Bir kere bebegin sindirimi anne karninda gelismeye basliyor, sutu olmayan ya da bebegine yetersiz gelen anne ne yapsin?WHO ilk 6 ayla sinirli degil, verilebiliyorsa 24 ay boyu anne sutu verilsin diyor.Anne sutune birebir veya yerini alan birseyi bilim henuz bulamadi, ancak besin degeri konusunda deginirsek o zaman literatur konusu devreye girer. Cok kati ve kesin bilgi vermek isterseniz eger kaynak gostermeniz gerekir, internette yazanlar yerine tip kitaplari kaynakcadir. Maalesef burasi anne bebek platformu, literatur konusunda farkli dusunceleri paylasip fikir alisverisinde bulunabilecegimiz meslekdaslariminizin forumu degil.


ferritin

iki görüş var ya4. ayda başlarsınız ya da 6. ayda. bizim doktorumuz 4. ayda başla dedi ben 4.5 ta tadımlık başladım. Sonra taşınma işlerimiz oldu çok düzenli vermedim 6. ayın başında diş sıkıntısından sürekli emmek istedi 6.5 ta düzeni oturttuk. Tatlara alışması içindi 4. ayda başlamam biraz da yeni anne acemiliği. Ama biraz bocalıyor insan acaba ne yedirsem alerji olur mu kabız yapar mı bunun için erken mi diye. zeyneb2012

4. ayda ek besin olayı yanlış anlaşılıyor sanırım. verdiğin ek besin doyumluk değil tadımlık olmalı! karnını doyurmayacaksın ki ek besinle. tadlara alışması için yavaş yavaş tattırman lazım. 6.ayda zorlanmaması için. ön hazırlık yani.


ipekkusgoz

Doğrular vardır bir de gerçekler...Bir şeyi yapmayı seçtiğimiz,tercih ettiğimiz, mecbur kaldığımız gerçeği o şeyin doğruluğunu kanıtlamaz...Cevaplamak için Üye ol