4.ayda ek besin verilmeli mi?

Asyadan1Ezgi soruyor: 10

Kızım 4.ayına girdi.. Gelişimi gayet iyi ama yinede ek besine başlamalı mıyım? Bu konuda kafam çokm karışık.. Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


meryemm24

benımde oglum 4 aylık anne sutuyle beslenıo bende cok ararsızım ek besın konusunda suan 7.500 ılo normalmı


meryemm24

benımde oglum 4 aylık 7500 ılo e besın gereklımı cok ararsızım


CokBilmis

Anne sütü konusundaki ısrarcılığın sebebi ve 6 ay SADECE anne sütü denmesinin sebebi şu (ki DÜnya Sağlık Örgütü WHO da ilk 6 ay SADECE anne sütü diyor, ki Avrupa'da anne sütü ile beslenme oranı ilk 2 ayı bile bulmuyorken bu kadar kati dille konuşmalarının bilimsel bir dayanağı olmalı):

Bebekler mikropsuz bir ortamdan mikropların olduğu bir ortama doğarlar. Normal doğum şansı olmuş bebekler mikroplarla vajinadan çıkarken tanışırlar ilk olarak. Bilahare barsaklarında ve ağız içlerinde de yararlı bakteri florası geliştirmeye başlarlar ve bu şekilde bağışıklık sistemlerini geliştirirler.

İlk 6 ayda barsak ve ağız içi florası oluşur. Eğer bu dönemde anne sütünden başka bir şey verirseniz barsak ve ağız içi florasındaki yararlı bakteri oluşumunu ve dolayısıyla bağışıklık gelişimini olumsuz etkilersiniz.

4. ayda bir bebek her türlü yemeği yiyebilir. Sokarsınız ağzına yutar, alerjik tepki de vermeyebilir. Ama ileride sıkça hastalanır bu bebekler, sıkça antibiyotik kullanmak zorunda kalırlar. Çünkü kendi bakteri sistemlerini oluşturamamışlardır. Bu durum da blimsel olarak ispatlanmıştır.

SADECE anne sütü derken, su bile vermeyeceksiniz. Ama mama ya da süt tozu ile beslenen bebekler hazır olur olmaz ek gıdaya geçebilir. Çünkü zaten aldıkları besinler vitaminlerle zenginleştirilmiş inek sütü tozundan başka bir şey değil. Karbonhidrat açısından oldukça yüklü ve barsak sistemi açısından zararlı inek sütü tozu içeceğine normal sebze meyve yemesi daha sağlıklıdır.

Bu nedenle sütü gelmeyen, süt kanalı tıkalı olan, hastalığı nedeniyle süt veremeyen, emirmek istemeyen annelerin bebeklerine erkenden ek gıdaya başlatmaları onların zaten yararınadır.

mar'ın bebeği normal doğum yoluyla doğdu. Belki bu şekilde doğmuş olması onun açısından bağışıklık geliştirici etkisi olmuştur. Ayrıca ilaç kullanmadığını ve hastalık süresince bağışıklığını desteklediğini de biliyorum. Ayrıca zaten ek gıdaya geçene kadar da günde 1 defa ek gıda yani inek sütü tozu alıyordu ki bu da zaten anne sütünden başka bir şey olduğundan, SADECE anne sütü almış sayılmaz. Ek gıdaya erkenden geçmiş olması, bu nedenle fark yaratmamıştır.

Ben de kızıma ilk 6 ay sadece anne sütü verdim. Gerçi ara sıra eline file içinde meyve sebze parçaları veriyordum dişlerini kaşıması için. Onların sularını filan emmiştir herhalde ama 4-6 ay arası 3-4 defayı geçmemiştir. 6. ayda çay kaşığının ucu ile başladı ek gıdaya. 9. ayda pirzola kemirirken resmi var. Yani 2 ay daha erken yemek yemeye başlasın diye anne sütü alan sağlıklı bir çocuğun barsak florası oluşturmasını engellemenin çok da geçerli bir nedeni olamaz sanırım.


ipekkusgoz

cokbilmis, ben normal doğumu çok istedim. Çok da anlattım burada hikayemi merak eden arayıp bulur. Sezaryan olacağım kesinleşince çok üzülmüştüm.Çocuğumun astım olma, alerjik hastalıklara yakalanma riski çok fazla olacak diye. Ama şimdilik öyle bir durumuz yok allaha binlerce şükür. Ama kalkıp da demiyorum ya sezaryan da o kadar kötü bir şey değilmiş, doğum şeklinden ziyade ne kadar anne sütü aldığıyla alakalı aslında olay diye. Hala da içim gider normal doğum için. Bugün sorsalar yine normal doğum tavsiyem olur ben normal doğuramadım diye sezaryan yanlısı konuşmam.Anlatabiliyor muyum demek istediğimi.Niye mesajınıza mar'ın bebeğiyle ilgili açıklama yapma ihtiyacı hissettiğinizi de anlayamadım açıkçası.


CokBilmis

ipekkusgoz:

Demek istediğinizi inanın anlayamadım.

Ben sezaryen doğum yaptım. mar normal doğum yaptı. Normal doğum yapmış olmasının bebeğine faydası olmuştur muhakkak diye düşünüyorum.

Onun bebeğine değinmemin nedeni burada sadece o ve luca-anime 4. ayda ek gıdaya geçtiklerini yazmışlar. luce-anime'nin özel durumlarını bilemiyorum. Ama mar'ın bebeğinin bağışıklık sisteminin ek gıdaya erken başlamasına rağmen sağlıklı gelişmiş olmasının nedenleri normal doğum ile doğmuş olması ve annesinin hastalığını ilaçla tedavi etmiyor oluşu olabilir diye düşündüm ve bu fikrimi yazdım. Rahatsızlık verici olmuşsa silebilirim yazdıklarımı.ipekkusgoz

Yoo hayır niye rahatsızlık verici olmuş olsun.Normal doğum yapmış olmasının elbette büyük katkısı vardır, bundan güzeli var mı?.


btm

bence 5. ayda yavaş yavaş başlanmalı sadece bebeğin tad duygusunu kazanması için

 


ipekkusgoz

Sizin isminizle işim olmaz mar. Adınız değil ama kendinize özgü çocuk bakımı, gelişimi davranışlarınızı yaklaşımlarınızı bu kadar rahat hiç tereddüt etmeden sarfedebiliyor olmanız evet gerçek anlamda rahatsız ediyor beni. cokbilmiş bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da donanımlı olduğu ,bildiği için örnek vermiş, sizi tanımayan ,bu konuları bilmeyen ya da öğrenmek isteyen kişilere yanlış bilgiler aktarmış oluyorsunuz. Kendiniz de demişsiniz işte ben rahatlığımdan vermiştim bilmiyordum diye.

Ha çok da şaşırmayacağım şekilde okumazsan okuma dikkate almazsan alma diyeceksiniz şimdi.Okuyacağım elbette buna mani olamazsınız ama ben neyi dikkate alıp almayacağımı gayet iyi biliyorum. Fakat bundan sonra başkaları için sizinle kötü olmayacağım. Sonra ismim geçince rahatsız oluyorlar diye düşünüyorsunuz kendi kendinize.ssultan

2.çocuğum allah nasip eder de olursa ona 4.aydan itibaren azar azar bazı tadlara alıştırcam.. tecrübeli bi çok kimseden de duymuştum bunu fakat ben 6.aya kadar direnip su bile vermemiştim..şimdi kızım iştahsız buna bağlıyorum..


ipekkusgoz

Doğrular vardır bir de gerçekler...Bir şeyi yapmayı seçtiğimiz,tercih ettiğimiz, mecbur kaldığımız gerçeği o şeyin doğruluğunu kanıtlamaz...

Bu konuya daha önce yazmıştım bu cevabı.Niye yazmıştım? sizin anne sütünden öte diye başlayıp devam ettiğiniz yanıtınız için.Siz anne sütü vermediniz / az verdiniz / kızınız öyle talep etti vs sebebi hangisiyse diye böyle bir cümle kurabildiğiniz için. Daha sonra cokbilmise verdiğim yanıtımda ben de normal doğumun ne kadar özel ve çocuk için değerli oluğunu bildiğim, bunun için normal doğumu çok arzu ettiğimi ama sezaryan yapmak zorunda kaldığımı ama korktuğum ya da söylenen olumsuzlukları 'şimdilik' yaşamamama rağmen asla normal doğum olmasa da olur gibi bir cümle kurmaya cüret edemeyeceğimi yazmıştım. Tabii ki herkes çocuğunu kendine özgü yetiştirir.Ama bence azıcık dikkat ve özen de gerekiyor bunları paylaşırken.Cevaplamak için Üye ol