Ek gıdaya geçiş zamanı

0zge soruyor: 6

Merhabalar.

Bebeğim 3 buçuk aylık hem emziriyorum hemde günde 2-3 kere mama veriyorum. Şimdi ben bu mamadan kurtulmak için ek gıdaya en erken ne zaman geçsem sakıncalı olmaz diye araştırmaya başladım. Neyle nasıl ne zaman başlamam uygun olur sizce? Tecrübelerinizi bekliyorum. :)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


berenimo

Merhaba,
Aynı durumdaymışız, ben de günde 2 kez 120 ml civarında mama veriyorum, ve ek gıdaya bir an önce geçmek istiyordum, ama doktorum günde 2 kez mama alan çocuğa anne sütüyle besleniyor gözüyle bakılır diyordu. Ve kilo alışı yeterli olduğu için ek gıdaya 6. aydan önce geçirmiyor.. Sadece uykudan önce aldığı mamayı kaşık mamasına çevirdik, biraz kaşığa alışsın yavaş yavaş diye..


gokalpileseyrialem

buna doktorunuzun karar vermesi en uygunu çünkü kilo alımına ve gelişimine göre karar verilecek bir şey bu. duruma göre doktorlar 4. ayda katı-ek gıda sürecini başlatabiliyorlar.
hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var.ek gıdaya ne zaman ve nelerle geçilir bilgi almak için göz atabilirsiniz.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


Sanemm

Ek gıda meselesine sadece yutmayı öğrenmesi, tadlara alışması, yemeği reddetmemesi olarak bakılıyor ki aslında görünenin bir de görünmeyen yüzü var... Verilen gıda; anne sütünün dışında vucuda verilen takviye besin olmasının dışında önemli olan nokta şu ki vucudun bu besini yakma/ midenin çalışma/ emilim/ gibi organlara binen yükü.
 
Bu nedenle ek gıdaya 6. ayın sonunda başlanması öneriliyor. Bebeğin miğde enzimleri, böbrek fonksiyonları vb... düşünülerek bu tanımlama yapılıyor, zira bebek yeni doğduğunda yutamadığından yada sıvılaştırılmış gıdayı yiyemediğinden dolayı beklenilmiyor 6. ayın dolması.

Konuya bir de bu bakış açısından bakmak lazım.


sunny

5. ve 6. ay ideal zamandır bu iş için. 4. ay çok erken bebeğinizin sindirim sistemini boşu boşuna yorabilir ayrıca bazı gıdaların alerji yapmasına neden olabilirsiniz. 5. ayda bile verilecek olanlar tadımlıktır, yani sadece 1-2 kaşık tadları öğrenmesi sağlanır. Doktorunuza sormadan ek gıda vermeyin derim.


fistikcik

@luce_anima, 2 yaşına kadar çiğnemeyi öğrenemeyen bebekler ek gıdaya 6. ayda geçtikleri için bu durumu yaşıyor değiller. Anneleri (ya da bakan kişiler) ek gıdaları sürekli püre olarak verdikleri için çiğnemeyi öğrenemiyorlar. Keza 4. ayda ek gıdaya başlarsanız böyle bir risk daha yüksek. Çünkü bu ayda mecburen daha pütürsüz olmasına uğraşacaksınız yemeklerin. Biz 6. ayda geçtik, hiç püre yapmadık, sadece çatalla biraz ezdik, bir iki hafta içinde ona da son verdik. Şimdi pilav tanelerinden tutun, pek çok şeyi çiğnemeyi bilen bir bebek var karşımızda.
,
Tabii ki 4. ayda ek gıdaya geçen  bir bebek eğer sürekli püre verilmezse bunu öğrenebilir. ancak bu durumun ek gıdaya 6. ayda geçmekle bir ilgisi yok, bunu belirtmek istedim.

Sanemm'e katılıyorum, bazı bebekler 4. ayda ek gıdayı iyi tolere ediyor olabilir, ancak doktorumuz da belirtmişti, bazı besinleri (örneğin buğdayı) sindirmesi 6. aydan önce mümkün olmuyor. Erken ek gıda aynı zamanda besin alerjilerine davetiye çıkarmak anlamına da gelebiliyor. Eğer çok dikkatli davranılırsa, neden olmasın, ama yine de ideal olanı 6. aydır.


elfpnrckr

Bebeğinizin ek gıdaya hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız http://www.guncelanne.com/adim-adim-ek-gidaya-gecis/Cevaplamak için Üye ol