1,5 yaş tuvalet eğitiminde yardımmmm istiyorum:(

_yasemen_ soruyor: 7

slm anneler,sizlere birkaç sorum olacak.
2ay önceydi lazımlığa alıştırdım oğlumu ne zmn kakası gelse otutturuyordum.bzn yapıyor bzn yapmıyordu,son zmnlarda da lazımlığa oturmak hiçistemediğinden bende biraz ara verip dün tekrar başladım tuvalet eğitimine bu kez wc ye tuvalet adaptörü aldım ve dün bezini çıkardım gündüz.çiş saatlerini anlayabilmek için 2saatte bir yapıyor bunu anlamış oldum.fakat her tuvalete gittiğimzde ve oturduğunda tuvalete huzursuz olup saniyede kalkmak istiyor  bende üstelemeyip kaldırıyorum.birdahaki seferde yine gittiğimzide yine aynı tepki.sizce bu durum alışana kadr mı olur yoksa yine üstüne gitmeyeyimmmi bilemedim.??ve 1,5 yaşındaki bebek için gündüz bezi çıkarmak doğru mu yoksa önce kakası gelince mi oturtmalıyım yine yani önce kakayı öğretip lazımlıkta olduğu gibi söylemeye başlayıncada bezi çıkarıp çişe mi geçmeli.??
yanlış yapmak istemiyorum çok okuyup çok araştırıyorum ve aklım iyice karıştı.tecrübelerinizi yorumlarınızı bekliyorum!!

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


oko

ben 28 ay dolana kadar bekleyeceğim oğlum için. henuz hazır değilken onu zorlayacak, huzursuz edecek birşeyler yaşatmak istemem. bizim doktorumuzda bu şekilde yönlendiriyor, acele etmeyin diyor. yazı bekliyoruz.


zulalinannesi

bence 2 yaşı beklemek gerek...


fistikcik

Pek çok uzman 2 yaşı beklemek gerek dese de bu şart değil. Hatta 2 yaş isyan dönemi olduğu için tuvalet eğitimini zora sokabilir. Tracy Hogg 9 aylıktan itibaren ve 15 aylıktan sonra nasıl davranılması gereltiğini kitabında detaylı olarak anlatıyor. Biz henüz tecrübe etmedik, yoksa anlatırdım. Kitaba bir göz atın isterseniz.


gokalpileseyrialem

seçtiğiniz adaptöre dikkat ettiniz mi? acaba bizde ki gbi poposuna batıyor olabilir mi? Kendi sayfamda çok yeni yazdım bu konuyu. Bir kontrol edin isterseniz.
https://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.412267275457484.116387.402173426466869&type=1


pinarsultan

Her bebek kendine hastır. O nedenle şu kitap şunu demiş, bu şunu yazmış gerçekten çok saçma. Evet fikir alınabilir, esinlenebilir ama tamamiyle uygulamak mantıksız. O nedenle 9 aylık bebeğe tuvalet eğitimi verilmesi bence annelerin tamamiyle tembelliği. Çocuk yaşının gereği o hazır olana kadar bezine yapmalı. Niçin erkenden onları koca adamlarmış gibi tuvalet eğitimine tabi tutuyorsunuz. Gerçekten anlamış değilim.


asyaperi

ben cocugu zorlamadan ama kucukken alıstırılmalı dıye dusunenlerdenım ustelık 9 aylıkb ır cocuga tuvalet egıtımı vermıyorsunuz tuvaletını tuvalete yapması gerektıgını henuz kucukken gosterıyorsunuz ustelık 9 aylık cocugu tuvalete alıstırmakmı annenın tembellıgı yoksa ıkı uc yasına kdr bezlemekmı annenın tembellıgı koy bezı bırak yapınca degıstır tuvalete tutma sorunu yok gece kaldırma sorunu yok tuvaletı sevdırmeye calısma gıbı bır problem yok ustelık bunu daha oncede yazmıstım annelerımızı dınlemelıyız bazı konualrda eskılerle konusun hepsı 1 yasında en gec 1.5 yasında bezlenmeyı bıraktı bnm cocuklar der neden cunku hazır bez yok o bezlerı yıka kaynat otomatık makına yok onun ıcınde 1 yasına geldıgınde tutarlamıs cocugu tuvalete bn 1 yasında bezı bırakmısım kardesım 13 14 aylık etrafımda eskılerden bunun gıbı bır suru ornek duyabılırım ozaman bızım nesıl psıkolojısı bozuk travma yasayan nesıl tuvaletı erken soylemısler dıye bazı seylerı akısına bırakmak gerek dıye dusunuyorum


EylemCAM

selam herkese,ben de çok düşünüyorum bu aralar..bu yaz benim için çok büyük bir fırsat.değerlendirmek istiyorum.şuan 17 aylık.pek bir denememiz olmadı.çalışıyorum(öğretmen) ve memeden ayırmayı düşünüyorum.bu iki farklı durum bebeğimi etkiler mi?sadece kaka yaparken kaka diye söylüyor ve köşelerde yapıyor.lazımlık aldım ama araba zannetti.oynamak istiyor onunla.beraber tuvalete gittik,ama çişi bacaklarından akınca çok korktu ve ağlayarak çıktık tuvaletten.kafam çok karıştı.nasıl bir yol izleyeceğimi şaşırdım doğrusu!Cevaplamak için Üye ol