Düşmek

Lokum soruyor: 9

Çocuklar neden çok düşer?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


CiciAnne

- Hamileyken düşenler bir sakatlık olduğunda düşer.
- Otururken düşenler henüz kafaları vücutlarına oranla çok büyük olduğundan denge sağlayamadıkları için düşer.
- Yeni yürümeye başlayanlar dört ayak üzerinden iki ayak üzerine geçmenin verdiği bocalama ve heyecanla ve yine vücutsal dengesizlikler sebebi ile düşer.
-2 yaş civarındakiler önlenemez koşma içgüdüleri yüzünden düşer.


handanT

bazende canları ister öylesine düşüverirler maksat aktivite olsun , ha birde çok düşen çocuklar daha zeki oluyorlarmış.


burcaksahin

cicianne ve handan süpersiniz :)


Lokum

Gerçekten süperler; teşekkür ediyorum, benim oğlum 21.5 aylık ve sürekli düşüyor sanırım dengesiz ama sorun hep kafasını biryerlere çarması ve ağlaması (bu durum normalden fazla olunca endişe yaratıyor doğal olarak) düşmelerini kontrol altına almak zor tabi hareketliliğinden dolayı ama elimizden geleni yapıyoruz. Konu ile ilgili önerisi olan var mıdır acaba???selencem

Lokum doktorunuz ne diyor? orta kulak denge merkezidir, muayne edildi mi?


burcaksahin

Lokum bir de denge bilezikleri var. Doktorunuza danisarak onu da deneyebilirsiniz. Buradan bir arkadas kullanmis ve ise yaradigini ve oglunun daha az dustugunu soylemisti.


CiciAnne

Burçak o arkadaş da benim :))

Evet Ada da çok fazla düşüyor, suratı sürekli mor geziyor diye denge bileziklerinden almıştık faydasını da gördük fakat fark ettiği an çıkartmaya başladı ve sonunda da kaybettik bileziği.


Lokum

Bu konuda bir doktor ile görüşmedik. Aslında etrafımdakilerden tepki bile aldım "sen çok hassasın, tek düşen senin çocuğun değil, çocuklar düşe kalka büyür" diye. Biraz ihmal ettim bu nedenle. Ama en kısa zamanda gideceğiz, teşekkürler.


Damla

burcaksahin, denge bileziği dediğin nasıl bir şey?


Benim oğlum da çok düşüyor. Bizi kreşten de uyardılar, diğer çocuklara göre de daha çok düşüyormuş. Ben de biraz araştırdım, ilk karşıma çıkan bir rahatsızlık oldu ararken, sinir sisteminde olan bir rahatsızlık, çocuklarda çok düşme deyince en çok bu çıkıyor, sizi korkutmak istemem, gelişme geriliği de oluyor sanırım bu çocuklarda, ingilizce ismi Dyspraxia, böyle bir durum olsa daha önce fark ederdiniz tahminen ama, yol açtığı tek sorun düşme değil çünkü. Biz oğlumda diğer belirtileri gözlemediğimiz için bu hastalığa ihtimal vermedik. Geçen yıl zaten nöroloğa götürmüştük (eski kreş yöneticisi sık düşmesi ve onun tabiriyle ara ara dalması yüzünden epilepsi olabilir mi diye gitmemizi önermişti), nörolog uzunca muayene edip, hem fiziksel hem entellektüel gelişimine bakıp hiçbir tetkike gerek olmadığını söylemişti. Düşmeler için de fiziksel harekete ihtiyacı olduğunu söylemişti ve babasıyla günde yarım saat top oynamasını istemişti, ancak bu öneriyi uygulamakta pek başarılı olamadık, hiç ilgili değil çünkü top işleriyle.

Başka bir neden çok düşmelerde çocuğun gözünde tembellik olması ihtimaliymiş. Babasının küçük yaşta gözleri bozulmuş, zaten çocukların 2 yaştan itibaren her yıl göz doktoruna muayene olması gerekiyor kontrol amaçlı, götürdük göz doktoruna, sağlam çıktı gözler.

Başka bir neden de ayaktaki ortopedik sorunlar. Ben tabanın fazla yüksek olmasının düşmelere neden olabileceğini okumuştum. Bir ortopediste gösterdik, Ilgaz'ın düztaban olduğunu söyledi. Özel yapım ayakkabı ve bazı egzersizler önerdi, hangi ayakkabı iyidir diye araştırırken bazı doktorların da bu ayakkabıların hiçbir işe yaramadıklarını, bazı çocuklarda da kendiliğinden düzeldiğini yazdıklarını okuduk, o yüzden tereddütte kaldık, çünkü yaz-kış bot tarzı bir ayakkabı bahsi geçen. Sanırım bir doktora daha götürmek durumunda kalacağız.


Cevaplamak için Üye ol