Ayak parmağında dolama

Damla soruyor: 7

Oğlum bir ayak tırnağını biraz derin kesmiş sanırım. Şimdi o ayak tırnağının çevresi kızarık hafif şiş. Sanki tırnak dibine doğru da beyazlık var. Sanırım ayak parmağı dolama oldu. Bu durumda sıcak kompres uygulanır mı? Başka bir şey yapmak gerekir mi? Ya da direk doktora mı götürmeli?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


senem

Damla, çok geçmiş olsun. Eğer dolama olduysa eczanelerde "kara merhem" adıyla satılan bir ilaç var, o faydalı oluyor. Ancak bazı ekstrem durumlarda dolama çok ileri boyutlara gidip doktor müdahale gerektirebiliyor. Umarım sizde öyle bir durum olmaz. 


Damla

webmd'den baktım hidrojen peroksitli ılık suda bekletme üstü antibiyotik merhem sarmayı önermiş, evdeki imkanlarla bunu yaptım yattı. yarınki duruma göre eczaneden kara merhemi alayım.çok teşekkürler


nesejoy

Geçmiş Olsun Damla. ANtibiyotikli krem önerecektim ben de. hatta göz için olanlarından. teramycin göz gibi... göz için olanları daha küçük moleküllü oldukları için daha hızlı nüfuz ediyormuş.  eğer geçmez, artar ise antibiyotik kullanımı gerekebiliyor ama o durumda doktora danışırsınız.


Ulku

bizim ufakligin el parmagi dolama oldu daha yeni.

doktor mutlaka antibiyotik icmeli, hicbir krem fayda etmez dedi (ilerlemisti sanirim).

sari da bir irin birikmisti doktora gitmeden once ve yine gitmeden once kendisi akmisti. eger akmamis olsaydi hastanede mudahale ediyorlarmis.

biz anlamadik durumun ciddiyetini, geciktirdik, 1 hafta oyle dolasti, cesitli kremler, yaglar surduk, basit bir yara sandik, hicbir iyilesme olmamisti. bosuna acisini cekmis, antibiyotik kullanimin 3.gununde iyilesti. 

cok agrisi olursa agri kesici de verebilirsiniz demisti.

gecmis olsun.

bu arada onunki de diger parmaklarinin tirnagiyla o parmaginin dibiyle oynamaktan olmustu.Damla

Ülkü hangi doktora götürmek lazım?


Ulku

biz acile gitmistik. ozel bir uzmanlik gerektirmiyor sanirim, gorur gormez teshisi koydu. acil doktoruna da sormadik hangi bolume gidelim kontrol icin diye. 

dipteki beyazlik irin/iltihap birikmeye basladigi izlenimi uyandirdi bende. bizimkinin parmagi da sismis ve kizarmisti bu arada. cok da aciyordu.Damla

neşe bu arada daha önce batıklaşmış bir sivilceye elimde açık olan tobramisin göz damlasını sürmüştüm çok iyi gelmişti, içinde kremlerle beslemediği için diye düşünmüştüm, belki de senin dediğin nedenden dolayı iyi gelmişti.Cevaplamak için Üye ol