Kalça çıkığı var mı yok mu?

Nelly soruyor: 5

Bebeğimin 1 aylık kontrolü sırsında ultrasonda sağ kalçada problem olduğu söylendi. Gittiğim ortopedi doktoru bir ay sonra gel dedi. Şimdi 2 aylık olan bebeğimi bugün götürdüğümde dr bakıp sol da sıkıntı var ama ultrasona bakalım dedi, ultrasonda sıkıntı çıkmadı fakat dr Aslında şimdi bandaj vermem lazım fakat ultrasonda bişey çıkmamış dedi. ultrasonda hata olurmu dediğimde 2 derecelik açıyı farketmek zor olabilir 1 ay sonra gel yine aynı kişi ultrasonunu çeksin dedi. Anlayamadığım noktalar -Ultrason yapan kişiye ve bakış açısına göre farklı sonuçlarmı verir,hata payı nedir? -Kalça çıkığında ilk  ay çok önemli bekleyerek hata mı yapıyorum? Acaba iki bezi üst üste bağlamayı denesem mi ne yapmalıyım ?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


sefemu

iyi bir ortopedist araştırarak 1 ay beklemeden gidin derim.. istanbulda iseniz devlet hastanesi olarak baltalimanı bu alanda en iyisidir.. eşimin ultrasonunda sağda çıkan şey tomografide solda çıkmıştı.. anlam veremediğimiz şeyler oluyor mutlaka farklı doktora da gitmeli derim.. ortopedist söylemeden kalın bez kullanmaya çalışmayın derim..


nevinc

Mrb ihmal edilmeye gelmiycek kadar önemli bir konu muhakkak başka bir doktora götürün sevgiler.


nehirfiliz

Biz de çok uğraştık 3. ayında iyi sonuç aldık, ihmale gelmez.İstanbuldaysanız Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde
Op. Dr. Mehmet Müfit ORAK var alanında çok uzman tavsiye ederim.


Bsk

Su videolardan ozellikle "Gelişimsel Kalça Displazisi"ni izlemenizi oneririm, sorularinizla ilgili bilgiler veriyor:surya

Benim bebeğim de kalça çıkığı tedavisi görüyor. 1.ay ultrasonunda ortaya çıktı ve o zamandan beri kafamda bir sürü soru işareti ile araştırmalar yapıyorum internette. Bu süreçte bilgiye ulaşmakta yaşadığım zorluklardan hareketle benim gibi anneler için bir destek grubu oluşturdum. Tecrübelerimizi ve sorularımızı burada paylaşabiliriz.

https://www.facebook.com/groups/1603966306508336/Cevaplamak için Üye ol