yemek ve uyku

chealnadle soruyor: 6

biliyorum hepimiz aynı dertlerden müzdaribiz ama bu sefer ben yememeden değil de fazla kilodan dertliyim...kızım 2 yaşında son ölçümlerde 87cm 15 kg idi....göbüşümüz maşallah...aslında sağlıkoı besleniyoruz...abur cubur ya da fast food yok...sabah en geç 10,00-10,30 arası kahvaltı ediyoruz....sorun şu kahvaltımız hala buşamaç halinde...10 tane kadar cicibebe-portakal ya da mandalina suyu-peynir-pekmez ya da reçel.....yanında 1 yumurta.....sonrasında süt....ara öğün yok..13,00-14,00 arası öğle yemeği.....sebze  ya da çorba ve 1 kase yoğurt....uykudan sonra 1 meyve...elma-armut-muz...ne olursa....en geç 19,00 da akşam yemeği...öğle gibi...bakınca sağlıksı değil ama maşallahımız var ve ileriye dönük endişe taşıyorum....bir de çiğneme sorunumuz var...direkt yutuyoruz...sanırım kilo da biraz bundan herşey kana çok daha çabuk karışıyor..ya da bazen hiç karışmıyor..mesela kuru üzüm seviyor..ağzında evirip çeviriyor ama sonunda çiğnenmeden yutulmuş oluyor sonrasında dışkısında da üzümleri tek tek seçebiliyoruz...  :( sizce hata nerede??
gelelim uykuya....öğlen uykusunu kaç yaşında kesiyorlar?? uyutmakta çok zorlaniyoırum...uyutmazsam 5-6 gibi çok huysuz oluyor...geceleri de çok zor dalıyor uykuya....ve daldığında da çok dağınık yatıyor....amuda kalktığı bile oluyor??? beşiik olmasa kesin gecede 3*5 kz düşer...ileride düzelir mi??

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


rabiayesim

Bence sorun cicibebelerde ve pekmez-reçelde...


z_u_m_r_u_t

Merhaba, ben çiğneme konusunda kızımda şunu fark ettim. Ben yedirdiğim zaman direkt ağzında döndürüp yutuyor (sanki görevini yapıyor), kendisi yediği zaman büyük bir keyifle, özenle çiğniyor (ben de karşısında çiğneme hareketi yapıyorum bu arada ) sulu gıdalar dışında (birlikte yapıyoruz) bütün sorumluluğu ona veriyorum. Uyku konusunda ise 10:30 civarı kalıkıyor öğlen 15:00 civarı 1 saat uyuyor, akşam 00:00 - 01:00 arası uyuyor. Çalışan anne baba olunca daha çok zaman geçirmek için bebişler uyumuyorlar :)  Bende hiç zorlamıyorum ne zaman isterse uyuyor ( olan bana oluyor biraz ama napalım zaten çok az bir süre görüyoruz birbirimizi) Yatma şekli aynen anlattığınız gibi :) park yatak olmasa kaç kez düşer kimbilir.. Kilo konusunda sağlıklı beslendiğine inanıyorsan hiç takılma bence, benimki de en son 90cm 14kg. idi. Biraz standartların üzerinde fakat o kadar sağlıklı besleniyor ki o yüzden içim rahat.. Her hafta tavuk, balık, sebze, et mutlaka 1 kez yiyor, gereksiz kalorili gıdalar kesinlikle vermiyorum.. 


chealnadle

cicibebe yerine ekmek deneyelim bakalım...
biz bir tek balık vermiyoruz...ayni yiyor da düzenli değil.....daha düzenli bir hale getirmem gerek...
onun dışında sağlıklı şeyler yediğini düşünüyorum...
yanıtlarınız için teşekkürler


annevebebisi

Ben de cicibebe diyecektim. Bilmiyorum paketlerin uzerinde kalorileri yaziyor mu ama 10 tane cicibebede belki tahmin edemeyeceginiz kadar cok seker kaynakli kalori vardir.

Bunun disinda hareket ediyor mu? Her gun duzenli olarak bir kac saat disarda vakit gecirmelerli, yurumeleri, hoplayip ziplamalari gerekiyor.


chealnadle

merak ettim bakayım cicibe kalorisine....
harekete gelince...havalardan ve müsait olmamadan ötürü hergün dışarı çıkmıyor belki ama evde 1 saniye bile durmuyor...koşuyor-zıplıyor-koltuklara atlıyor-iniyor-çıkıyor-taşıyor....
bu konuda sıkıntı yook şükür


annevebebisi

Bol bol hareket ediyorsa super :) O zaman sekerli besinlerden biraz azaltirsan farki gorursun kias surede belki.. Kolay gelsin, afiyet olsun :)Cevaplamak için Üye ol