sütüm az

denizzz2011 soruyor: 3

merhaba,

ben 45 gün önce normal doğum yaptım, doğum yaptığım hastanede doğum sonrası kontrolde çocuk doktoru bebeğimin aç olabileceğini ve mama takviyesine ihtiyaç duyuyor olabileceğini söyledi, başka bir çocuk doktoruna gittik o da bebeğimizin günlük 25-30 gr alması gerekirken 17 gr aldığını hemen mama takviyesine geçmemiz gerektiğini söyledi ve bebek ne kadar isterse o kadar verin dedi.biberonla değil kaşıkla verelim mi dedik, başa çıkamazsınız biberonla sıkıntı olmaz dedi İlk bebeğimiz olduğu için çok korktuk söyleneni yaptık .Bebeğim ilk doğduğunda da emmeyle ilgili problem yaşamıştı 10 gün sonra emebilmişti, şimdi ise sanırım biberondan yine emmeyi bıraktı emzirmeye çalıştığımda kıpkırmızı oluyor ağlamaktan ve sürekli tepiniyor. Sütüm de bu sıkıntılardan ve bebeğimin emmemesinden artmadı humana still tea, hoşaf, su, ....vb. duyduğum herşeyi deniyorum ama olmuyor. Yrdımlarınıza ihtiyacım var, ne yapacağımı şaşırdım, kendimi çok çaresiz hissediyorum. Bebeğimin emmesini çok istiyorum ama bir türlü beceremedik, artık sütümün artması için çok mu geç kaldım, bebeğim tekrar emmeye başlar mı?ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


umutarzu

Deniz aynı sıkıntıları ben de 20 gün boyunca yaşadım. Bebeğim memeyi tutmuyordu, sezaryen olduğum için sütüm de hemen gelmemişti. Ben de bebek emsin emmesin mutlaka sütümü sağdım. Gece bile en az 1 kere kalkıp sütümü sağdım ki çoğunda maksimum 10 cc süt geliyordu. Yılmadan sağdım, göğüs ucum da yoktu hatta, sağa sağa çıkardım desem yeri.

Bazı günler bebeğin ağzını hiç memeye sürmediği zamanlar oldu. Ben bunu memeyi istemiyor diye yorumluyordum ama aslında gazı varmış. Kızarması, emememesi, kendini geriye atması çok büyük olasılıkla gazı olduğu içindir. Gazını çıkarıp emzirmeyi deneyin. Emzirirken karnına ılık bir sıcak su torbası koymak bize iyi gelmişti.

Sütün artması için kesinlikle geç kalmadınız, bebek her emdikten sonra(önce değil) mutlaka göğsünüz boş bile olsa 5 dakika sağın. Memelerin kendi aklı var inanın, az evvelki süt yetmedi deyip yeniden üretmeye başlıyorlar. Bol su, mümkün oldukça uyku, dinlenme...

Ben bu şekilde ilk 1 ay mama takviyeli ama ondan sonra 6.aya sadece anne sütü ile gelmeyi başardım. Moralinizi bozmayın, sütü en çok kesen şey moralsizlik. Ayrıca bebeğiniz biraz da mama alsa bu dünyanın sonu değil, sadece mama ile büyüyen bebekler bile var.

Netice olarak uyku, bol su, bebeğin gazının çıkarılması, düzenli sağma(süt olsun olmasın), ve en önemlisi moral...

Bebeğiniz de hayırlı, ömürlü olsun..


ladyofwords

bende size sütünüzü sağmanızı öneririm.bu şekilde sütünüzün azalmasını önleyip, arttırabilirsiniz.bebeğinize mama vermek yerine,sağdığınız sütü biberonla verebilirsiniz.bazı bebekler biberona alışıp, anneyi emmeyi reddebiliyorlar.bazı bebeklerde ise böyle bir sorun yaşanmıyor.siz her ihtimale karşı yine kaşıkla vermek için mücadele edin.( çok zor biliyorum :(( ) ben kullanmadım ama kaşık biberonlar var, belki onlarla vermek daha kolay olur.
ağlamaktan kıpkırmızı olan bir bebek karşısında çaresiz kalmanın ne olduğunu bilirim : ((  sakın pes etmeyin, emzirmek için sonuna kadar mücadele edin. yorulup dayanamadığınızda mama verme yoluna gidin. herşeyden önemlisi bu günlerin gelip geçeceğini asla unutmayın : )) ve moralinizi yüksek tutmaya çalışın...


gokalpileseyrialem

önce sakın stres yapma sütü arttırmak tabiki mümkün ben bebeğine tek başına bakan bir anne olarak başardıysam sende başarabilirsin.Bunu söylüyorum çünkü çok sıkıntılı bir bebeklik dönemi geçirdik yemek yapacak ne halim ne vaktim kalıyordu.Haliyle gıda açısından biraz fakir bir dönemdi.Benim mucizevi içeceğim fayrouz oldu.Mayalı malt içecek reklamlarını görmüşsündür hiç öyle tanesine 5 lira falan vermeye gerek yok. migroslarda rahatlıkla bulabilirsin.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var. Süt arttırıcılar yazımı okumanı tavsiye ederim. Sevgiler...
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/12/anne-sutunu-arttran-yiyecek-ve.htmlCevaplamak için Üye ol