Tuvalet eğitimine ne zaman başladınız?

sema51 soruyor: 10

Tuvalet eğitimine ne zaman başladınız? Ve yaklaşık ne kadar sürdü?


Tuvalet eğitimine başlamak demek, yani bezin çıkartılması mı, yoksa lazımlık alınması, tuvaletten bahsedilmesi, bizi görmesi vs. mi? Bezi çıkartıp kilot giydirmeden önce böyle bir dönem olacaksa bu ne kadar sürmeli, uzun olmasında sakınca var mı, örneğin şimdi başlanıp yaza kadar? 

1 haftada, 5 günde tuvalet eğitimi falan gibi başlıklar gördüm ve bu ne kadar gerçekçi, annelerimizin sanki bir anda dilimiz çözülmüş gibi "1 yaşında konuştun" falan demeleri gibi mi yoksa gerçekten böyle bir alıştırma süresi var mı?

Son olarak, keşke daha erken başlasaydım, daha geç başlasaydım ya da başka keşkeleriniz pişmanlıklarınız var mı bu konu ile ilgili?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


anneyuregi

Merhaba

tuvalet eğitimine hazır oluşluk çocuğun fiziksel ve bilişsel hazır oluşluğu anlamına geliyor ki buda çocuğa göre 18 ay ile 3 yaş arasında değişiyor. önemli olan kendi çocuğunuzun hazır oluşluğundan emin olup başlamak ve evet o durumda kısa sürede tuvalet eğitimi tamamlanıyor. Ben hazır olup olmadığını bir uzmandan destek alarak ve önerileri ile bu sürece başlamıştım ve 2 yaş 2 aylık oğlumla 9 günde gündüz-gece hepsi tamamdı.

takip ettiğim yazılar http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_13385.htm

kolaylıklar


sema51

@anneyuregi, teşekkür ederim yanıtınız için. Birçok uzman makalesi var ama aşağı yukarı aynı şeyleri yazıyorlar. Burada okuduğum tecrübelerde hazır olduğnu düşünerek başladık diyorlar, ama başlanan nedir tam olarak, her tecrübe kendine has gibi. Siz nasıl başladınız tam olarak ne yaptınız, 9 günde hepsi tamamlandı derken ne kast ediyorsunuz, çocuğunuz gece gündüz kilot giyiyordu bir daha bezi sormadı gibi mi?


mutluannelif

Biz 18 aylıkken başladık, 29 aylıkken noktayı koyduk. Bu süreçte kararsizliklar yaşadı, gece hep bezsizdi, zaman zaman gündüz bez istediğinde bağladım. ( kabız olmaması için ) Tamamen ona birakmistim. Gece alt kaçırmamiz hiç olmadı, kazamiz 1-2 sefer gündüz yaşandı. Ne ben strese girdim ne o ama uzun bi surecti.


dilrubaa

23 aylikken basladik. Benim baslamaktan kastim bezi cikarmak. Cok sicakti, bezi taktirmiyordu, tamam artik tuvalete yaparsin dedim. Zaten sabahlari kuru kalkiyordu, yani hazirdi kizim zaten. 3 gun boyunca her yere yapti, bi kere bile tuvalete yapmadi. Sonraki gun sabah tuvalete yapti ve nerdeyse hic kacirma olmadi. İlk 3 gun 20 dkda bir tuvalete goturuyordum. Sonra biraz daha actim arayi. İlk zamanlar gece bez bagliyordum. Sonra bi 15 gun sonra yine bi gece bez baglama krizinde tamam gece de baglamayalim artik dedik. Ama dedigim gibi zaten sabah kuru uyaniyordu, sorun olmadi o yuzden.

Ama tabi ki bu boyle 3 gunde olan bisey degil. 18 ayliktan itibaren baybay bezim kitabi esliginde sen buyuyeceksin beze bay bay diyeceksin anne baba gibi tuvalete yapacaksin diye anlatiyordum. Beni tuvalette gormesine izin verdim ki tuvalet onun icin yabanci bisey olmasin (zaten o aralar tuvalete bile pesimden geliyordu 2 dk birakmiyordu). Yani bence iyi bi zemin yaparsaniz kolaylikla halledersiniz


dilrubaa

Bu arada ben cidden cok korkuyordum bu surecten,hic baslama niyetim yoktu, 2,5 yasina filan gelsin krese baslar orda yardim ederler diyordum, tamamen kizim yonlendirdi. Hatta tamam baslariz olmazsa tekrar doneriz diye baslamistim ben. Cok sicakti hic degilse bezsiz takilsin birazdi aslinda niyetim. Tahmin ettigimden kolay oldu. Bi de beklentinizi yuksek tutmayin, ben en az bir hafta her yere yapar diye hazirlanmistim, halilari filan kaldirmistim.anneyuregi

Yeniden merhaba, "artık iç çamaşırı giyecek kadar büyüdün" diyip bezleri bir anda kaldırdık. Alışverişimizi birlikte yaptık öncesinde külot, lazımlık ve başkadık. İç çamaşırı giyiyordu, her yarım saat, 1 saatte bir gidip oturduk, yapmasada bir ili dk bekleyip kalktık. İlk başlarda kaçırmalar oluyordu ama bunlarda öğrenmesinin bir parçası oluyordu. Lazımlığa oturup yaptığında bol ödül ve alkış.pelinmom

biz 2.5  yaşına kadar hiç bir baskı ve bez bırakma denemesi yapmadık. 2.5 yaşını doldurduğu ay artık bez kullanmasak da daha rahat oynasanla başladık ve 15 günde alıştırdık.  2.5 yaşına gelene kadar bekleyin derim ben çocuk içinde sağlıklısı bu 
pearlpearl

merhabalar benim de bir sorum olacak. biz de eğitime başladık ancak kakasını ısrarla küloduna yapmak istiyor. güle güle kakalar kitabı da var elimizde ama yine de ben küloda yapcam diyor :) ne tavsiye edersiniz onu nasıl ikna edebilirim?


annelikkitabi

Merhaba tuvalet eğitimiyle ilgili tecrübelerimi blogumda paylaştım okumak isterseniz buyrun

http://annelikkitabi.blogspot.com.tr/2016/06/tuvalet-egitiminde-mutlu-son.html?m=0


Cevaplamak için Üye ol