Tsh-gebelik

doa1974 soruyor: 10

Gebelikte 3. trimesterde tsh yüksek st4 düşük olan var mı? Endokrin doktoru 50 mg hormona başlamamı söyledi, ancak bir görüş daha almak istiyorum. Aslında limit değerde ama hamilelikte limit daha düşükmüş. işin garip yanı bu testi daha önceki doktorum hiç yaptırmadı, rutin test değil çarpıntı için dahiliye doktoru istemişti. madem bu kadar önemli niye rutin yapılmıyor ne kadar zamandır yüksek bilmiyorum sonuçta...Gerekmedikçe ilaç vermeyen iyi bir endokrin hocası tavsiye edebilecek olan var mı ?, ankara için.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


nihal58

Merhaba aynı şey başıma geldi gebeliğin 37.haftasında öğrendim, iyi bir endokrin doktoruna gittim ( istanbulda) serbest T4 düşük olması iyot eksikliğine bağlıymış , iyot ilacı kullanmaya başladım hemen hatta şu anda emzirirken de kullanıyorum.


suus

Hamileliğim boyunca ben de hormon takviyesi aldım. Aslında bu test rutin diye biliyorum. Ankara da iseniz Mustafa Kutlu yu öneririm. Ben hamile iken Gata da proftu, şimdi ise emekli. Doktor tavsiye etmeyi sevmiyorum, ama kendisi çok çok iyi bir doktor. Hamileliğim riskli bir hamilelikti. Allah a şükürler olsun Mustafa Hoca ve yine Gata dan bir kadın doğum doktorunun ortaklığı ile sorunsuz bir şekilde doğum gerçekleşti. Geçmiş olsun.


Asozen

Bende 12. haftadan beri hormon ve iyot takviyesi alıyorum. Tsh rutin testlerde bakılıyor ama t4 rutinlerde yok sanırım..


gulalp

tsh ınız yüksekse mutlaka ilaç kullanmalısınız. bu ilacı kullanmanız gerektiğini her endokrin doktoru da söylecektir zaten. bebeğe zararı olduğunu düşünüyorsanız eğer yok.. ben hamileyken de emzirirken de kullandım, şimdi de kullanıyorum.. hamilelikte daha düşük değerde olması gerektiği de doğru, 2 ye sabitlemiştik mesela benimkini..


yasemennn

ilacı kullanabilirsiniz hiç sakıncası yok.bende kullandım hamileykendoa1974

çok teşekkürler. doktorum herhangi bir şikayetimle ilgilenmediği gibi rutin testlere de bakmamış anlaşılan :( tsh 4 benim. normal insana göre tam sınırda. ama hamilelere göre yüksekmiş. son 1 aydır ciddi nefes darlığı ve çarpıntı şikayetim var endişem bu ilaçla daha da artması yan etki olarak çarpıntı yapabiliyormuş, mitral kapakla ilgili de bir sıkıntı çıktı zaten hafif sanırım ama yine de endişelendim. Mustafa KUtlu'yu araştıracağım.

nihal 58, iyot için de multivtamin verdi, tek iyot takviyesi var mı?? çünkü aynı zamanda demir ve kalsiyum için opsteocarede  alıyorum . miktarlar iyice karışacak...hamileliğimde kaya tuzu kullnmaya başladım iyotlu değil acaba bu kadar çabuk etkilemiş olabilir mi? gerçi ben 6 ay kustum neredeyse, kusma yüzünden demirim çinkom kalsiyumum pek çok değerim altüst oldu zaten iyot da gitmiş olabilir...


nihal58

Benim gittiğim doctor hamileliğinde tuzu kesen kaya tuzu kullananlarda iyot eksikliği çıktığını söylemişti. Bana sadece iyot ilacı Verdi jodid diye bir ilaç bir zararı yok bebeği, şu anda da içmeye devam ediyorum.


doa1974

çok teşekkürler. tsh kaçtı sizin? st4 de düşük müydü?reyyans

merhaba bende hamileliğin 5. ayında çarpıntım olduğunu söyleyince dr tahlil istemişti.tsh yüksekti yani hipotroid.doğumdan 10 gün sonrasına kadar kullandım fakat bu sefer de ilaç fazlalığından hipertroide çevirdi.çarpıntı tekrar başladı ve hala devam ediyor.bir de bildiğim kadarı ile önemli olan ft3.ilacın bir zararı yok.aksine kullanmazsanız bebeğin olumsuz etkilenme riski var.size tavsiyem her ay tahlil yaptırın.takip edin.sonra benim gibi olmayın.çünkü düşüklüğünde ve yüksekliğinde de çarpıntım oldu.geçmiş olsun.

 

 


doa1974

:( geçmiş olsun . dozu ayarlamak da çok mühim.   işin garip tarafı hem mitral kapak yetmezliği hem tsh yüksek hipotiroit ama çarpıntı onlardan değil diyorlar. sizde de hipotiroit çarpıntı yapmış demek ki her çeşidi yapıyor tiroidin. en azından doz düşük olsa içim daha rahat edecek aslında, çoğunlukla 25 mg veriyormuş doktorlar....Cevaplamak için Üye ol