Boşanma için uygun yaş ?? Çocuğum çok etkilenir mi ?

optimum soruyor: 10

Selamlar,

5 senelik evliyim, 1,5 yaşında kızım var. Boşanmayı düşünüyoruz. Eşim de ben de çünkü anlaşamıyoruz. İşin kötü yanı pskilojik şiddet de var, yani eşim bağırıp çağıran biri sürekli. Dolayısı ile şimdiden çocuğu korkutuyor. Ben de bu şekilde devam etmek istemiyorum ama boşanınca daha mı iyi olacak daha mı kötü olur bilemiyorum
tabi ki tek düşündüğüm kızım. haftalardır babasız büyüyen çocukları araştırıyorum net bir bilgiye ulaşamadım.

Boşanmış anneler aramızda mutlaka vardır. Siz ne diyorsunuz boşanma sonrası çocuğunuz nasıl etkilendi yaşı kaçtı ? Sizce elimi çabuk mu tutmalıyım çocuk ne zaman olayları anlamaya başlar ? Çocuk ne zaman etrafında konuşulanları anlıyor ? Şu anda benimki dünyadan birhaber ...dAHA fazla bekleyerek ona daha çok zararlı mı olur ?

Çpocuğum boşanırsam sorunlu olur diye korkuyorum. Bana yol gösterin sizler neler yaşadınız ? Allahım ne kadar zormuş , tek olsan al ceketini çık ama çocukla öyle olmuyor. Sadece boşanmış anneler değil

annesi babası ufakken boşanmış olanlar da fikir belirtirlerse sevinirim. Hayatlarında iz kaldı mı ? Boşanmış anne baba çocuğu olmak nasıl bir duygu ? Benim hiçbir fikrim yok annem babam birlikteydi..

Bu soruyu cevapla


45 Cevap


optimum

kırdığı zaman özür dilemiyor çünkü ona göre ben onu sinirlendirmiş oluyorum. ben de diyorum ki tamam sinirlenmen gerekiyorsa sinirlen ama bağırıp çağırıp deli gibi konuşmanın anlamı ne ? normal insan gibi konuşamıyor ki bu adam.

öfke kontrolü sorunu bu olsa gerek. ama sonrasında farkına varıp özür dilemek de yok. yine suçlu ben oluyorum.

vala ben de aşk evliliği yaptım güya, ama bazen keşke mantık evliliği yapsaydım diyorum. geriya kalan sadece mantık oluyor 3-5 yıl sonra. diğerinde aşk bitince elinde kocaman bir SIFIR kalıyor.optimum

gulmina benim eşimin bebeği kıskandığını zannetmiyorum. öyle birşey olsa sezerdim sanırım.


Puccanne

Ben gorucu usulü evlilik yaptım ama esime aşığım evet bağırsa çağırsa hatta ve hatta şiddet gösterse hergun askım azalır bunu biliyorum isin zor canım bize basit gelebilir bbagirdigi anki halini düşünemiyorum kendimi senin yerine koyuyorum..................... Koyamiyorum Allah vermesin.

Anladığım kadarıyla eniştem gbi bir esın var sanırsam yazık ablamda çok dertli bu konuda Büşra özür dilemiyor haklıyken birde özür mü dikeyim diyormuş ayy ne güzel Hilmi senden ufak birsey yapsa özür diliyor diyor sanırım yapı ve yetiştirme meselesi yapısal bisi yok bence daha fazla sarpa sarmayın eger aranızda ask olduna eminsen ve düzelir diyorsan o başka eminim ki dünyalar tatlısı bir kziniz vardır ki kız cocukları babaya daha bir düşkün olur onun babası hakkındaki düşünceleri neler acaba?konuşmayı denedin mı hiç.sonuc itibariyle hersey onun gözünün önünde olup bitiyor(kiyamam)..önceliğini kızına ver bence..


chroma

Boşanma ve çocuğa etkisi konusunda biraz söz söyleme hakkına sahip olduğumu sanıyorum zira eşim de ben de boaşnmış ailelerin çocuklarıyız. Annemle babam boşandığında ben 20 yaşındaydım, kardeşimse 10 yaşında. Son 6 yılları sürekli kavga ve sinir krizleriyle geçti. Eşimin annesi ve babası boşandığında eşim 11 yaşındaymış, kardeşi ise 2. Aynı süreçleri onlar da yaşamış. Bizimse çok şükür, 5 yıllık mutlu bir evliliğimiz var. Zaman ne gösterir bilemeyiz, kimse boşanmak için evlenmiyor ama şartlar bazen, sizin anlattığınız gibi, öyle bir hal alıyor ki başka çare göremiyor insan.
Elbetteki boşanma olayı çocuğu etkiliyor ama şunu çok net söyleyebilirim: Kavga, gürültü içerisinde yaşamaktansa, her an şimdi ne olacak, neye sinirlenecek korkusu içinde yaşamaktansa ayrı olmayı tercih ederim. Boşanma için uygun zaman diye bir şey var mıdır bilmiyorum, bence yok. Çocuğa olan etkisi ise sizin elinizde. Ona olayları net olarak anlatın ve onu ne kadar sevdiğinizi, mecbur olmasanız ayrılmayacağınızı ifade edin ve konuyu fazla uzatmayın. Yaşı ufak olabilir ama aptal değiller, herşeyin farkındalar. Naz şu anda yaşı gereği zaten size daha düşkündür. Zamanla Naz'da herşeyi kabullenip ona göre kendisini ayarlayacaktır.
Yakın bir arkadaşım bebeği 15 günlükken boşandı. Oğluş şimdi 19 aylık. Beraber çalıştığım bir arkadaşım ise bebeği 6 aylıkken ayrıldı eşinden. Kızı şu anda 6 yaşında. Her ikisinin de boşandığı eşleri çocukları aramıyor, sormuyor. En büyük destekleri aileleri. Eğer ki çözüm yolu bulamaz ve ayrılmaya karar verirseniz mutlaka yanınızda sizinle kalacak, siz ağlama krizlerine girdiğinizde (herkes girer) Naz'ı ortamdan uzaklaştıracak birileri olsun. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla insan psikolojisinden anlayan, eğitimli birisiniz. Söylememe gerek yok ama yapmamanız gereken tek şey Naz'a babasını kötülemek olmalı. Çünkü ne kadar kötü de olsa baba babadır.
Esas uzman desteğini ise Naz okula başladığında almanız gerekecek. Çünkü okulda hem çocuklar hem de öğretmenler anne babadan, aile ilişkilerinden bahsederler. Boşanmamış aileler, boşanma olayını fazla abartıp kötülerler, hatta nedense pek acırlar.  Bu durumlara hem sizin hem Naz'ın hazırlıklı olmasını sağlamanız gerekir.


ayberke

Eğer eşinizde çabuk sinirlenme,öfkenlenme sonrasında ise hiç birşey olmamış gibi davranışlar vb.var ise depresyon belirtileride olabilir.Bu yüzden bir dr gitmenizde fayda var diye düşünüyorum.sevfurkereym

benimde annemin ikinci evliliği.15 yaşında evlendirilmil ve 6 aylık evli 5 ablama aylık hamileyken ayrılmışlar.sebebse çok saçma bahsetmeye değmez.ablam anne babayı bi arada göremedi babasız büyüdü ama 37 yaşında olmasına rağmen hala özlem içinde.neden ben neden ben die soruyor hala?hatırlıyorum ben çocukken anneme ve bze sorardı neden benm soyadımla kardeşlerimin sesin soyadın farklı die.ozamanlar hiç biriimiz anlam veremezdik neden böle die?gözümden hiç gitmeyen bi manzara ise 7-8 yaşlarındayken(ablam benden 6 yaş büyük)babası icra yoluyla ablamı palas pandıras bağırta bağırta polislerle birlikte alı götürmüştü.annem b tarafta baygın ablam ağlar ve çığlıklar içinde ben ve iki erkek kardeşim ablamı neden götürdüklerini bizden ayırdıklarını anlamaya çalışıyorduk.öle ağlamıştık öle ağlamıştıkki hala hatırlıyorum.polislere kızıyorduk.uzun yıllar olslerin kötü insanlar olduklarını düşünüp nefret ettim.ablam çok kötü bi çocukluk geçirdi.üvey annes çok eziyet etmiş hala anlatır ablam.babam ise annemi kucağında ablamı görüp sevmiş annemi ve evlenmiş.bizi hiç ayırmadı üveylik kavramı olmadı hiç eviimizde.bu olayla istanbulda yaşarken olmuştu.anneme kıyamayan babam iise ablamın ardından izmire taşınma kararı aldı ve geldik.ablam 8 yıl sonra bizimle yaşamaya başladı.psikolojisi çok bozuktu.agresiif alıngan kavgası süreklii savunma halinde ağlak bii insana dönmüştü.ozamanlar anlayamazdık neden değiştiğini şimdi anlam verebiiliyorum.babası ise ablam döndükten sonra hç ama hiç arayıp sormadı.uzun aradan sonra babası ile 1 haftadır görüşüyor ve çok mutlu.ama hanımı ve 3 kızından gizli görüşüyor.kırgın aslında babasınada ama hesap sormak istemiyor bile çünkü baba diebliyor.babsıyla konuştuğunu anlatırken gözleri ışıltıyor ablamın.anladımki yaş ne olursa olsun insan her yaşta anne babasını arıyor özlüyor.ablam zaman zaman evliğinde sorunlar yaşıyor.eniştemn aiilesi yüzünden.hep dediği çocuklarım benim gibi hasret büyümeyecekler yaşadıklarımı yaşamayacaklar.allah kimseyi yuvasından etmesin.anaya babaya hasret etmesin.inşallah sizin için hayırlısı neyse o olur.sadece paylaşmak istedim.


hale15

mrb canım,başlığını görünce hemen okudum çünkü seni çokiyi anlıyorum,ben kocamı bırakıp annemin evine geldim birsüredir bebeğimle annemlerdeyim biraz ayrı kalmamız gerektiğini düşünerek,boşanma niyetiyle geldim şuan yeniden deneme kararı aldık,eve dönünce ne olur hiç bilmiyorum.hani niye çocuk yaparla anlamam diyorlarya,biz isteyerek yapmıştık güya ama sonra herşey çatırdamaya başladı,yani konuşmak öyle kolayki insan yarını ne olacak bilemiyor,kim isterki bebek yapıp onu bir mutsuzluğun içine sokmak,ben başıma gelir dermiydim ya da sen tahmin edebilirmiydin.artık hiçbişeyde korkmuyorum boşanmaktan da,kızımı en iyi şekilde büyütürüm allahın izniyle.sana tavsiyem kendini toparla,tartışma kendi naparsa yapsın sen bebeğineodaklan,kötüysen psikiyatriste git mutlaka rahatlarsın,kocana biraz uzaklaşmasını iyi bir dille söyleyebilirssin,sizi biraz özlese iyi olur.hani diyecesinki senin çokmu aklın var kendine yetmiyorsun daha,ama bunları hep yaşadımben,allah hayırlısını versin,ama evli olmak çok zormuş kadın için,hem çalışıyor hem ev bana bakıyor birde kocamı mutlu edippohpohlamalıyım,erkekler çok bencil oluyor,sevgi dersen yetmiyor yürütmüyor bazı şeyleri...


esrasena

bugün facebookta online bir uygulama varmış. Online rehberlik uygulamamızda bu haftaki konumuz "Boşanma ve Çocuk". Uygulamamız saat 14:00'te Facebook sayfamızda başlayacaktır. doğa koleji facebook sayfasında.bir göz atın derim.optimum

Hale merhaba , umarım hakkında hayırlısı olur ama sen daha lohusasın şans vermekle iyi yapmışsın bence biraz daha hormonlarının etkisinin azalmasını beklersen iyi olur diye düşünüyorum...


Eşime ilaç vermeyi bile düşündüm sakinleştirici ama sonra korktum ya birşey olursa hafif doz bile olsa ya ters bir etki ederse diye. Keşke kendi kabul etse de içse..

Bazen sorunun benden de kaynaklanıp kaynaklanmadığı irdeliyorum genelde çevremdekiler beni tanıyanlar sakin olduğumu söylerler. Benim bu çerçevede yapmam gereken belki alttan almak böyle bir insanla devam etmek için, tipik Türk aile yapısına uymak erkek hiddetlenince kadın alttan alır susar. Erkeğin siniri geçince kadın dırdıra başlar gibisinden.  Ancak şimdiye kadar aldığım birçok eğitimde içinize duygularınızı atmayın diye bas bas bağırıyorlardı. Birçok psikosomatik rahatsızlığın, depresyonun, kanserin vs. hepsinin nedeni bu içe atma aman kavga çıkmasın düşüncesinden kaynakladığından ben de yapı olarak kesinlikle içime atamam. O içindeki zehiri kusacak ama ben zehirlenicem neden ki. Tabi ki uygun bir dille ben tartışma ortamına girerim ama susmam. Belki de susmam lazımdı bilmiyorum.
Sizler nasıl davranıyorsunuz ?


barok

benim de annem babam geçinemez ve kavga ederlerdi benn de çok korkardım tek hatırladığım onlar ayrıldığında ev huzurla dolmuştu  ve ben bu durumdan etkilenmedim tabi bunda ikisinin de ayrı olsalarda hep yanımda oluşlarının etkisi kesinlikle çok büyük .


sizin için hayırlısı ne ise o olsun inşallahCevaplamak için Üye ol