1 yas emzik biraktirma cabam

fuzuliseyler soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar. Kızım bir yaşına yeni girdi. Damaksiz emzik kullanıyor. ancak bir yaşından sonra ağız gelişimi için damakliya gecilmeliymis. Ben de daha sonra daha çok zorlanirim diye şimdi biraktirmaya çalışıyorum. Çünkü önceleri sadece öğlen ve gece uykusunda emerken artık hep yanında olsun istiyor. Dil gelişimini de olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Çünkü ağzında emzik yokken bildiği bir şarkıyı anımsatan anlamsiz şeyler bile mirildanabiliyor. Ama emzikle uyusuyo resmen. Görüntüsünden de, bir seye bağımlı olmasından da hoşlanmıyorum. Ama bir yaşında güçlü emme refleksi devam ediyor mu emin değilim. Emzik bıraktirayim derken psikolojisi bozulsun istemiyorum. Öğle uykusundan sonra emziginin ucunu kestim. garipsedi bana verip durdu. Ben de bu bozulmuş emme artık dedim sadece gece uykusuna geçişte çıldırdı. Salincaginda neyse ki uyudu ama sormak istediğim bu ani keşiş psikolojisine zarar verir mi ve bu krizler en fazla ne kadar sürer!

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


maviboncukk

Bir yaş çok erken geldi bana emzik bırakmak için genelde 3 ve üzeri bırakılıyor okula başlayınca..


maviboncukk

Emzik bırakır ama başka şey emer, tırnak yer, elini emer vb. Bence acele etmeyin annesi daha çok küçük, ne ger var ağlatmaya. Zamanı gelimce bırakıyorlar zaten..


sefemu

kızım tam 2 yaşında 1 günde bıraktı ama sadece uykuya geçişte 5 dakika kadar takıyordu.. uykuya geçiş dışında vermeyin.. ağlamadan sorunsuz bıraktık ama laftan anladığı dönemdi tabi emzik öksürük yapıyor dedim hiç sevmiyor öksürmeyi anında fırlattı attı:) 1 yaşında muhakkak ağlayacak ama çok sürmez bence..


m_eymen

Benimki sadece  uyurken emzik emiyor. O da her zaman değil bile. Uyuduktan sonra da hemen çıkarıyor. İşini görene kadar yani. 


fuzuliseyler

Kızım da önceleri uyuyana kadar alıyordu. Ama şimdi akıl ediyor memesini arıyor her yerde. Hep ağzında olsun istiyor. Ben de ileride daha çok zor olur diye şimdi biraktirayim diyorum. arkadaşlarımın çocukları hala emiyo ben görünce rahatsız oluyorumatakuzu

bizim dr a sorduğumuzda ne zaman bırakmalı diye. en iyisi hiç vermemek, verdiysen sadece uyurken verip uyuduktan sonra çıkarmak ki biz öyle yapmıştık. oğlumun uyanıkken gün içinde bir kez bile emzikli gezdiğini hatırlamam böyle güzel geliyor bana da. ama bir kez başladığında iki yaşından önce bıraktırılmaz demişti dr oral dönemde olunduğu için psikolojisini bozmamak için. 24 mayıs 2013de iki yaş doğum günü yaptık.25 in de oyuncakçıya gidip istediği büyük bir oyuncağı aldı emziğini kasiyer ablaya verdi yani ödeme yaptı bi şekilde. eve döndüğümüzde uyurken 4-5 kez sordu ablada olduğunu söyledik. 2 günde hem emziği hem biberonu ez zamanlı bıraktık. ben de oğlumda bu şekilde hazırladık kendimizi 2 yaşında hemen hallettik. şimdi bırakırsa güvensizlik, bağımlılık gibi olumsuzluklar gelişebilir. 


Hamster

Bence de henüz çok erken.Kızım başlarda sadece uyurken alırken sonradan müthiş bağımlı hale gelmişti.2 yaşını geçince süt hazırladık kedilere götürdük ve emziğimizi de kedilere verdik.İlk üç gün zor oldu tabi.Bir süre gördüğü her kediden emziğini istedi,ama anlattıkça anlayabilecek bir yaşta olduğu için atlattık bir şekilde.Şimdi kardeşi emzik emiyor ama kızım etkilenmiyor bile o bebek ben çocuk diyor.Biraz daha büyümesini beklerseniz daha kolay atlatırsınız bence.Kolaylıklar diliyorum.


bh1986

Kızım bırakmaya hazırmış da haberim yokmuş..sadece gunduz ve akşam uykusunda bir kez alıyordu..semester tatailinde hiç vermedim o da o zamana kadar sanki hiç emmemiş gibi aramadı 9aylıktı bıraktığında..AYRICA 1yaş erken falan değil..ne kadar erken o kadar iyi bence..vicdan yapmayın sadece uykuya dalması uzun sürer..o da zamanla düzelir..bence vazgeçmeyin..kayboldu artık doğum günün oldu emzik emmeyelim falan gibi açıklamalarla geçiştirin..bir de havaların güzel olduğu günlerde arabasında uyuyorsa dışarıda kendi kendine dalabiliyor..bu sureci böyle atlatın bence 😊guta

Bence eğer emziğine düşkünse 1 yaş bıraktırmak için erken. 2 yaşına kadar eğer bütün gün onunla durmuyorsa, uyurken alıyorsa hiçbir zararı yok. Bıraktırmaya çalışırken psikolojisini etkileyebilirsiniz. Çünkü hala güçlü bir şekilde emme refleksleri var. Ben çocuğun kendi ne zaman bırakmak isterse o zaman bırakması taraftarıyım. Eninde sonunda bırakıyor zaten.


fuzuliseyler

arkadaşlar dün gece vermemistim. Çok ağladı ama salincaginda uyudu. Sabah 6 buçukta uyanıp arandı yine çok ağladı.emzigi alamayacagini anlayinca kendi kendine sakinlesip uyumaya devam etti.Bugun de ogle uykusunda masal anlattim hemen uyudu. Yani yaklaşık bir gunu emziksiz geçirdik. Şimdi ne yapayım. Kararlı olmaya devam mi edeyim. Çıkarıp versem daha da baglanir. Bir daha zor bırakır. En geç iki yaş demiyorlar mi. En erken i ne zaman peki. Ne kadar erken biraktirilsa o kadar iyi değil mi? Kendimi gaddarmisim gibi hissediyorum. Psikolojisine nasıl bir zararı var bunun. bu saatten sonra versem o zaman psikolojisini daha çok bozmaz mi emzik bir var bir yokCevaplamak için Üye ol