Tek uyku

Allegro soruyor: 10

Kayranın uykusunu 5 gündür teke indirdik ancak maalesef toplam 2 saatlik uykusuda 1 saate indi. 12:30 - 1:30 arası uyuyor.
Sabahlarıda 7-7:30 gibi ayakta .akşam yatışı 9:00-9:15 bu durumda da haliyle akşamüstü çok huysuz oluyor yavru kuşum. Erken mi yaptık bu işi diye düşünüyorum.Ne dersiniz.20 aylık şimdi.
yoksa biraz dayanayım mı rayına oturur mu?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


hande

Can'ın uykusunu 16 aylıkken 1'e indirmiştik. 2 saat gündüz uyuyup 21 gibi yatıyor sabah 6.30 civarı uyanıyordu. ama eski uyku saatlerine ait bir bocalama saati oluyordu. şu anda 2 saatlik gündüz uykusunu yarıda bölüp 1 saatin sonunda uyandırıyoruz ki akşam saat 12 ye kadar zıplamasın.  hatta tamamen kaldırmak bile aklımdan geçiyor, çünkü gündüz hiç uyumadığında gece 21.00-7.30 uyuyor ama gündüz uyursa 22.30-7.00 arası uyumuş oluyor. Dün hiç uyumamasına karşın saat 21.30 da ancak uyudu ve huysuzlukta yapmadı. son bir aydır bukadar az uyuması beni şaşırtıyor ama uyutmayıda başaramıyorum.

Can'a kıyasen kayra'nın uykusu oldukça normal geldi bana ama her çocuğun ihtiyacı farklı oluyor tabiiki. Akşam yatış saatini belki 8.30a alabilirsiniz.


Allegro

Hande çok saol belkide o saate almalıyım bakalım ..bugün bakısı 12:30 da uyutamamış 1:30 da uyumuş hemde 3 e kadar..akşam daha uyumlu olacak..
Can süper enerjik bir çocuk demekki :)


Damla

Allegro, zamanla uyku değişiyor ama ne kadar yorulduğu da önemli bir faktör elbette. 20 aylık artık tek uyku iyidir diyorum ben de.

Uyanmasında açlık da faktör olabilir, eğer yemeği uyanınca yiyorsa uyku öncesine alabilirsiniz. İlk bir-iki gün uykulu olduğu için yiyemeyebilir ama sonra alışır.

Hande, o zamanlar Ilgaz'da da uykuya bir direnç olmuştu, biraz rüştünü ispatlamakla ilgili sanırım. Her çocuk farklı ama bence biraz sabredin, dönemsel olabilir.


sibel_ela

erken değil bence de, ama çocuktan çocuğa da değişebilir
aslında gündüz uykusu biraz daha uzun olabilirse huysuzluğu da kalmayacaktır
bence zamanla düzene girip, öğle uykusu saatinde de bir artış olur mutlaka


gokce_defne

20 aylık bir çocuğun günde 13,5 saat uyuması gerekiyormuş (ya da bekleniyormuş mu demeliyim). gece 10-10:30 saat uyuduğu düşünülürse gündüz 3 saate yakın uyumalı. zamanla öğlen uykusu 13:30-14:00 e kayarsa en az 2 saat uyuyacağını ve akşam daha rahat edeceğini düşünüyorum:)
Gelişmelerden haberdar eder misin?Allegro

arkadaşlar denemelerimiz sürüyor.. şimdi 1-1:30 gibi uyutalım diye karar verdik bakıcıyla... tek uyku ama uzun olmalı 2 saat gibi.. bakıcımızla tecrübeli sibel_ela nın dediği gibi düzene girdikçe uzar diyor.Umarım öyle olur :)
sizleri gelişmelerden haberdar ederim..cevaplarınız için teşekkürler,


hande

Allegro aslında Can yaşıtları çocuklardan çok farklı değil. evet hareketli ama zapdedilemez bir enerjisi yok. genel olarak atlayıp zıplasada sakin yaradılışlı bir çocuk. Bir geçiş dönemi daha yaşıyoruz sanırım.

Damla dediğin doğru, sanırım rüstünü ispatla meşgul. Dün akşam uyku rutininden sonra bir kenera uzandım elime kitabımı aldım bir yandan da Can'ı seyrederken söylediklerin aklıma geldi. Önce kendi kendine "ben uyucam evet uyucam" dedi ve yatağına gitti yattı, tam gözler gitti, birden fırladı yataktan ve "uyumucam ben oyuncak oynıcam" - "tamam oyuncak" dedi ve baygın gözlerle oyuncaklarıyla oynadı, bu şekilde en az bir saat daha yat kalkla geçti. kendi kararlarını kendisi vermek istiyor. kendi yatağından başka hiçbiryerde uyumak istemiyor, ne yiyeceğini ne giyeceğini kendisi seçmek istiyor  v.s. Kıyafet konusunda da oldukça zorlanıyoruz.


evren

Ben de düşünüyorum ne zaman Tan  tek uykuya ne zaman geçer diye. Sinyallerini kendisi mi verir? Bugünlerde köpek dişleri çıktığı için bir huzursuzluk var gece gündüz.  Gece çok sık uyandığından sabah bazan 9'da kalkıyor. O zaman da tek uyku uyutuyorum. Eğer bir sorun yoksa  sabah 10'da 1.5 saat,  saat 14.30-15.00'da da 1 saat uyuyor. Ama genelde akşamüstü uyuduğunda gece uyuması  9-9.30'u buluyor. Tek uykuya indirmenin  zamanı mıdır?  Allegro

Evren açıkçası bende acaba acab diye çok düşündüm..çok öyle sinyal verdi de diyemem Kayra için... bir kaç kez hafta sonları 2.uykuyu atladık , hafta içide bakıcısı uyutmakta zorlandığından bahsetti..belkide bunlar sinyal..ama sanırım bugün 8 gün ve artık düzen oturdu. 1:30-15:30 uyuyor..akşamda bana kaymak gibibir çocuk kalıyor :) bence sende 19-20 ayları bekle... nacizane önerim ;)


evren

allegro teşekkür ederim, söylediklerin önemli. Tan'ın henüz bir direnci yok gündüz uykuları için. biraz daha beklemek lazım sanırım. Sizin düzen de gayet iyi oturmuş.  Cevaplamak için Üye ol