Oglumun konusmasi icin ne yapabirim

belinayEgemen soruyor: 10

Oglum 3 yasinda ve hala duzgun konusamiyor net bir cumlesi yok gibi ne yapmam lazim lutfen fikirlerinizi soylermisiniz cok uzuluyorum artik ismini bile soyleyemiyor

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


maviboncukk

Kreşe gidiyor mu?


minigim_sare

Arkadaşımın oğlu da 3,5 yaşında, anlamlı bir kelimesi bile yok ve hiç bir sey yemiyor sadece abur cuburla besleniyor ki gozumle görmemiş olsam kesinlikle inanmazdim cikolata ve cipsle beslendigine.Her türlü muayenesi yapıldı hepsi normal. Hocaya bile okuttular. Abisi de 5 yaşında konuşmuş. O yüzden artık zamana bıraktılar. Eğer sizin de muayene bulgularınız normalse bence baska çocuklar ile daha cok zaman gecirmesini sağlayın. Ablam çocuk psikologunun yardımcısı. oyun grubu, kreş ve birebir uzman esasları ile bu tarz seylerin olumlu sonuç verdiğini duydum. Allah yardımcınız olsun.


Meowwow

Çocuğumun konuşması yaşıtlarına göre geride bir konuşma ve dil uzmanına gittik. Belki siz de öyle bir yol izleyebilirsiniz? Kendi doktoru ne diyor?


belinayEgemen

Krese gitmiyor doktoru kitap vs okuyon diyor birden cozulur dili diyor ama ismini bile soyleyemeyince canim sıkılıyor ama kendini herturlu ifade ediyor anlatiyor istedigini ama kendince bir dil kurdu herseye farkli bisey soyluyor ne yapacagimi sasirdim acikcasi


sefemu

kızım 31 aylıktı ve sürekli konuşuyor anlatıyor, herşeyi anlıyor ama kendi uydurduğu dili kullanıyordu hala.. sadece 5-6 tane herkes tarafından anlaşılan kelimesi vardı.. onlar da hitap kelimeleri idi.. "anne baba dede" gibi.. tek bir fiil yoktu.. tüm fiiller beden diline geçmişti.. sıfat kullanacağında sadece kendini zorluyordu..

konuşmasını desteklemek için 2 ay oyun grubuna katıldı daha ilk haftadan anlaşılır kelime sayısı 2ye 3e katlandı.. kreşin faydası yadsınamaz.. ilerde terapiste gittiğimizde ilk sorunun kreşe gitti mi olacağını bildiğimden gönderdim bir nevi..

kızım konuşma gelişimi bakımından yaklaşık 12 ay geriden geliyordu.. söylediği kelimeleri hep not aldım.. hangi sesleri çıkaramıyor net şekilde ortaya çıktı.. sert sessizleri kullanmıyordu.. onları yumuşatarak söylüyordu.. "peki" yerine "begi" gibi.. sonda kullanabildiği çoğu sessizi de hecenin başında ise kullanmıyordu.. çağrışım yolu ile nesneleri isimlendiriyordu ve kolaya kaçıyordu.. şahıs eklerini doğru kullanıyor ama fiilleri söylememek için adeta direniyordu.. 3 yaşını doldurmasını bekleyip terapiste danışmaya karar verdim o zamana kadar da bu notlarımı hep tuttum.. eğer artikülasyon vs sorunu varsa süreci net gösterebilmek adına..

sonra çok hastalandığı için okula ara verdik.. 1 ay anne kız eve kapalı kaldık.. bu 1 ayın sonrasında inanın bir sabah pat diye çözüldü.. hep diyorlardı birden açılır diye ama bu kadarını beklemiyordum.. nasılsın kızım dedim.. "iyiyim anne sen nasılsın?" dedi.. neredeyse "bana mı dedin?" diyecektim.. şok oldum.. gülerken ağladım çok:) 1 ay içinde 5-10 kelimeden sayısını artık tutamayacağım duruma geldik.. sert sessizler dahil:)

konuşmasını teşvik edici ne varsa profesyonel düzeyde sayılacak şekilde hep yaptım ama kızım 32 aylık konuştu.. her bebeğin bir zamanı var ve genetik miras çok önemli.. bir sıkıntı olmadığından eminseniz terapiste danışmak da bu açıdan çok doğal ama bence zamana bırakmalı ve tabiki onu desteklemelisiniz.. kitap okumak dışında gözlerine bakarak konuşmak siz konuşurken dudak hareketlerinizi göreceği şekilde durmak kitabı yanyana değil karşılıklı oturarak okumak açık uçlu sorular sormak onun yanında "konuşamıyor" kelimesini asla kullanmamak çocuğun ruh halinin durumuna göre bazen anlamamak gece yatakta karanlıkta sohbet etmek (beden dili işe yaramayınca:) düzgün ve anlaşılır konuşmak "anne de" vs gibi emirle söyletmeye çalışmamak (bazen etraf çok yapıyor maalesef) naçizane tavsiyelerim..

adı sorulduğunda mahçup gözlerle bana bakardı.. anlıyorum telaşınızı.. etrafın muhtemelen bi de çocuğun yanında "hala konuşmuyor mu aaa" saçmalığından üzüntünüzü.. ki bu insanlara hala gıcığım çok fena..

ama en önemlisi hiç tedirgin olmadan zamana bırakmak.. kreş seçeneğini düşünmenizi öneririm.. çok uzun yazmışım kusura bakmayın..
sevgiler..dorates

her çocuğun bir zamanı oluyor, elbet konuşacak benim oğlumda geç konuştu evde yalnız büyüyen bir çocuk 1-2 ay kreş deneyimimiz oldu aldım kreşten evdeyiz şu an, evde kapalı kaldığımız dönem açıldı zamanı varmış belli ki, oğlum 2 yaşındayken rutin kontroller sırasında doktorumuz "kreşe verin olmazsa terapiste yönlendiririz 1 sene takip edelim" demişti. tek bir kelime ve hece dahi yoktu, kreşe vermemle almam bir oldu içime sinmedi kreş ortamı. şimdi 2,5 yaş kontrolü için gittik (nöroloji prof.u kendisi) şimdide 1 sene takip edelim bazı testler uygulayacağım diyor,bu yaşta bir çocuğun bu şekilde mantık yürütmesi olağan dışı diyor aynı doktor:) 2 günde açıldı sadece 2 gün.  siz bilirsiniz ama bu kreş dayatması moda oldu artık şart değil yani bol bol kitap okuyun, mucizeyi göreceksiniz


beyeser

Bizde de sanki tembellik var. İstediği zaman konuşacakmış gibi, bazen bir cümleler kuruyor, tamam diyoruz. Başladı artık konuşmaya derken sonra su bile demiyor...2,5 yaşında oğlum...Bir ay daha geçsin olmadı anaokulunu deneyeceğim ben de


maviboncukk

Benimki söylemeye çalıştığı kelimeleri de telafuz edemiyor doğru şekilde. Sert sesssizleri söyleyemiyor ama diğer harfleride kelimeleide yanlış telafuz ediyor, dili dönmüyor.belinayEgemen

Hepinize cok tesekkur ederim cok rahatlattiniz beni cok kotuydum konusamayacak diye cok tesekkurler


ceydatude

bakırköy yakınlarınd olan varsa oyun grubu kurma istiyorum oğlum 2 yaşında ve konuşmuyorCevaplamak için Üye ol