18 haftalık kızım dönemiyor

ceku1404 soruyor: 9

Merhaba,

Kızım 17. haftayı henüz bitirdi. Yer minderinde çokça zaman harcamasına, sırt üstü sağ-sol dönmesine, hatta minderde başı merkez olacak şekilde 180 derece dönmesine rağmen henüz yüzüstünden sırtüstüne veya tersi yönde dönemiyor.

Endişelenecek bir durum değil belki ama yine de merak ediyorum, bu yeteneği kazanması için nasıl yardımcı olabilirim ona?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


asl22

Benim oğlum 8.ayda dönmeyi başarmıştı:))bence endişe etmenizi gerektirecek bişey yok....zamanı gelince döner annesi:)


benjamin2010

Oğlum tam beş aylıktı dönmeye başladığında sonrasında tutana aşkolsun :)


Meowwow

Tummy time diyorlar. Göbek üzerine yatırıyorsunuz sert bir zemine. O boyun karın kaslarını kuvvetlendiriyor. Başka bişi aklıma gelmiyor. Tabi tummy time sırasında hep başında olun. Bırakıp gitmeyin.


guta

Hiç endişelenmeyin, zamanı gelince bir anda yapıyorlar. Benimki 4.5 aylıkken sırt üstü yatarken yüz üstü dönmeye başladı. Şu anda sürekli dönüyor, tutamıyoruz :) ama hala tersini yapamıyor.ilke_esma

Benimki donmek için çabalıyordu yan tarafına oyuncak koyardim hep bazen de elinden tutup yardimci olurdum dönmesine. 3.5 aylikken dönmüştü ilk kez. Sağında solunda oyuncak olan oyun halilari da ise yarayabilir. Yerde vakit geçiriyorsa kisa zamanda döner diye düşünüyorum.


ceku1404

Cevap veren herkese teşekkürler. Karnının üstünde oynatıyorum yorulunca haber veriyor. Ama ben acele ediyorum belki de. Sonuçta her bebek kendi vakti gelince ilerliyor. Haftalardır ayaklarını tutturuyordum, daha 2 gündür kendisi uzanıp tutmaya başladı. İlk çocuk olunca insan heyecanlanıyor gelişimini izlerken demek..


ayberke

Donmesi icin cok erken simdiden boyle beklentileriniz olursa isiniz ilerde zor


moms

ayberke'ye katılıyorum. o aylarda hemen donsun, hemen otursun, hemen emeklesin isteniyor . sonra da dur oglum donme, dur kizim yat, otur, kosmaaaa demeye baslıyoruz :) bence endiseleriniz yersiz cok erken donmesi icin, donse bile bilinci değil. 6. ayında donduler benimkiler tam tur. sonra da durdurana askolsun. bırakın koltuktan donerek dusme korkunuz olmadan yatırma luksunuz devam etsin:)


ceku1404

@ayberke, @moms
Haklısınız gerçekten de (=


Cevaplamak için Üye ol