Parmak ucu yürüme

ayel16 soruyor: 7

Merhaba arkadaşlar,oğlum ilk yürümeye başladığından beri parmak ucu yürüyor.Su anda 28 aylik MR cektirdik temiz çıktı.Çevremde böyle yürüyen kimse yok.Doktorlar hicbir şey yapmıyor.Düşmekten her tarafıni morarttı çünkü bu sekilde denge kurmak çok zor.Benzer problemi yasayıp da düzelen var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


mev

Merhabalar, açıkçası bizde düzelme olmadı. Bu yüzden tendon uzatma ameliyatı oldu oğlum. Daha erken tedaviye başlansaydı , ameliyata gerek kalmayacaktı.


mev

Erken tedavide botox yapılıp alçılamayla tendon uzatılıyor. Hatta belki sırf fizik tedavi bile işe yarayabilir. Germe egzersizleri yapılabilir. Ama siz tedaviye yönelik ısrarcı olun. Doktorlar " izleyelim, takip edelim vs." tavrında olabiliyorlar. Ve iki yaş çok güzel bir yaş. Tedaviye kolayca cevap alabileceğiniz bir dönem. Yani hemen bir ortopediste gidin ve tedaviye başlayın derim ben.


ayel16

Doktorlar size ne tanı koymuştu?bizimki durduğunda tam basabiliyor.aşil tendonunda kısalık yok dendi.Kaç yaşında ameliyat oldu?Ameliyattan sonra basması düzeldi mi?kusura bakmayın çok soru sordum


mev

Bize bazıları gergin bazıları da kısalık var demişti. Çocuk çömelebiliyorsa kısalık yoktur . Bizimki yapamıyordu. Düz dururken yere tam basabiliyordu . Son zamanlarda penguen gibi ayaklarını yanlara açarak yürüyordu. Hani yürürken önce topuk değer ya yere, ayağın ucu da hafif yukarı bakar. Çocuğum bu topuk yürüyüşünü yapamadığı için böyle bir çözüm bulmuştu kendince.


mev

7 yaşında ameliyat oldu. Ve şu an çok güzel yürüyor. Yani topuk yürüyüşü yapabiliyor. Ameliyat ve alçı çıkınca da bir aylık fizik tedavi aldık. Zayıflayan kasları güçlendirmek için egzersizler yaptırdılar.

Umarım sizinki kısalık değildir.egzersizlerle olayı çözersiniz .


ayel16

Çok teşekkür ederim cevabınız için


mev

Umarım yardımcı olabilmişimdir.Cevaplamak için Üye ol