2 yaşında kreşe başlayacağız fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum

ozlemanne soruyor: 4

Merhaba, oğlum Kuzey'i 2 yaşında yani mayıs ayı gibi kreşe yazdıracağım .. 6 aylıktan itibaren anneanne ve dede bakıyor artık yazın evlerine geri dönecekler ki evleri Gelibolu 'da müstakil denize sıfır.. İlk önce onlarla mı göndersem haftasonları ben gitsem diye düşündüm ama bu düşüncemi daha sonra kendi kendime çürüttüm çünkü ayrılık çok zor olur dayanamam iki gün beni görecek 5 gün göremeyecek olmaz dedim ve kreşe vermeye karar verdim..
Tam gün vereceğim çünkü çalışıyorum.. 2 yaşında kreşe başlamanın olumlu - olumsuz yönlerini tecrübeli annelerimden öğrenmek istiyorum.
Sizce ne yapmalıyım ? Kreş araştırmasına ne zaman başlamalıyım ?
2 yaş kreş için erken mi ? ama başka bir çözümüm yok tabi
Kreş ararken nelere dikkat etmeliyim
Bana bu konularda yardımcı olurmusunuz ?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


selencem

2 yasinda basladi oglum, cok memnunum bu durumdan. Tavsiyem yavas yavas baslamaniz. Anane de onla gitsin, gerekirse beklesin. İlk gun 1 saat, sonra 2-3 artirirsiniz. Maksimum 3 haftada alisir. Benim gozlemim zaman taninan cocuklar sirunsuz alisiyor. Ama bir anda butun gun tek basina tanimadigi bir ortamda kalirsa daha zor alisir.


guzel_anne

Merhaba,

Sizinle aynı sebepten dolayı oğlumu 2 yaş 3 aylıkken tam gün kreşe başlattım. Kayınvalidem yazlıkta bakabileceğini söyledi, ama 5 gece uzak kalmak istemedim. Seçimimi kreşten yana kullandım. O yaşta bir çocuğun annesinden 5 gece uzak kalmasını doğru bulmadım.

Başlarda ciddi sıkıntı yaşadık, alışmakta zorluk çekti. Bunun sebebi de alıştırma süresinde bize yardımcı olacak, en azından ilk bir ay çocuğu geç bırakıp erken alacak bir yakınımızın olmayışıydı bence. Yavaş yavaş alışsaydı hepimiz için çok daha kolay olurdu. Ne yazık ki annem ve kayınvalidem yazlığa gitme derdine düştükleri için ilk  bir haftanın sonunda sabah yedi buçuk akşam altı buçuk okulda kalmaya başladı. Size tavsiyem kreşe başlatma olayını anneniz yazlığa gitmeden bir ay öncesine alın. En azından bu sürede yarım gün gitsin.

Alışma dönemini atlattıktan sonra rahatladık tabii ki....Konuşma gelişimine çok katkısı oldu. El becerisi gelişti. Ama tabii ki yanında çok da hasta oldu. Şimdi artık ayakta atlatıyor hastalıkları ama mutlaka burun akıntısı veya öksürüğü oluyor ne yazık ki.....

Düzgün bir kreş seçildiği, başında düzgün bir öğretmen olduğu durumda bence sorun yok. Faydasını görürsünüz, en azından bakıcı seçeneğinden çok daha iyi.....Anneniz döndüğü zaman da duruma göre yarım güne çekebilirsiniz süreyi....

Bol şans :)

 


tuntibo

Ben de oğlumu bakıcısından memnun olmayıp tam 2 yaşında başlattım. Çok olumlu gelişmeler oldu oğlumda. Konuşma açısından, paylaşma konusunda, arkadaşlarıyla oyun kurma gibi konularda. Ve çok önemli olanı yemek konusunda. Ama çok sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü ilk başlarda baya direndi, giderken ağladı. Ama 2-3 ay sonunda biz de çok kararlı davranınca normal gitmeye başladı. Bence 1 ay kadar yarım gün gönderin, sonra tam güne geçirin. Hiç aklınız kalmasın, evde bakıcı ile durmasından çok daha iyi oluyor.


ozlemanne

teşekkürler hepinize çok süper fikirler verdiniz harika moralim düzeldi bende 1 ay önceden başlatayım o zaman yarım gün nisanda başlasın bir ay yarım gün anane dede alıştırsın sonra inşallah kolay adapte olur ve bize zorluk çıkarmaz mutlu bi çocuk inşallah kuzum yaa
çok saolunnn güzel annelerim
Cevaplamak için Üye ol