Gece bezini bırakmak?

Uk_Den soruyor: 6

Oğlum 20 aylıkken bezi tamamen attık, 2. yaşgününde gündüzleri çiş kaçırması bitti. Yaşı küçük olduğundan gece bezlemeye devam ettim. Hem sağlık görevlisi de yaşının erken olduğunu, o zamanlar 2 idi, sabah bezi kuru kalkarsa birkaç gün boyunca ancak o zaman bezi bırakmamızı önerdi.

3 yaşına yaklaşırken hala sabahları sırılsıklam bezle uyanıyordu. Bir hafta bezi çıkarıp denedik, olmadı her gece 2-3 kez yatak çarşaf pijama değiştirdik. Uykularımız perişan oldu.

Geçen hafta (38 aylık) bezle değil, donla yatacağım diye ısrar edince, şans verdik. Malesef gene olmadı. Uyuduktan 2 saat sonra kaldırsak da ıslak, 1 saat sonra kaldırsak da. Üstelik sabaha dek ıslak uyuyabiliyor, kaldırınca da azıcık yapıyor, sabaha karşı bazen 3'te bazen 5'te tekrar yapıyor. Düzeni de yok.

Hala kimi 3 yaş için erken diyor, kimi gündüzle beraber gece de bırakılmalı diyor. Kimi çocuğu 7 hatta biri 9 yaşına dek gece bezlendiğini anlatıyor. Kafam karışık, nasıl çözeceğiz biz bu olayı bilmem? Sizin tavsiyeleriz neler?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


iflah_olmaz

sizinle aynı durumdayız.bizde 4 ay önce bezi çıkardık.gündüze alışması sadece 3-4 gün sürdü.şuan gündüzle ilgili bi sorunumuz yok.3.5 yaşa yaklaştı ama geceleri hala bağlıyoruz.sizin yaşadığınız gibi sabahları bez dolmuş taşmış uyanıyoruz.

bende meraktayım nasıl halledicez geceyi diye...her sabah nevresim üst baş değiştirmekten de bıktım....


kitara

gece yatmadan önce sıvı çok tüketiyor mu ? ve yatmadan önce çişini tuvalete yapıyor mu ? bunlar önemli. ve gece çişi geldiğinde kendisi uyanıyor mu ? ve 20 aylıkken bezi bıraktığında kendi mi istedi , takma istemiyorum diye yoksa siz takip ettiniz çiş yapmıyor diye mi bezi çıkardınız? geceleri üşüyor olabilir mi yani üstünü çok açıyorsa o da hani çişini getirir. 


kızım da 2 ay önce kendiliğinden bir anda bıraktı. ve 1 hafta bezi kup kuru olunca gece bezini de çıkardık. her ne kadar gündüz le gece aynı anda bezi bırakın deselerde biz yatak koruyucu bulamadığımız için mecbur 1 hafta daha geceleri bez takmıştık. özellikle kızım sütünü içtikten sonra uyutmuyorum bekliyorum. tam yatmasına yakın  mutlaka çişini yaptırttırıyorum olsun ya da olmasın tuvalete gidiyoruz. yine de çok nadir gece uyanıp anne çişim var diyor. bir kez altına yaptı onda da akşam dışardaydık ve çok sıvı içmişti üşümüştü. bence 3 yaş çok normal. esas olan çcugunuzun kaslarını kontrol edebilmesi. bir de bir yerde okumuştum, ailenin zoruyla bez bırakan çocuklarda gece ıslatması çok oluyor diye.iş inada biniyor ve gece ıslatıyorlar. o yüzden bırakın kendi ne zaman isterse o zaman bıraksın diyordu. ben o yüzden hiç zorlamadım. kendiliğinden bırakınca da çok sevinmiştim. ben de küçükkken yani 7 yaşına kadar annem ara ara bez bağlarmış özellikle de çok sıvı içtiğim zamanlarda. dr sonra yasaklamış gece sıvı vermiceksin diye. düşününce 7 yaş çok bilinçli bir yaş ve ben hatırlıyorum. annem çok kızardı yaptığımda. okuduğum yazıda alt ıslatmanın genetik olabileceği de yazıyordu.  o yüzden çok korkmuştum acaba kızım da bana çeker mi diye çok şükür olmadı şimdilik tabi.


size bir örnek vereyim yeğenim erkek şu an 44 aylık. tam 30 aylıkken bezi bıraktırdı annesi babası çok düştü üstüne. işte yaz ayı bitiyor bıraktı bıraktı kışın zor oluyor diye.  gündüz gayet iyiydi. ama haftalarca gece yaptı.sonra yine kış ayı boyunca ara ara yaptı. geçen hafta kreşe başladı ve yatağına yapmış okulda. sebep: inat. çişim vardı ama söylemedim demiş. anne - babaya kızıyor ve altına yapıyor. bu aralar yine gece yapmaya başlamış. bu süreç içinde dr unuza danıştınız mı hiç ? çok uzun yazmışım kusura bakmayın. aklıma gelenleri söyleyeyim dedim. 


iflah_olmaz

biz gece çişini yaptırıp yatırıyoruz.ama yatmadan yaz kış 1 koca biberon süt içiyor ona da günde 1 kere en büyük zevki olduğu için bişey diyemiyorum.

çalışıyorum sabahlara kadar 2-3 defa kaldıramıyorum çok yorgun oluyorum.1 kere kaldırabiliyorum gece 12 de 3 de ve sabaha karşı 5 de denedim ama saatleri o kadar düzensizki her sabah yine ıslak uyanıyoruz.


Uk_Den

Kitara, cevap için çok teşekkürler. Biz hiç zorlamadık, 20 aylıkken de don giymek istiyorum dedi, öyle bıraktı gündüz bezi. Abi olma sevdasına... Şimdi de geceleri yaşıyoruz bunu, her gece bez istemiyorum diyor, ama öte yandan durum anlattığım gibi.


Bize kızma durumu olduğunu zannetmiyorum, gündüz kreşte ve öğle uykularında sorun yaşamıyoruz. Akşamları sıvı alımını azalttım, yemekte yarım bardak süt veriyorum. Sonra uyuması 1 saati buluyor ve bu sürede en az 2-3 kez çişe gidiyor zaten. Gece su isteyince sadece 2-3 yudum almasını tembihliyorum. Sanırım uykusu ağır ve kasları henüz yeterli değil dediğiniz gibi. Dün gece 2'de uyanıp tuvalete gitmek istedi, götürdüğümde hiç yapmadı çünkü bezi doluydu ve ıslaktı. Çiş yaptıktan sonra uyandı heralde? Yeni bez taktım, sabah 7'de gene bezi epey ıslaktı.

Sanırım biraz daha süre gerekiyor. Çiş yaptıktan sonra farkına varıyor gibi? Kız çocukların erkeklere göre bu konuda daha başarılı olduğunu duymuştum. Kızınız da bir kanıtı.

İflah_olmaz, evet bizim de saatlerde hiç bir düzen yok. 


renklihayat

2,5 yaşındayken gece ve gündüz tamamen bıraktık, çözüm olarak, gece uyumadan önce mutlaka çiş yaptırıyorum, sonrasında süt veriyorum ama az, yarım bardak civarı, zaten saolsun hemen uyumuyor, uyumadan önce de tekrar zorla çiş yaptırıyorum, sonra tekrar çok az süt veriyorum, sonra uyuyor ama kesinlikle altına yapmıyor, çiş için gece uyandığımı bilmiyorum, tutuyor sabaha kadar, bazen uyanınca çişe götüreyim mi seni diyorum, asla gece çişe götüremiyorum, sanırım çişi olsa da tutuyor.


maviboncukk

Biz daha bezi bırakmadık ne gece ne gündüz fakat gece 3 kez bez değiştiren, bir anne olarak herhalde önce gündüz bezini bıraktırır gece için acele etmeZdim.Cevaplamak için Üye ol