Sütten kesmek mi, kesmemek mi?

gulusturkmen soruyor: 10

Arkadaşlar,
Oğlumu 1 yaşında sütten kesmiştim. Gönlüm istiyor ki şimdi 11 aylık olan kızıma da aynı muameleyi yapayım. Çünkü 1 yaş, sütten kesmek için rahat ve kolay (ve yeterli!) bir dönem.

Ama doktor 2yıl emzir diyor bana, "antibiyotik niyetine" imiş.
Şimdi benim kafam karışıyor. Okula gidip gelen bir abi var, sürekli nezle taşıyor eve. O nezle 48 saat içinde kıza da geçiyor (ama dikkat ederseniz emzirmekteyim hala, yani memeye rağmen geçiyor).

Gerçekten de devasa bir değişiklik olmayacaksa ben bu işi "kolay yol" yakınken bitirmek istiyorum. 1 yıl az değil yahu!
Sütteki "antibiyotik" değerini alabileceğim başka mecralar var mı?
Siz ne diyorsunuz?

Sevgiler!

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


Ulku

hazir anne sutunde dogali varken, niye baska yerlerde ariyorsun?


Taita

kızım 18 aylık. çalıştığım için çok az emzirebiliyorum. bazen sabaha kadar emiyor. inanın göğüslerimin ucu kopacak gibi oluyor, bazen de uyuşuyor sürekli emilmekten. sabah da kalkıp o uykusuzlukla işe gidiyorum :( ama bırakmayı hiç düşünmüyorum. hayatı boyunca yaşayabileceği en güzel ve özel anları ondan koparmak istemiyorum. bırakın zor olsun daha sonra ama bu hazzı onun elinden almayın. sevgiler


lugesya

Sütteki hiç bir güce ( yakınlık hissi, güven duygusu, antibiyotik , vb birçok şey ) eş değer bir madde dünya üzerinde yoktur diye inanıyorum.  Görüş sorduğunuza göre ; Mümkünse sizin ve bebeğinizin hayat kalitesini çok bozacak bir noktada değilseniz doktorunuzu dinlemenizi tavsiye ederim.


nilaylilayla

ben her konuda olduğu gibi bu konunun da abartıldığını düşünüyorum..tıpta bile 20yıl önce söylenenle şimdiki farklı...anne bırakmak istiyorsa yani yorulmuşsa ,zaten 1 yaşından sonra bebeğe besin anlamında bir katkısı olmayan bir olayı, zorla sürdürmek yarar değil zarar getirecektir..mutlak doğru yoktur..bakın bir psikiyatr görüşü:PROF. DR. ARİF VERİMLİ: "Çocuk bir yaşından fazla emzirilirse bu döneme takılı kalır, pasif bağımlı hale gelir. Emzirme bağımlılığı, annenin endişeli tutumundan kaynaklanır. Anne 'Çocuğum bana bağımlı olsun' diye askere kadar emzirmek isteyebilir ama bir yıldan fazla olmamalıdır." ....demiş.... 2 yılın çok uzun bir süre olduğuna inanıyorum,başka bir uzmandan ''emzirme bağımlılığı ''diye bir şey dinledim..yani annenin sürekli emzirmek istemesi durumuymuş...1 yaşından sonra çocuğun sık hastalanmasıyla ilişkisi de kanıtlanmış değil...yani yorum yaparken mutlaka ''olmalı'',''yapılmalı''tarzında hüküm vermek de yanlış...


nilaylilayla

neden gülüyorsunuz?sürekli duyduğumuz birşeyden, farklı bir yorum yada bir yaklaşım duyduğumuz zaman,kalıplaşmış şeylere inanmaya devam etmek ,mutlak doğrunun olduğuna inanmaktır...arif verimli hocaya 15 yaşında hala annesini emen bir çok vaka geldiğini de dinledim...yukarıda bahsettiği bağımlılıktan dolayı..anne mutluysa 6 vs. yaşına kadar emzirsin değilse,1 yaşından sonra kessin .benim şahsi görüşüm bu.zeynepanne

evet genelde psikolojik cepheden bakanlar böyle yorum getiriyor. arkadaşımın gittiği psikiyatr da ona 1 yaştan sonra yavaş yavaş bu işi bıraktırması gerektiğini söyledi. ama ben böyle düşünmüyorum.

madem fikir sordun, ben de kendi fikrimi söyleyeyim. bizim doktor da süt olduğu sürece ve bebek emdiği sürece 2 yaşa kadar devam dedi. benim de kararım bu yönde. doktorumuza bu konuda güvenirim. 1 yaş sonrası besleyiciliği kalmıyor ama anneden geçen antikorlar nedeniyle bağışıklığa faydası olduğu söyleniyor. ben buna inanıyorum ve bu doğrultuda hareket ediyorum. çok hayati bir fonksiyonu yoktur mutlaka ama bir nebze bile faydası varsa yeterli değil midir? büyüklere bağışıklığı güçlensin diye bir davul tozu ve minare gölgesi yedirmediğimiz kalıyor, elimde şimdilik hazır bir yöntem varken onu kullanma taraftarıyım. uyku kalitem bu emmeler yüzünden çok berbat ama nasılsa düzelecek diye sabrediyorum.

bıraktırma konusu bir şekilde hallolur diye düşünüyorum. zaten bebekler ihtiyaçlarına göre davranıyor sanki. kızım yavaş yavaş emmeye ilgisini kaybediyor. sanırım o bırakacak yakında ama o  istemedikçe ben bırakmayacağım 2 yaşa kadar. umarım devam ederiz...benim görüşüm bu yönde.


zeyzey

ben sütü erken bitenlerdenim. yorgun olduğum vakitler iyice azalırdı sütüm, işe başlayınca 6,5 aylıkken oğlum tamamen bitti. üstelik prolaktinim, yani süt hormonum oldukça yüksek olduğu halde.

şimdilerde bakıyorum etrafımdaki emziren annelere gıpta ile. bebekleriyle aralarında daha sıkı bir bağ olduğunu düşünüyorum ve özeniyorum. çünkü oğlumun bana ayrıcalıklı bir düşkünlüğü yok. anneannesi, babası neyse ben de oyum sanki. çok gücüme gidiyor bazen. her neyse...

anlayacağınız keşke daha uzun emzirebilseydim diyorum, ama dürüst olmak gerekirse bu, Arda hastalanmasın, doğal antibiyotik alsın, vs.den değil. daha bencilce... bana düşkün olsun, bana ihtiyacı olsun, farkım olsun diye...

6,5 aylıkken tamamen anne sütünden mahrum kalınca, beslenmesine çok dikkat etmeye başladım. ve şu ana kadar -maşşallah- yalnızca iki hafif nezle atlattı; o kadar. arkadaşımın Arda'dan 2 ay küçük bebeği ise tüm gece memede olmasına rağmen hastalıktan kurtulmadı, antibiyotik üstüne antibiyotik aldı. anne sütünün koruyucu etkisini inkar ediyor değilim ama sırf anne sütü almıyor diye bebeklerin hemen hastalanacağına, daha kolay enfeksiyon vs. kapacağına da eskisi gibi inanmıyorum artık. ayrıca  etrafımdaki emsalleri de dikkate alınca uzun süre emzirmenin özellikle erkek çocuklara anneye karşı farklı bir bağlılık hissi doğurduğu düşüncesine de meyilliyim.

bu yazım üstüne birçok eleştiri geleceğini biliyorum. o yüzden peşinen söylüyorum, emzirmeye asla karşı değilim, keşke ben de hala emzirebilseydim. bebek için faydalı, anne için faydalı.. ama artık , yorgunluk, uykusuzluk, vs. sebeplerle emzirmek istemeyen annelere de bu kadar yüklenilmemeli.

sevgiler,


nilaylilayla

ben aslında ''gulusturkmen'' anneye ''kolay yolu seçiyorsun'' tarzı eleştirileri yadırgadım,ne demek kolay yolu seçmek?o aslında 1 yaşında sütten kesmenin daha kolayolacağını söylüyor yukarıda..ama kolaycı,rahatına düşkün anne gibi yaklaşılmış..anneyle çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirdiği tabiki doğru ama bu bağın tek sağlayıcısı bu değildir...2 yaşına kadar emen hastalıktan kurtulmayanları da biliyorum ,2 yaşına kadar emen ama anneyle bağın kurulamaması nedeniyle(ayrılık anksiyetesi teşhisi kondu çocuğa,2 yaşında ..) psikiyatra gidenide ,onun da nedeni emzirirken göz kontağı kurmaması ve temel ihtiyaçları birden fazla kişinin yapmasıymış(anneanne,baba,bakıcı vs.)...mamayla beslenen anneyle sıkı bağları olanı da görüyorum (full sevgi,ilgilenme,işi bırakıp birebir ilgilenme gibi..)..o yüzden dedim mutlak doğru yoktur diye,buradan hareketle anne sütü her bebekte bağışıklığı güçlendirmiyor,her bebek annesiyle sıkı bağlar kurmuyor hatta ayrı düşebiliyorlar...arif verimli çocuk psikiyatrısı değil ,zaten ona bu dertten muzdarip gelen hastalar da çocuk değiller...(20 yaşında erkek mesela..)...ama uzun çocukluk çağına kadar emzirilmiş.....psikolojide geçmişe dönüldüğü için arif hoca haklı olabilir..hala olabilir diyorum, çünkü hiçbirşeyden emin değilim..emin değiliz...ekim_

oğlumla geçen ilk 1 yılımız hem çok keyifli;hem de çok sorunluydu.daha önce farklı yerlerde de yazmıştım; şiddetli reflüsü vardı.bu nedenle 4. aydan itibaren reflü maması başlamıştık; zaten o döneme kadar ittire kaktıra giden emzirme durumum yoğun üzüntü nedeniyle kesiliverdi (reflülü bebek anneleri beni anlar.) yani 4.aydan itibaren emzirmedim;bunun için de çok üzüldüm(emziremeyen anneler beni anlar)

9.ayda hem doruğun genel gelişimini değerlendirmek hem de kafama takılanları konuşmak için çocuk psikiyatristine gittim.ilk sorduğum da emzirememiş olmamın oğlumun psikolojisinde bir problem yaratıp yaratmayacağı idi.bana söylediği:-mama ya da meme;önemli olan ona sevgiyle sarılıyormusun,her ikisinde de kucağında ve sıcaklığını hissetmiyormu,gözlerine bakmıyormusun,aynı şefkati hissettirmiyormusun.işte önemli olan bu.. yani henna bu konuda katılıyorum sana.sevgiyi hissettirmek önemli olan.

ilk 6 ay bebeği anneden geçen antikorlar enfeksiyonlara karşı koruyor zaten.anne sütü çok değerli ve doğal olana imkanlar el verdiğince devam edilmeli kanısındayım; ama mucize de değil.verebilen versin;şartları uygun olmayan da başka alternatifleri değerlendirsin bence.yeter ki anneler üzülmesin de bebekleri sağlıklı olsun


Taita

bence zaten burda yazılanlar birbirinin karşıtı değil destekçisi. zorunlu bir durum olmadığı taktirde anne emzirmeye devam etmeli.
ama anneyle o özel bağ için emzirmek zorunlu değil, emziremeyip de müthiş mutlu anne ve çocujlar var. mezvuu; emzirememek değil, emzirmemek'tir.Cevaplamak için Üye ol