Sütten kesmek mi, kesmemek mi?

gulusturkmen soruyor: 10

Arkadaşlar,
Oğlumu 1 yaşında sütten kesmiştim. Gönlüm istiyor ki şimdi 11 aylık olan kızıma da aynı muameleyi yapayım. Çünkü 1 yaş, sütten kesmek için rahat ve kolay (ve yeterli!) bir dönem.

Ama doktor 2yıl emzir diyor bana, "antibiyotik niyetine" imiş.
Şimdi benim kafam karışıyor. Okula gidip gelen bir abi var, sürekli nezle taşıyor eve. O nezle 48 saat içinde kıza da geçiyor (ama dikkat ederseniz emzirmekteyim hala, yani memeye rağmen geçiyor).

Gerçekten de devasa bir değişiklik olmayacaksa ben bu işi "kolay yol" yakınken bitirmek istiyorum. 1 yıl az değil yahu!
Sütteki "antibiyotik" değerini alabileceğim başka mecralar var mı?
Siz ne diyorsunuz?

Sevgiler!

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


zeyzey

anne rahatlığı falan diyoruz ya, işin bir de şu cephesi var :)

sütünüz varsa ne ala, gece bebiş acıkınca ver memeyi, ne güzel emsin, doysun, sevgi akımı, sinerji falan :)

sütünüz yoksa bebiş acıkınca kalk, mutfağa git, mama için su ısıt, eriyene kadar çalkala veya süt ısıt. sütü sevdi sevmedi, mamayı sevdi sevmedi, inek sütü faydalı mı değil mi, sütü-mamayı hazırlayana kadar bebiş mızırdansın, bebiş mızırdanmasın diye önceden hazırlasan bayatlar mı, biberonu aldı almadı, yok cam biberon, yoksa BPA free, yok sterilize etsem mi, ay sterilize edemedim, sorusu.... bin türlü sorun :)

bence emzirmeye devam edin siz :)


Neslihan

zey zey sana kesinlikle katiliyorum :)
cok guzel bir konuya deginmissin.


Damla

Ben de 1 yılı geçirmemek istemiştim. Bende hamilelik öncesinde bebekler emzirilir hissi hakimdi. Ilgaz toplum içinde "anneee, memeee" diye bağırmaya başlamadan kesebilmiş olmayı dilemiştim. Ilgaz  yedikçe emmeyi kademeli bıraktı ve his güçlendi, doğalı da bu demek diye düşündüm. 12,5 civarında kestim, hiç aramadı. Bundan sonra da hiç pişman olmadım. 1,5-2 yaş arasında çocuklardan oluşan oyun grubumuzda çocuklar aralarında çekiştiğinde Ilgaz derin bir nefes alıp işine bakarken, emen çocuklar memeleri açıp iki fırt çekip, memeyi öyle bırakıp tekrar oyuna dönerlerken, hep bu his güçlendi.

Kendi kişisel tecrübem bu kadar güçlü olduğu halde belki bir tane daha doğursam, o memeye düşkün olsa, belki Ilgaz gibi yoğurt sever bir bebek olmasa, belki vs., belki, vs., şu anda bilemediğim bir sebepten belki 2 sene emziririm. Belki başka bir sebepten 12 aydan önce keserim. Bu çok kişiye özel, bebeğe, anneye özel bir durum, hiçbir anne süt konusu için başka bir anneyi itham etmemeli, imada bulunmamalı.

Sorudan şunu anlıyorum,  "1 yaşında kesmek istiyorum, ama doktor antibiyotiklidir dedi, bu bana emzirmeye devam etmek için önemli bir artı olarak gözüktü, bu antibiyotiğin müsbet ilimde karşılığı nedir, ben öbür tarafa kendime göre kesme nedenlerimi koyup tartacağım".

Ben kendi tecrübemi aktarabilirim. Ilgaz bebekliğinde kendisini itina ile ortalamanın üzerinde serin tutmamıza, öyle titiz insanlar olmadığımız için süper hijyen bir ortam sağlayamamıza rağmen, hiç grip olmadı. Yazın 3-4 kez ishal oldu. 6. hastalık geçirdi ve zor da geçirdi. Sonra ben memeden kestim ve takip eden kış da grip olmadı. Sonraki yaz bir kez ishal oldu. Bir sonraki kış, oyun grubuna başladığı kışa denk gelir, o kıştan itibaren, kendisinin burnunda sümük eksik değildir. İshal geçen yaz yine  olmadı. Bunun dışında da önemli bir bulaşıcı hastalık geçirmedi. Özetle bizim şartlarımızda 1-2 yaş arasında Ilgaz'ı emzirmemiş olmamın geçirdiği hastalıklar açısından gözle görülür olumsuz bir etkisi olmadı ancak bunun bağışıklık sisteminin genel gelişiminde bir etkisi var mıdır bunu ne yazık ki ölçme imkanımız olmayacak.

Bebeklerde kontrollü deney yapılamadığı için, yani tüm şartları aynı tutup, emzirme ve emzirmeme şartlarındaki farkı ölçme imkanı olmadığı için bu kadar spekülasyon oluyor diye düşünüyorum. Eğer bu müspet bilgiye ulaşanlar olursa ben de okumaktan çok memnun olacağım.


gulusturkmen

Vay be! Emzirmek deyince nasıl ateşleniyormuş ortalık.
Çok sağolun, cevaplarınızın hepsi çok değerli ve anlaşılır.

Enteresan, yıldan yıla moda nasıl da değişiyor. 5 yıl önce oğlumu doğurduğumda uzmanlar şöyle diyordu: "En az 6 ay emzirin, gerisi size kalmış. Ancak 1 yıldan sonra emzirmek diş yapısını bozar, erken çürümeye yol açar vesaire." Ben de çaylak anne olarak aynen uygulamışım...

Şimdi de aynen uygulasam büyük hata yapacağım sanki, "1 yılcık da ne demek, vay şuursuz!" moduna geçmişiz!!! :)))

"Bebeğiniz büyürken sizi neler bekler" kitabına bayılırım, nazik nazik olayı anlatıp kararı anneye bırakır hep. Ama bir taraftan bilimsel bir şey söyler.
Bu konuda "1 yaş civarı memeyi üzüntü duymadan bırakması için ideal dönemdir, gereken tüm faydayı da almış olur" diyor özetle.

Problem, her uzmanın aynı şeyi söylememesi tabii.

Psikolog ve psikiyatrların görüşüne saygılıyımdır (ender olarak çuvallarlar ama olsun, geldiğimiz noktayı onlara borçlu değil miyiz?), kampanyalardan ise korkarım çünkü veriler çarpıtılıp abartılabiliyor...

Damla, dediğin gibi antibiyotik etkisi "o kadar da görülmüyorsa" oğluma yaptığım gibi "psikolojik olarak sağlıklı ve kolay" zamanda yumuşakça bıraktırırım.

"Askere kadar" abartmasını kullanmıyorum ama anne ile bebek yeteri kadar bağlı, yeteri kadar da bağımsız olmalı diye düşünüyorum! Bir yıl fena değil, isnt't it, yani...

Sevgiyle,
:))


gulusturkmen

Zeyzey'e de bir cevap vermek istiyorum: Evet, ben de Barış'ta öyle yapmıştım (gece kalkıp mama ısıttım bir süre),
ta ki jeton düşene kadar:

Bir gece kalkamayıverdim (uyanamadım), ve çocuk da kendi kendine tekrar uyudu.
Ertesi gece kasıtlı olarak kalkmadım, yine tekrar uyudu.
Derken gece emmeleri bitiverdi. Al işte!
O günden sonra sadece ender olarak uyandı, ben de gidip sarıldım, pıt pıt sırtına vurdum, tekrar uyuttum...dennis

ben de henna'ya katılıyorum: bu konu çok ama çok abartılıyor. evet anne sütü mucize, evet anne sütünün eşi benzeri yok ve alabiliyorsa her bebek mutlaka anne sütü almalı / verebiliyorsa her anne bir müddet vermeli. hem maddi hem de manevi anne bebek ilişkisine katkısı, sağladığı muhteşem iletişim duygusu asla yadsınamaz. Ama olmazsa olmaz da değil. dünyada nice sağlıklı, gayet zeki ve duygusal olarak mutlu insan var anne sütü almamış veya az almış. bebek alamıyorsa, anne veremiyorsa bunalıma girip mutsuz olmaktansa başka yollar da denenebilir. emsin diye dakikalarca aç/ ağlar vaziyette bırakılmaları o bebeklerin ruhsal gelişimini çok mu iyi etkiliyor?sütü gelmeyince sütü olsun diye önüne geleni yiyip aldığı kiloları yıllar içinde verememek veya yetersizlik duygusu gibi nedenlerle depresyona girmiş bir anne mi bebek için sağlıklı bir gelişme ortamı sağlayacak? gulusturkmen, istemediği, kendisine zor geldiği halde bebeğini emzirmek için kucağına aldığında çok mu mutlu olacak? belli bir dönem emzirmiş, şimdi emzirmemek onu mutlu edecekse neden kendini mutsuzluğa şartlasın ki? şimdi emzirmekten vazgeçti diye kötü anne, çocuğunu sevmeyen anne, iletişim kurmak istemeyen anne mi olacak? böyle bir şey yok. onu sevdiğinizi göstermenin, onunla iletişim kurmanın, ona bağlanmanın, onun size bağlanmasını sağlamanın bir sürü yolu var. emmek / emzirmek anne ve bebeğin birlikte vereceği bir karardır. her iki tarafı da mutlu edecek ortak bir yol mutlaka vardır ve bu emzirmeyi bırakmaksa vicdanen kötü hissettirmeye gerek yoktur. yukarıda da dediğim gibi anne sütünü bir yudum bile almamış nice sağlıklı, mutlu insan olduğu gibi yıllarca anne sütü içmiş nice depresif, sağlıksız insan da var bu dünyada. şimdi birileri diyecek ki sağlık örgütleri de en az bilmem kaç yaşına kadar emzirin, en az şu zamana kadar sadece anne sütün verin diyor. hatırlatırım ki aynı sağlık örgütleri (Dünya Sağlık Örgütü de dahil) geçen yıl domuz gribi aşısını da mutlaka vurulun demişti. ne oldu; söz konusu aşının bazı ilaç firmalarının ceplerini doldurmak için geliştirilmiş olabileceğini de aynı Dünya Sağlık ÖRgütü kabul etti, bir sürü soruşturma açtı. ben aşı olmadım, çevremde pek çok kişi aşı olmadı, çok şükür hala hayattayız.
çok uzun oldu, çok özür dilerim. amacım kimseyi yargılamak, kimseyi suçlamak değil. sadece annelerin üzerindeki emzir baskısı çok canımı sıkıyor. bırakalım isteyen 3 yaşına kadar emzirsin, isteyen 6 aya kadar. sayıları çok az olmakla birlikte hiç emzirmek istemeyen de vardır. bence yanlış ama kendileri için haklı sebepleri vardır diye düşünüp tercihlerine saygı duymak zorundayım. bebeklerimiz ve KENDİMİZ için en doğrusunu yine KENDİMİZ biliriz. Evet, bebeklerimiz bizim herşeyimiz, en değerli varlıklarımız; ama BİZ de varız. BEN MUTLUYSAM BEBEĞİM MUTLU; BEBEĞİM MUTLUYSA BEN MUTLUYUM.
Herkese, bebekleriyle birlikte sağlıklı ve mutlu günler....


gulusturkmen

Sağolun. Tek anlamadığım husus, sanki meme vermemişim gibi bir muhabbet yapılması. Arkadaşlar, klinik olarak çocuğa gerekli olan 6 ayı haydi haydi geçirip, 1 yıl meme vermiş kişiye süt esirgiyor muamelesi yapmamalı ama. :))

1 yıldan sonrası anlayabildiğim kadarıyla "ekstra". Çocuğuklarımla çok dokunmatik bir ilişkim vardır, meme olmasa bile çok içli dışlıyızdır, dolayısıyla sevgi-güven vb hislerini meme olsa da olmasa da almaya devam edecekler. meme bitti güven bitti diye bir durum yok, ekstremlere kaçmamalı.

İşin duygusal ve felsesi yönleri burada çok konuşulduğu için ben de kendi düşüncemi ekleyeyim: 1 yaşından sonra bebeklik kaybolup çocukluk ortaya çıkmaya başlıyor. Çocuğuma bağımsızlığını kazandırmak için zamanlı davranmayı seven bir anneyim, kucağımda iki yaşında bir "yarmanın" kocaman dişli ağzıyla meme emiyor olması görüntüsü bana sağlıklı değil garip geliyor, ama bu tamamen kişisel fikrim.
İlk cevapları okuduğumda "mahalle baskısından" emzirmeye devam etmeye karar verme noktasına geldim, fakat sonra aykırı bir ses geldi, derken iki ses. Ve gördüm ki iş bir yıldan sonra annenin kendi duygularına, hazır olup olmadığına kalmış. Şimdi hazır olmazsam bir daha hiç olamam.
Ben sadece işin antibiyotik kısmına takılmıştım evet.


dennis

Burcu Hanım, yanıt vermek bana düşmez ama kendimi tutamadım. bence gulusturkmen hanım'ın "mahalle baskısı"ndan kastı gerçek baskı değil; doğrusunun emzirmek olduğunu düşündüğü için değil, burada yapılan yorumlardan etkilendiği için emzirmeye karar vermek üzere olduğunu belirtmeye çalışmış gibi geldi bana. yoksa zaten yorum yapılsın diye yazıyordur herkes eminim sorularını ve yazarken de kendi düşüncesinin tam tersi yönde yanıtlar alma ihtimalini mutlaka göz önünde bulunduruyordur diye düşünüyorum...
sağlıklı günler dileğiyle...ikicocukannesi

gulus,,

ekstra filan degil, kim demisse uydurmus canım. olur mu hic oyle sey! bebelerin emme hakkı vardır, annelerinde emzirmeme luksu yoktur fikrimce, ozellikle ilk altı ay. boyle bir secenek varmıs gibi anlatılması ve lanse edilmesi beni sinir ediyor. sonrası ihtiyaclar dogrultusunda pek tabi...

benim iki bebegim var biliyorsun, kızımı altıncı ayını doldurana kadar emzirebildim, icimde uktedir, doya doya emziremedigim icin cok hayıflandım. zira oglusuma gebe kalmıstım, emzirmek mumkun olmadı. sonra buraya uye olunca ikinci bebegine gebe kalıp da emziren annelerle tanıstım, kendime iyice kızdım. beni takip eden iki dr'umu aradım hatta, neden bana yasak dediniz bakın benim emziren arkadaslarım var dedim, drlarım senin sartlarında emzirmen mumkun degildi cunku arada hic mesafe yoktu ve bunyen iyice zorlanmıstı deyince rahat bir soluk aldım ama hala bir acaba'm var ne yalan soyleyeyim...demem o ki hassasım anne sutu soz konusu olunca. geleyim asıl anlatmak istedigim kısma; birde kısa kesmeyi becerebilsem:)

acalya'yı okur musun? onun emzirmeye yaklasımına bayılırm ben. benimde fikirlerim onunla pek ortusur. soyle ki; donen reklamlara bir bak bakalım, ne diyor reklamlar: sadece ilk altı ay anne sutu, sonrasında sutun icindeki bilesenler bebelere yetersiz! neyi hedefliyor, sunu; altı ay sonrası sutunuz yetmez bizim devam mamalarını satacak musteriye ihtiyacımız var, haberiniz olsun. bilincaltına kazımaya baslıyorlar yavastan...hatta cocuk drlarının yaklasımları bile bunu tetikliyor. burada cok okudum sutu cok bol oldugu halde cocugun gelisimi gayet iyi iken ek gıdaya daha dort aylıkken bebeleri baslatan dr yaklasımlarını...saglık sektorunde bes yıl kadar calıstım, mumessildim ben. buradan yola cıkarak sunu net soyleyebilirim ki her dr etik davranmıyor, mide bulandırıcı iliskiler oluyor ilaccılar ve mamacılarla...her dr'a motomot guvenmek bizim gibi sorgulayan annelerde pek akıllıca degil. simdi dusunuyorum da buraya ilk uye oldugumda actıgım ilk soru bu konuyla alakalı idi, hani sutten agzı yanan yogurdu ufleyerek yermis misali...-hala konuya gelecegim acaba hala okuyan var mıdır beni:))- demem o ki; dr yaklasımları, tuketimi pompalayan satıcı gorusleri bana kalırsa annelere bakın boyle bir secenek var demek istiyor. var mıdır; bence yoktur. en azından ilk bir yıl kesinlikle yoktur.

sonrası,, eger anne ilac kullanmak durumundaysa ya da ne bileyim sutu yeterli degilse ya da emzirmek onun icin ciddi anlamda iskence ise oyle kessin. neden mis gibi anne sutu varken allahın ineginin sutunu icirsinki bebegine? sence bu mantıklı mı? inegin sutu mu annenin sutu mu daha kalitelidir? ben cocugumun inegi degil beni emmesini tercih ederim. eminim benim sutum daha cok isine yarar. 

oglum 22 aylık hala emziriyorum, en azından iki yasına kadar da emzirmeyi kesmeyi dusunmuyorum. bak gulus, bu benim sanırım 15. cocuk dr'um. her biri de hala emzirdigimi duyunca hem sasırdılar hem de takdir ettiler. hicbiri kes artık memeyi emzirmenin bir anlamıyok demedi. faydası vardır zararı yoktur dediler. benim cocuklarım cok sık hastalananlardan. hatta son dr'umuz eger emzirmiyor olsaydın daha zor atlatırdınız hastalıgı dedi. demem o ki; hani derlerse emzirmenin anlamı yok, bosu bosuna emziriyorsun, sutunun bir faydası yok, alıskanlık olmus bebeginde diye kaale alma gulus. olur mu hic oyle sey!

simdi bu yazacaklarım sana yonelik degil, genel anlamda olsun; annelere emzirmek zor geliyor, bebek icin gece uyanmak, ek gıdaya geciste sorun yasamak, ugrasmak, dısarda emzirmek icin takla atmak-tabiri caizse- kısaca anne emzirmeyi istemeyip; bunun kılıfını da tutup, bak ama artık emmesinin bir anlamı yok faydasız, ustelik dr'da oyle dedi filan diyor ya, iste ben boyle olunca cok uzuluyorum. cocuklarımızı guzelim anne sutunden mahrum etmeye hicbirimizin hakkı yok bence. ha sut olmaz, annenin ilac kullanması gerekir bu ayrı bir durum, am keyfen, ne bileyim, bebelere yazık degil mi?

son olarak : yaklasım iki yonlu. bebegin bagımsızlıgını kazandıgı yas aralıgı iki yasından sonra diye biliyorum. oyleyse bence iki yasına kadar emzirmenin kisilik/gelisim anlamında hicbir sakıncası yok.

ayrıca gulus, ne kotu etkiledi beni yazdıgın. oglum 22 aylık ve senin tabirinle bir yarma. simdi beni emme goruntusu sana garip geliyormus, ah gulus, insanın kendi evladının kendi sutunu emmesi bence mucize. cok duygusal bir yazım var, goz atmak istersen bulayım onu da ekleyeyim arkadasım...

sana bol sut diliyorum,
en dogru ve yonlu dusunerek uygun kararı verecegini umarak...
hoscakal.


ikicocukannesi

acaba bu kadar uzun yazıyı okuyan var mıdır aranızda:)
ne zamandır uzun yazmıyordum,
konu anne sutu olunca,
boyle bir kerede,
su gibi akıverdi:)))

gulus,,

bahsettigim duygusal yazım burada; ara ara okuyoru hala, cocugumu emzirirken hissettigim duygular dirhem azalmadı, bambaska...

http://www.nurturia.com.tr/questions/17e04d48-0b73-4c76-ad8b-9d5000c10ead/1/anne-sutunden-kesmekCevaplamak için Üye ol