Sütten kesmeli mi,göğüslerin iyileşmesini mi beklemeli ,nurturia anneleri ?

seddosh soruyor: 10

Merhabalar.. Öncelikle buraya hamileyken üye olduğum için ne kadar doğru bir şey yaptığımı yine,bir kez daha anladım.. İyi ki varsınız nurturia anneleri :)
Ve yine tecrübeleri annelerden,yaşamış olanlardan ,yaşamasa da ben böyle düşünüyorum diyen fikri olan anneler yardımınıza ihtiyacım var..
Kızım artık 14 aylık oldu.Ben kızıma ağustos 2011e kadar(geceleri) anne sütü verdim..
 Ağustos ayından itibaren de anne sütünü aptamil ile destekledim,gece de 1 defa olmak üzere..
 Artık,acaba sütüm kızıma yetiyor mu bir faydası varmıdır,sütten nasıl keserim diye düşünürken,bu hafta göğüslerim yara oldu.
.göğüsler isyan mı etti dersiniz:)
Şaka bir yana bu durumda ne yapacağımı da bilmiyorum.. Yeniden bi göğüs pompası alıp sağıpta mı vermeliyim?
Yoksa vakti gelmiştir,kesmeli miyim? Henüz doktora da başvurmadım,ama tabiiki danışacağım.. Öncelikle siz annelerin fikrini almak istedim.. Ne dersiniz anneler,önerisi olan?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


seres_esra

slm ben de 18 aylıkken kestim benimde ssenin gibi sık sık göğüslerim yara olmaya başlamıştı ve kızımda memeye güvenip doğru dürüst yemek yemiyordu doymadığı içinde agresif ve huysuz oluyodu yine göğsüm yara olduğu bir gün aktarda acı sabır taşı var ondan alıp sürdüm acı geldi birkaç kez daha tekrarladık ve ondan sonra kendisi istemedi acı dedi o kadar da düşkündüki anlatamam herkez nasıl kesicen sen bunu diyordu inan çok zor yolda oluyoruz alış-verişte oluyoruz anlayacağın olur olmaz zmanlarda memeeee diye ağlıyodu açmaya çalışıyodu rezil oluyodum uzun süre bırakıp bir yere gidemiyodum emdiği için ama bırakınca dünya varmış hem yemesi düzene girdi hem huyları da değişti beni bunaltmıyo en azından bence sende yavaş yavaş kesme yoluna git derim 1 yaşını da geçmiş zaten akarsum

Bendede yavaş yavaş kesmeye başla benim kızımda 18 aylık olana kadar emdi bizimki tam sapıklığa dökmüştü eli sürekli koynumdaydi. 2 ay unutmadı hiç hoş halen daha unutmuş deil gelip yatıyor emmek istiyor.

Allah nasip ederse 3 numarYida 1 yasını geçtikten sonra bıraktrcam kızımdan cok çektim:)


seres_esra

o alışkanlıkları hemen gitmiyo cnm bazı geceler uyanıyo memeyi aç diyo oynuyo kokluyo sapık diyorum bende :))seddosh

Seres; teşekkürler:) benim kızım o kadar üşkün değildi memeye,dışarda falan hiç zor durumlarda kalmadım yani:)ama gece ve gündüz uyumadan önce emziriyordum..Bugün bu soruyu sorduktan sonra,kızımla marketten günlük süt aldık.. Az önce uyuttum ve uyumadan 75 cc inek sütü içirdim:)) Bence de artık zamanı geliyordu,tek dezavantajı kalori kaybım daha az olacak:)

Akarsum; :) çok güldüm yazdklarınaa:) Kolaylıklar dilerim sana,ama yavaş yavaş değil birden bırakmayı düşünüyorum göğüsler feci yara içinde çünkü..Zaten emzirmeye devam etseydim inek sütüne daha geç başlayacaktık gibi geliyor.. Bugün burada çok yazı okudum,geç bile kalmışım inek sütü için..


fistikcik

Seddosh, elbette en iyisini siz bilirsiniz, ne kadar emzirmeye karar vermek annenin bileceği bir iştir.
Ama sorunuzda yer alan "sütümün kızıma bir faydası var mıdır" sorusunu görünce yazmadan edemedim. Elbette vardır, neden olmasın ki ? "Bir yaşından sonra anne sütünün faydası yoktur" sözü bir hurafeden ibarettir, anne sütü bebek içtiği sürece ona yararlı bir içeriğe sahip olmaya devam eder. Hatta anne sütünde yer alan ve bebeği hastalıklara karşı koruyan antikorlar (ve lizozim gibi antibakteriyel diğer enzimler) 18 aylıkken en yüksek oranlarındadır.
Kaynak :http://www.lllfrance.org/Dossiers-de-l-allaitement/DA-Hors-serie-sur-la-JIA-2005-Allaiter-un-bambin-Dr-Jack-Newman.html

Yani sütünüz sadece hala yararlı değil, aynı zamanda bebeğinizi hastalıklara karşı en etkin bir şekilde korumaya devam etmektedir. Bu özelliğin bebek 18 aylıkken en üst noktada olmasının sebebi büyük ihtimalle bebeğin yürümeye başladıktan sonra karşılaşabileceği mikroplara karşı onu korumaktır.

Eğer bu emzirmeye son vermek size iyi gelecekse elbette önemli olan budur. Mutlu anne = mutlu bebektir. Ama sizin tereddütleriniz varsa, anne sütünün artık bir faydası yok gibi hurafelerden etkilendiyseniz, tekrar düşünün derim.

Bir de inek sütüne alıştırmakta geç kalacağınızdan bahsetmişsiniz. Bebeğinize inek sütü vermek zorunda değilsiniz ki... Ne çocukların, ne de büyüklerin, öyle bizi inandırdıkları gibi, inek sütü içme zorunlulukları yoktur. Sütteki kalsiyumu yoğurttan, peynirden ve diğer süt ürünlerinden fazlasıyla alabilir. "Bebeğinize verebiliyorsanız sadece anne sütü verin, emzirmeyi bıraktıktan sonra da başka süt vermeyin, her canlının sütü kendisi içindir, başka bir canlıya süt haliyle yaramaz" diyen doktorlar da var. (Yoğurt ve peynir yapım süreçlerinde devreye giren bakteriler sayesinde sütün dezavantajlarından kurtuluyorlar).seddosh

Fistikcik; Çok teşekkürler.. sizin yazdıklarınıza da katılıyorum.. Sütten kesme düşüncesi bile kızımı olduğu kadar beni de etkiledi diyebilirim.. Ama şükür iyileşmeye de başladı göğsüm dünden itibaren yine emzirmmeye devam ediyorum.. Kızım inek sütüyle yeni tanıstı ama öncesinde,ayran,beyaz peynir,kaşar peynir,yoğurt hepsini yiyordu.. Ben anne sütü alırken uyuduğu gibi,inek sütü içerken de uyuma laışkanlığını devam ettirsin istemiştim.Şimdi okuyunca kafamda dolaşan soruları yazmamışım ve tek bir konuya odaklamışım..
Emzirmeye kızım istediği sürece devam edip, bir yandan da hazır biberon maması  yerine,inek sütü içirmeye çalışacağım.Gönlüm inek sütünü de severek içmesinden yana,öyle daha mutlu olacağım.. :) yorumun için teşekkür ederim,faydalandığımda emin olabilirsin.. sevgilerimle.


akarsum

İnek sütüne ilk baslarda biraz su katarak vermeye başlamıştım ve akşamları muhallebi yaparsanız daha güzel uyur bence ( ben biraz sulu ca yapıyordum oglumukini biberona koyuyordum kızım muhallebiyi biberonla sevmiyordu onunkini kasikla yediriyordum) ama biberon daha kolaylık tabi:)


seres_esra

ayyyyy birde o var memeden kestikten sonra tam 4 kilo aldım tekrar mı başlasam emzirmeye :))
akarsum

Emzirirken zayifliyabilenlere maşallah diyorum iki cocuğumda da hiç zayıflamadım emzirmeyi kestikten sonra da kilo almadım nasıl başarıyorsunuz zayıflama I'sini bari 3. De zayıflasam bundan kilo kalmasa


seres_esra

valla ben zaten hamileliğim boyunca 12 kilo aldım doğumdan 2-3 ay sonra hepsi gitti benim ideal kilom 52 50 den yukarı asla çıkamadım emzirirken hatta bazen 49 u bile görüyodum ne yapsam kilo almıyodum ama şimdi balon gibi şişmeye başladım 55 56 ya doğru gidiyorum birde benim sütüm çok yağlı ve boldu dk 2-3 çocuk emzirebilirsin diyodu ki emzirdim de zaten 2 tane süt çocuklarım var :) onunla bir ilgisi varmı bilmiyorum fazla emzirmeninCevaplamak için Üye ol