Hamilelikte kanama

ozguranne soruyor: 10

Merhaba,


Bir arkadaşım tüp bebek yoluyla hamile kaldı. Kendisi şu an 6 haftalık gebe. Adet ağrısına benzer ağrılar yaşamış ve sabah ve akşam lekelenme tarzı kanama görmüş. Doktoru endişelenmemesini söylemiş ama hala endişeli. (daha öncesinde bir dış gebelik hikayesi olduğu için:() ÖZellikle tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmuş annelerden yorum yapabilecek olan varsa seviniriz. Buna benzer bir olay yaşayan oldu mu? Sorun oldu mu? Ne yapılabilir? 
Şimdiden teşekkürler. 

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Loxodonta

Ben normal yolla hamile kaldım. 8. haftada lekelenme tarzı bir kanamam oldu. Çok korktum. Doktorumla birlikte hemen acile gittik. Neyse ki bebeğim iyiydi ve kalp atışları başlamıştı. Bu olaydan sonra bir süre progestan adındaki hormon ilacını kullandım. Kanamanın birkaç nedeni olabilir demişti doktorum. Öncelikle gebelik kesesinin çok yakınında bir kist vardı, kanamaya neden olabilirmiş. Ayrıca uterusum bicornismiş, yani üstten bakıldığında sanki 2 kısımlı gibi. Kanamaya bu da neden olabilirmiş. İlacı kullamaya başladıktan sonra 1 gün daha hafif bir kanama oldu, sonra geçti.
Doktorum bana sadece dinlenmem ve ağır kaldırmamam gerektiğini söylemişti. Ben de o dönem ekstra dikkat ettim. Umarım arkadaşındaki sorun da ciddi değildir.


SDB

Karın kasıklarına sancı gibi giren ağrılarsa biraz tedbirli olmasında fayda var. Özellikle kanamanın yoğunluğu ve rengi belirleyici olabilir, elbette doktoru USG kontrolü ile sorun yok derse dinlenmeli ve ağır iş yapmamalı. Tüp bebekle sahip olduğum ikizlerimden birini  malesef bu tazr bir kanama ile 8. haftada kaybetmişitm ben , sonrasında 14. hafta sonuna dek zorunlu hyatak istirahati yaşamıştım. Geçmişler olsun önemsiz ve çabuk geçecek  bir sorun olsun inşallah.


YesilAnne

Benim yakın arkadaşım tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı ve hamileliğinin ilk üç ayında sürekli bu şekilde lekelenmeler yaşadı. Doktoru aynı arkadaşınız gibi, problem olmadığını söylese de sürekli istirahat vedi. Öyle ki devlet memuru olan arkadaşım, bir şekilde heyet raporları, ücretsiz izinler derken hamileliği boyunca yattı. Şehirler arası yolculuk bile yapmadı. Ama şuan ikizleri çok sağlıklı ve kasım ayında doğum yapacak. 


SDB

istirahat şart..
aksi takdride rahim zorlanıyor ve lekelenme kanamaları ciddi sonuçlar doğurabiliyor


anduril

ben tüp bebek yöntemi ile hamile kaldım.Şu anda kızım 22 aylık.Benim de ilk 3 ay bu tarz kanamalarım olmuştu.Doktorum endişe etmememi sorun olmadığını söylemişti.12. haftadan sonra kanamalarım kesildi.İnşallah bebeğine sağlıkla kavuşursun :)ikicocukannesi

seks yapmasın, dinlensin, mumkunse uzanarak. uzun sure ayakta kalmaktan cekinsin. seyahat etmesin; soyle ki; sehir icinde dahi olsa uzun sureli araba yolculugunu tercih etmesin. tr yol sartları.

progestona baslasın, dr ile gorusup mumkunse vajinal yoldan olanını tercih etsin. eger dr'u yazmadıysa kendisi danıssın; kan sulandırıcı igne mi yoksa bebe aspirini mi tercih edilmeli diye...

dilerim kalp atısını duyabilir, duyabilirsede dilerim gebeligi sonuna kadar surebilir.

kanamanın rengi koyulasırsa hastaneye kossun.

gecmis olsun.


ikicocukannesi

yazmamısım;

sıcak dustan kacsın, ılık dus tercih etsin ve maydonoz adacayı birde neydi evet evet ahududu cayı icmesin.


ozguranne

çok teşekkür ederim arkadaşlar.

bilgi: sordum, vajinal progesteran kullanıyormuş. hadi inşallah hayırlısıyla kucağımıza alacağız yavruyu... dua edin... sevgiler çok teşekkürler...sumeyye

özüranne arkadaşını merak ettim. damdan düşen damdan düşenin halini anlarmış. kanama seklınde leklenme yasayınca cok daha ıyı anladım.. nasıl acaba..


CiciAnne

Benim Ada'ya hamileyken sık sık yerleşme kanaması dedikleri koyu kahverengi leke şeklinde kanamam olurdu. (ilk 2 ay içinde normal sayılıyormuş) Her seferinde soluğu doktorumun kapısında alırdık. En sonunda açık renkli olmadığı sürece gelme dedi kadıncağız. Uzan dinlen; eşlik eden ağrı varsa bebe asprini al; ve bir daha da bunu bahane edip ultrasona gelme diye azarlamıştı resmen! (Evet her seferinde ultrasona giricem diye tutturuyordum :)))Cevaplamak için Üye ol