Part time çalışma

fcanan soruyor: 9

Mart ayında, doğum yapan kadınlara belli bir süre hatta isteğe bağlı olarak 6 yaşına kadar part-time çalışma imkanının geldiğini duydum.

Bu konuda görüşleriniz neler? Bir de genel olarak part-time çalışmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi sektörler için daha uygun? Biliyorsunuz full time çalışan bir anne olmak zor; özellikle küçük bir bebek ya da küçük bir çocukla. İnsan çocuğuna daha fazla zaman ayırabilmek istiyor. Part-time çalışanlar varsa avantajları ve dezavantajları neler? Bu konuda görüşlerinizi alırsam sevinirim. Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


yaprak

partime çalışmak oldukça avantajlı, 7,8 ay çalıştım gayet memnundum.şartlar uyarsa düşünün derim.


berlindenbirseda

Bence yari zamanli calismanin, bu tarz pozisyonlari bulmanin azligi ve normalden daha az para kazaniyor olmak disinda hicbir dezavantaji yok.

Ben tam zamanli calisiyorum, esim ise günde 5 saat calisiyor. Ikimizin de tam zamanli calismasi durumunda oglumuzu günde en az 1,5-2 saat daha fazla yuvada birakmamiz gerekecekti. Simdi babasi yuvadan erken alabiliyor, ben gelene kadar evde ya da disarida oyun oynuyorlar. Tabii bu düzeni esim evden ek isler yaptigi icin kurabildik, yoksa maddi olarak zor olurdu.

Esim bu arada kendi isini kurmak üzere, isler rayina oturdugunda, yani -insallah- bir sene icinde onun yerine ben 30 saate indirecegim calisma saatlerini, ya da maddi durumumuza göre en azindan 35 saate. Esnek saat imkani varsa, haftada 4 gün calisarak haftalik mesaiyi tamamlamak, bir günü kendine/eve/cocuklara ayirmak büyük sans bence.

Velhasili kelam, maddi olarak cok zorlanmayacaksaniz, tavsiye ederim. Allah kari-koca tam-zamanli calismak zorunda olanlara kolaylik versin.


fcanan

Teşekkürler arkadaşlar. Bu arada seçme imkanınız olsaydı sizce haftanın 5 günü yarım gün çalışmak mı, ya da her gün 2-3 saat erken çıkmak mı yoksa, çalıştığın günleri tam güne toplayıp haftada 1-2 gün çalışmamak mı daha mantıklı? 


guta

Seçmeyeceğim alternatif 2-3 saat erken çıkmak olurdu. O kadar durduktan sonra 2-3 saat daha dururum :) Kendim için haftada 1-2 gün çalışmamayı isterdim. Ama sanki çocuğun düzene alışması için her gün yarım gün daha iyi. Tabi böyle bir iş imkanınıza varsa. Yarım gün nedir ki zaten, öğlene gelirsiniz, bütün gün çocuğunuzla ilgilenirsiniz. Yazınca bile içim bir hoş oldu, keşke öyle bir işim olsa :)fcanan

guta ben de şu an hayal aşamasındayım. ama bakarsın gerçek olur :)


guta

İnşallah olur o zaman :)


berlindenbirseda

fcanan, isyerime giden yolda tadilat oldugu bir donem günde yarim saat erken cikmama ve sonradan evden tamamlamama izin vermisti sefim. O zaman dusunmustum her gün yarim saat mi, yoksa bir güne toplayip 2,5 saat mi erken ciksam diye, ilkini tercih ettim, zira asil derdim oglumu yeterince gorememem ve bunun onu cok olumsuz etkilemis olmasiydi. Ilki onun isine, ikincisi benim isime yarayacakti.

Calisma saatlerimi 30 saate dusurecek olursam kesin olarak 4 günde tamamlarim ama mesaiyi, günde 7,5 saat calisarak. Biraz da kendimize nefes alani yaratmak lazim :)


fcanan

Anneler için part time çalışma konusu henüz yasalaşmamis sanırım.Cevaplamak için Üye ol