çalışan anneler bakabilir mi

emineaslihan soruyor: 4

Merhaba çalışan annelere bir sorum var herkes yaşamıştır diye tahmin ediyorum bakıcıya babaanne anneaneye düşkünlük konusunu. Aynı durum şimdi bizde var sabah sekiz gibi evden çıkıyorum akşam altı buçuk eve geliyorum hafta sonları ben bakıyorum onun dışında kayınvalidem kızıma bakıyor çok da güzel bakıyor o yüzden ise giderken gözüm hiç arkada değil zararli diye TV bile izleyemiyorum  diyor amar kaç aksamdir bana gelmek istemiyor babaannesine gitmek istiyor bu durum da beni çok üzüyor benim kızım beni doğru düzgün emmedi hala da sagip veriyorum sütümu logusagken de beni annesi bilmiyor diye üzülüp ağlıyordum. 

Evde banyosu ben yaptırıyorum evdeyken beslenmesi uyutmasi ben de yorgun olsam bile yapıyorum ama ne bileyim çok üzgünüm kayınvalidem de bizde kalıyor acaba benle kayın validemi karıştırıyor mu.

Eşime ciddi ciddi işten ayrılma yi düşünüyorum dedim sen bilirsin ama mutlu olmazsın dedi beni benden iyi tanıyor. 

Bu hep böyle gider mi yoksa geçici bir durum mu bana yardımcı olur musunuz. 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ayazlali

Merak etmeyin, annesini biliyor o. Bence mutlu olun, çocuğunuzu bu kadar seven (TV'den bile vazgeçmiş, gerçekten bravo eşinizin annesine), güvendiğiniz ve çocuğunuzun da bu kadar sevdiği bir insan bakıyor diye. Çocuğunuzla daha fazla vakit geçirmek için işinize daha yakın bir yere taşınmayı ya da çalışma saatlerinizi azaltmayı düşünebilirsiniz. İşinizi seviyorsanız bence bırakmayın. Çocuğunuz birebir çok kaliteli bir ilgiyle ve sevgiyle büyüyor, siz ise çalışabiliyorsunuz, çok çok büyük bir şans bu, bence bu duyguları bir kenara bırakın, ya da en azından kabul edin, normal olduğunu bilin, hafta içi çalışmanın hafta sonu çocukla olmanın keyfini çıkarın. Eşinizin annesi her gün gelip bakıyorsa yoruluyor olabilir, ilişkinizi güzel devam ettirmek için arada ona izin vermeyi, ikinci bir bakacak kişi bulmanızı öneririm, ya da arada siz işten izin alabiliyorsaniz siz bakın haftada bir gün mesela, ya da bir hafta bir gün eşiniz, bir hafta bir gün siz. Bu kadar kaliteli ve sevgi dolu bir bakıcı bulmuşsunuz, onun da gönlünü hoş tutmayı unutmayın. 


ilknur

Aynı şeyleri ikinciye yaşayan biri olarak, annesinin dışında bakımını yapanı çok sevmesi bir çocuğun benim gözümde iyi bakıldığına işarettir. 2 yaş altı çocukların bağlanma ihtiyacı var, o da öz bakımını yoğunlukla yapan insana. Bunun illa annesi olması gerekmediğini onlar da biliyor. Bence hiç sıkıntı yok. Benim kızlarım bakıcılarına anne diyorlar bazen. Onu bile kafaya takmıyorum, düzelttirmiyorum. Ben eve gidince ona adı ile bana anne diye hitap etmeye başlıyorlar. Annelik bir görev ünvanı onlara göre :))


ankarali34

Bence de çok takılmayın derim. Benim de küçük oğlumu anneanne ve dede 1 yaşına getirdi, o dönem aynı evde kalıyorduk, uzakta yaşıyorlar, o zaman da dededen başka kimseye gitmezdi şu anda da dedesi varsa bizleri gözü görmüyor. İlknur hanımın da söylediği gibi bence buna sevinmelisiniz, demek ki babaanne çok güzel bakıyor, çok ilgileniyor. Onu asla sizin yerinize koymaz öyle düşünmeyin, sadece en çok kiminleyse ve kim daha çok ilgilenirse ona yakın oluyor çocuklar. Şu an kreşe gidiyor ve kime gidiyoruz diyince "anne" diyor, öğretmenini anne kabul ediyor, öğretmeni o kadar çok seviyor ve ilgileniyor ki bu durum beni çok mutlu ediyor. Büyüdükçe konuşacak ve yürüyecek, birine olan ihtiyacı bir nebze de olsa azalacak o zaman bu kadar üzerine düşmeyecektir babaannenin emin olun. Çalışarak 2 çocuk büyütmek zorunda kalmış bir anne olarak (ki 1 yaşından itibaren ikisini de kreşe vermek zorunda olmama rağmen) işinizi bırakmanızı önermem, çalışmaya alıştıktan sonra evde kalmak zor ve iş bulmak kolay değil, sonra pişman olursunuz diye düşünüyorum. Bunlar gelip geçici dönemler.  Bebeğinizle güzel ve sağlıklı günler...


emineaslihan

cevaplar iyi geldi :) çok teşekkür ederim. Cevaplamak için Üye ol