atopik dermatit ?

nazan81beren soruyor: 10

merhaba;
kızım 4,5 aylık ve atopik dermatit ve maalesef tüm vucudunu sarmış durumda kortizonlu krem kullandım ve 2 çeşit nemlendirici bakım yağı duş jeli herşeyi kullanmama rağmen gittikçe kötüleşiyor. kabuk kabuk soyuluyo kabuklar okadar sert ve kalın ki bu konu ile ilgili tecrübeleriniz varmı lütfen bana yardımcı olun 4 dr gittim ama hep aynı şeyler sizlerin yaşadıklarınızı merak ediyorum .hepinize geçmiş olsun

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


evren

Selam, benim oğlumda da olmuştu, 5. aydan sonra çok azalmıştı. mustela'nın özel bir şampuanı var atopik dermatit için. Avene trixera nemlendirici de çok iyi gelmişti. Bu iki ürünü şiddetle tavsiye ederim. Kafasının kaşıntısından uyuyamayacak kadar kötüydü. bu yaz bol bol güneşe çıkartın kuzuyu. güneş de çok iyi geliyor. 
http://www.mustela.com.tr/tr/main.html#/bebek-urunleri/dermo-pediatri/emoliyan-krem


nazan81beren

ama şunu merak ediyorum bizimkinde hiç düzelme yok hep kırmızı ve bütün vücudu bu şekilde soyulması normalmi ?mustela ,aven ve bebe nin ürünlerini kullanıyorum özellikle banyodan sonra çok kötü oluyor


ayberke

Bu konuda türkiyenin bir numarası sayılabilecek kolsuz agop, veya yetiştirdiği örencisi serkisi önerebilirim.Bir çok dr gezen onlarda kesin çözümü genelde buluyor.


ceyla

benim oğlumun sadece yanaklarında oldu ve doktorum kortizonlu krem vermedi kendim sebamed in yüz kremini almıştım nemlendirsin diye doktorda bioderma nın atopik ciltler için olan kremini verdi ikisi çok iyi geldi. belki sizede iyi gelir tam olarak adı şöyle bıoderma ABC Derm Ato+Emollıent Balm.  doktorlar söylemiştir herhalde su ve tahriş daha kötüleştiriyor.az banyo ve bol nemlendirmek önemli.pamuklu giysiler giydirin mesela ben yün giydirmiştim sürtünerek tahriş etti azdırdı.bildiklerim bu kadar çok geçmiş olsun


nazan81beren

çok sağolun ilginizecuckan

merhabalar,
kızım 17 ayını bitirdi ve doğumundaki seborrheic dermatit atopik dermatit şeklinde çok ciddi bir şekilde devam ediyor.

Gün aşırı ya da her gün banyo, banyodan sonra kurulamak değil de havluyla dokunarak damlaları almak gerekiyor. Ardından ben badem yağı kullanıyorum ancak avene trixera, bübchen sea oil, laroche posay in lipikar ve mustela stelopia kullandım ancak şimdiye kadar kortizonlu dokturumuzun yazdıkları ve lokal uyguladıklarımız dışında kırmızı kaşıntılı bölgeleri dindiren birşeyle karşılaşamadık.

Blogumda son dakika bilgilerimi paylaşacağım zira amerikadaki bir üniversitede 30 yıldır egzama ve çocuk-bebek dermatiti üzerine uygulamalı araştırma yapan bir prof un önerdiği özel banyoyu deneyeceğim.

www.cuckan.blogspot.com


CokBilmis

Ben ayrıca Prof. Dr. Orhan Baransü'nün önerisinin işe yaradığını da söylemek isterim: Nişasta.

Küveti suyla doldurup içine 2-3 kaşık nişasta atıyorum. Kızım içinde bir 10-15 dakika oynuyor. Durulamadan çıkarıyorum. SOnra kremini filan sürüyorum. İşe yarıyor.

Yalnız her ne uygularsanız uygulayın, önemli olan DÜZENLİ uygulamanız. Eğer her gün sabah akşam kremlemiyorsanız, dünyanın en nemlendirici kremi bile olsa işe yaramıyor.

Bir de doktor değilm ama henüz 1 yaşından küçük bir bebeğin tüm vücuduna sürülecek kortizonlu krem içerisindeki kortizon miktarının bebeğin bünyesine ağır gelebileceğini düşünüyorum.


pinolevo

iyi bir doktor bilen var mı pekiayberke

Iyi dr kolsuz agop veya ogrencisi olan serkis


cuckan

Arkadaşlar,
atopik dermatit çözümünü daha önce bahsettiğim gibi araştırmalarım ve kurduğum bağlantılari doktor gezilerimiz sonucunda ancak size linkini verdiğim şekilde şözümlemeye başladık. Ama her ne olursa olsun "uygulama sürekliliği" çok önemli.

Atopik dermatit tahrişle, arttırıldığı gibi temelde çok kuru cildin asitlik derecesinin de çok düşük olmasıyla belli bir tip bakteriye karşı koyamaması ve belli başlı bölgelerde bu bakterinin kaşıntı yaratmasıyla oluşuyor. Bu konuda uygulamalarla ilgili web sitesi bile yapmışlar...

http://www.bleachbath.com/diluted-bleach-baths-can-improve-atopic-dermatitis/

http://www.eczemacarecenter.com/home/eczema/7  (seyreltilmiş çamaşır sulu banyonun nasıl yapılacağı burada ayrıntılı olarak anlatılıyor)


biz de 17 aylıktan beri sık sık uygulamaya çalışıyoruz, tıbbi olarak işin nasıl çalıştığını okudum ve benim kafama yattı. Ama uygulamada zorlanıyoruz çünkü eşim de ben de bazen eve geç gelebiliyoruz ve kuzunun banyo saati geçiveriyor, uyumak istiyor hemen. Bir de bu aralar gündüz uykusunu teke indirme çalışmaları var kendisinin, bu yüzden akşam yemeğinden sonra tumba yatak...kloraklı suyu yap, onun oynamsına izin ver, maksimum 10 dk sonra sebamedle hafif oyun banyosuna geçiş, sonra yalvar yakar oradan çıkarmak zor oluyor, çünkü suda oynamayı çok seviyor. Ancak sizler de biliyorunuzdur, 10dkdan fazla suda durunca dermatitli bölgeler kabararak üst deri her türlü kaşıntıdan son derece fazla etkilenecek hale geliyor, fazla yumuşuyor. Buna izin vermeden çıkarmak bizim kuzunun banyo keyfini bozmak pahasına da olsa gerekli ama her zaman gerçekleştiremiyoruz.

Banyo sonrası hemenbolca badem yapıyla süt deride nemi hapsetmeye çalışıyorum.

Daha sonra yatmaya geçmeden önce yine bacaklar kollara nemlendirici sürüyoruz. Banyo ve nemlendirici kullanımını sürekli uygulamakla ancak çözüm geliyor. bir iki kere yapıp düzelince bırakmakla hemen geri dönüş yaşıyoruz.

Sizlerde bu kadar ciddi bir uygulama gerekmeyebilir belki ancak bizim durumumuz çok ağır bir vaka olduğu için artık bu şekilde bir uygulamaya başvurduk.


Cevaplamak için Üye ol