5 yaşındaki kızımla anlaşamıyorum

tubavekizlari soruyor: 10

büyük kızımla artık anlaşamıyoruz, 2 yaşında başladı bu sorunlar. 2 yaşındayken korkunç iki dedim, üç yaşında korkunç ikinin etkileri devam ediyor dedim, ancak artık neden olduğunu bulamıyorum. ya da kendime açıklayamıyorum. her akşam bu yemek iğrenç ben bunu yemem, en ufak bir durumda sen çok kötü bir annesin seni sevmiyorum. diye bağırmaya başlıyor. ben ne kadar sabırlı olmaya çalışırsam çalışayım bu lafı duyduktan sonra çileden çıkıyorum. ne yapacağımı bilmiyorum?

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


tubavekizlari

olumlu hiç bir şey yok neredeyse, ilişkimizi olumlu hale getirmek için deli gibi çalışıyorum. ama böyle davrandığında çileden çıkıyorum. bir yeni lafı sen benim annem değilsin, nasıl düzelteceğimi bilemiyorum. sen benim annem değilsin dediğinde sende benim kızım değilsin diye haykırmak istiyorum. 


annevebebisi

Erken ergenlik diyorlarmis 5 yasa :) Bu isin sonu yok arkadas, bunlar coluk cocuga karisana kadar devam eder bu, sonra da torunlarla sifirdan baslariz :P

Benim oglum da, memnun etmesi kolay bir cocuk degil. Dogdugundan beri bir memnuniyetsizlik hali var uzerinde :) Artik bunun, huy oldugunu ve hep boyle devam edecegini kabullenmeye basladim :)

Gecenlerde cokbilmis bir link vermisti guncelinde. Bu tur sinir, stres problemi olan cocuklarla, anne ve/veya babalarinin basbasa bir ya da iki gun gecirmelerinin ve bu gun icerisinde sadece cocugun istediklerinin yapilmasinin cocuga cok iyi geldiginden bahsediyordu.

Gerci bir tane de 4 yasinda kiziniz var ama, onu babaya biraksaniz bir haftasonu ve buyuk kiziniza deseniz, bugun sen ne isterse onu yapacagiz? sinema mi? sinema. mc donalds mi? mc donalds.. ne istiyorsa.. butun gunu onun istedigi sekilde gecirseniz? ve bunu ayda mesela 2 kere falan yapsaniz. o gun surekli ama surekli kiziniza sarilip onu cok sevdiginizi falan soyleseniz?

yani, bir fikir.. belki isinize yarar..

kolay gelsin, cocuk buyutmek zor is..


tubavekizlari

bu yöntemi denedim, ama daha kötü oldu bu seferde kurallarımın hiçbirini dikkate almamaya başladı. babasına diyorum biz fazla yüzgöz olduk biraz sen ilgilen diye, oda dinlemiyor. zaten erken gidip geç geliyor. çok yorgun hissediyorum kendimi artık. 


elifnazar

ilk okuduğumda aklıma ilk gelen 4 aylık kardeşi oldu.sizin onunla ilgilenmenizi vs. kıskanıyordur.2 yaş ve sonrası olması normal ama sizinki tam o evreleri geçirmek üzereyken belkide kardeş gelince işler biraz uzamış gibi geldi bana. ama bilemem tabi.ben olsaydım küçükle olması gerektiği kadar ilgilenir zamanımın çoğunu büyüğe verirdim.2.bir seçenekde okula gitmesi iyi gelebilir belki.hem sizden uzak olunca sizi özler,hem kendisi için em sizin için iyi olur kafası dağılır,arkadaş,okul,oyun vs.. biraz değişiklik ve sizden uzaklık onu rahatlatabilir.ve özler sizi..Allah kolaylık versin.


seres_esra

bende kardeşinden dolayı böyle davrandığını düşünüyorum benim kızım da bazen seni hiç sevmiyorum anne der genelde kızdığında ve istediğini yaptıramadğında onunla daha kaliteli vakit geçirmeyi deneyin bakalım nasıl olacaktubavekizlari

ya işin aslı kaliteli vakit geçirmeyi çok denedim, yani isteklerini yaptım, bu yemeği sadece senin için sen seviyorsun diye pişirdim dedim. beraber oyun oynadık, hala da oynarız. zaten geçen sene kreşe gitti bu sene ana sınıfına gidiyor. ödevlerini hep beraber yaparız, dışarı pasta yemeye götürürüm, beraber pasta yaparız ama eksik veya yanlış olan bir şey var ki bu problem hiç düzelmeyip gittikçe büyüyor. şimdi böyleyse ergenlikte beni kapı önüne koyar herhalde.

 mesela hafta sonunda kek yapalım dedi, beraber malzemeleri hazırladık, kek yaptık ve içine ceviz koydun bu iğrenç oldu deyip yemedi. ya da dün balığa bu iğrenç bi balık dedi bugün hiç itiraz etmeden yedi. ama bugün pişirdiğim yemeği yemedi.
 her gün değişik bir yemek yaparım. genellikle kızımın rahat yiyeceği yemekleri pişiririm, sadece bizim sevdiğimiz bir yemek varsa onun için sevebileceği bir şey pişiririm, iştahı o kadar kapandı ki bugün komşumuz elanur çok zayıflamış dedi. 
örgü etek hırka sevdiği için sürekli ona yeni bir şeyler örerim. ne isterse yapıyorum aslında ama sürekli çatışma halindeyiz böyle giderse piskiyatriste gidip sakinleştirici şurup filan alacağım çünkü dayanamıyorum artık. 


tubavekizlari

bir de bu sıkıntılar aslında daha önceden de vardı. yaklaşık 3 senedir devam eden sıkıntılarımız bunlar. ana-kız iyice yüzgöz olduk. kardeşte gelince iyice çığrından çıktı. 

bir derdim var sayfasına çevirdim burayı da:)


cimcimek

Benim oğlum da kardeşi geldikten sonra seni sevmiyorum kötü bir annesin dediği oluyor ama beş dakika geçmeden anne seni seviyorum şaka yaptım ben sensiz yaşayamam diyor o kadar hasarlar ki bu yaşta ben fark ediyorum ben kardeşine gülümseyerek baksam bana hiç öyle bakmıyor sun diyor.bence sizin kizinki biraz simarik lik ne isteyeceğini şaşırmış sevgili tuba daha ne yapacak sınbusraa

ebeveynlerin sevgisi herhangi bir koşula bağlı olamaz, kayıtsız şatsız sınırsız sevgidir annede olması gereken. Çocuğunuzu hiç bir durumda sevmemekle tehdit edemezsiniz, aksi taktirde çocuğunuz "kendisi" olamaz.


PRENSESIMMM_2010

murat tunalı'nın bir kitabı var ''sınav kazandıran aile'' diye... şartlı sevgi gösterisinde bulunan ebeveynlere baya yön gösteriyor...kısaca bankaya ne kadarlık bir para yatırırsanız ihtiyacız olduğunda fazlasına  ihtiyacız olsada yatırdığınız kadarını çekebilirsiziniz...sevgi önce büyükten başlar önemli olan ben seni bunu yaparsan seviyorum değil,sen bunu yapmasan da seni seviyorum diyebilmektir .Cevaplamak için Üye ol