5 yaşındaki kızımla anlaşamıyorum

tubavekizlari soruyor: 10

büyük kızımla artık anlaşamıyoruz, 2 yaşında başladı bu sorunlar. 2 yaşındayken korkunç iki dedim, üç yaşında korkunç ikinin etkileri devam ediyor dedim, ancak artık neden olduğunu bulamıyorum. ya da kendime açıklayamıyorum. her akşam bu yemek iğrenç ben bunu yemem, en ufak bir durumda sen çok kötü bir annesin seni sevmiyorum. diye bağırmaya başlıyor. ben ne kadar sabırlı olmaya çalışırsam çalışayım bu lafı duyduktan sonra çileden çıkıyorum. ne yapacağımı bilmiyorum?

Bu soruyu cevapla


52 Cevap


Ulku

tubavekizlari, sizin tanimlarinizda, sorunu tanimlayisinizda, yani aslinda soruna bakisinizda bir sorun var belki. 2 yasinda "anlasamama" sorunlarimiz basladi diyorsunuz. ben bu cumleyi hicbir yere koyamiyorum. bir anne, 2 yasindaki, 3 yasindaki, 4 yasindaki, 5 yasindaki cocugumla anlasamiyorum, diye nasil bir cumle kurar. ya da siz eksik/yanlis anlattiniz. sorunuzda soyledikleriniz her cocugun annesine yasattigi seyler.


batucum

elfana çok güzel açıklamış. bir de sizden tepki almak için gerekli sözü bulmuş gibi. ne olursa olsun tepki vermemeye çalışın. sıkıştığınızda ben seni seviyorum ama böyle demen beni üzüyor üzülmemi ister misin ben senin hiç üzülmeni istemem ben seni çok seviyorum diyin. bende de yok ama annelikte işin sırrı sanırım sabır. her daim sabır göstermek.


Cansu88

Bikac gün uzaklassaniz birbiriniDen tabi gittiği kiside önemli el bebek gül bebek yaparsa daha kötü olabilir yani kiymetinizi bileceği uzaklaşma olsun .belki ise yarar


DoRuK_DiLeK

soruyu ve ilk cevabı okuduktan sonra inanın bende çileden çıktım. eşiniz, komşunuza, arkadaşınıza, ailenin kalan tüm bireylerine tepki gösterip sevmezsen sevme diyebilirsin. kızabilirsin öfkelenebilirsin. hatta evet çocuğuna bile öfkelenebilirsin ki bunlar normal. ama henüz bebek diyeceğin yaştaki bir çocuğuna hele ki kendi çocuğuna nasıl böyle acımasız olursun ya.

aranızda kuşak çatışmasımı var anlaşamamak nedir. evet bizde birbirimizin isteklerine karşı çıkıyoruz ben ye diyorum o olmaz diye cevap veriyor. o elini saatlerce yıkayarak suyla oynamak istiyor bende ona olmaz diyorum. kızıyorum o bana kızıyo ve hatta küsüp şikayet ediyor ama bunlar masumca tepkiler sevgi tartışmaları.

çocuğunuzu sevgiyle terbiye etmeyin o bilsinki o nu her şartta her koşulda deli gibi seven bir annesi var. bilsin ki ona her zaman güvenebilir. bunun dışında elbetteki her istediği yapılamaz ama isteklerini geri çevirirken sevginizle tehdit etmeyin.

anne-baba sevgisi koşula bağlı değildir.


fistikcik

Bir şeylere öfke duyan,  bunu ifade edemeyen ve tek güvenebileceği insana bu öfkesini yönelterek işin içinden çıkmaya çalışan bir çocuğun en son ihtiyacı olan şey annesinden uzaklaşmak olur herhalde cansu88.
"Biraz özlesin, kıymetini bilsin" diye bir sevgiliye ya da arkadaşa trip atmak mümkün. Ama karşımızdaki bir çocuk, unutmayalım.

Tam tersine, (kardeş kıskançlığının büyük etkisi olduğu anlaşılan bu durumda) anne çocukla başbaşa daha fazla zaman geçirmeli. Bebeği belki bir yakını alıp 1 saatliğine dışarı çıkarmalı. O bir saat sadece çocukla annenin olmalı.

Tabii bu durumun altında yatan başka sebepler de olabilir. Bu yüzden bir pedagogdan yardım almak iyi olabilir. Her durumda kızınız huysuzluk yaptığı anlarda sinirlenmek yerine "Birşeylere, belki de bana öfkelisin, kızıyorsun, biliyorum canım. Ben buradayım ve seni hep seveceğim" diyerek sarılmak sorunu çözmenin başlangıcı olacaktır. Kızınızı oyunla konuşturmayı da deneyebilirsiniz. Bebeklerini elinize alıp "Bu kız annesine kızmış, neden olabilir sence ?" diye oyunla konuşma yöntemini uygulayabilirsiniz. Konuşmak, sorunun çözümü için ilk adım olacaktır.
DoRuK_DiLeK

ergenlik çağında ne yapacaksınız ozaman ergen kaprisi çekemem git bu dönemi tamamla öylemi gel diyeceksiniz.

yaptığınız çok büyük fedakarlık sizi tebrik ediyorum.


nurus

sizin gibi düşünemiyoruz çünkü evet daha bebeklerimizden duymadık bunları.nasıl bir his yaratır insanda,nasıl üzer bilemem.


ama sonuçta bizde kadınız ve sizin gibi anneyiz.hele ki kız evladı ne umutlarla büyütülüyor dimi.arkadaş olacak,sırdaş olacak falan filan..

sizi bir yere kadar eleştiremem ama naçizane önerim var..

durumun vehametinin sizde farkındasınız.ergenlikte naparım,büyüyünce naparım diyorsunuz.o zaman şimdiden bir önlem almalı,noktayı biryerlerde artık koymalısınız.çünkü ilerisini öngörüyorsunuz.ileride diyeceksiniz mutlaka ''keşke küçükken alsaydım önlemini''işte o küçükken şimdi.6 çok geç !!!

kitaplar var,nette makaleler var en önemlisi artık bu işin doktorları var.pedagoglar bu iş için.burada ''korkuyor 18 aylık çocuğum doktora danışsam mı ''diye soran anneler var !!sizin durumunuz da ben olsam terapi şeklinde başlardım uzman biriyle seanslara,muhabbete..


Ulku

"..Benim ebeveyn olarak görevim ise henüz kendini regüle edemeyen beyninin karmaşık yapısına kendi sakinliğimle model olup bir anlamda taşan duygularını akıttığı bir kap olmak karşısında.." 

fistikcik

Arzuca, eleştiri aldığınız için siz de tepki duydunuz, anlıyorum. Ben de yazdıklarınıza katılmadım, ama bu noktada verimli bir konuşma içinde olmadığımızı görüyorum.

Burada yazan annelerin çoğu iyi niyetlerle yazıyorlar. Tıpkı sizin gibi. Elbette siz de soruyu cevaplarken iyi niyetlerle yazdınız.
Bu yüzden tepki duymadan önce şöyle bakmayı önerebilir miyim size ? Kitapları, makaleleri yazanların büyük bir kısmı da anne aynı zamanda. Çoğu tecrübeli anneler üstelik. Kimisi annelik tecrübesinin yanında psikoloji, pskiyatri ya da çocuk gelişimi üzerine yıllarca okumuş, bu işin uzmanı. Onlardan öğrenebileceğimiz şeyler mutlaka vardır, değil mi ? En büyük bilginler bile başkalarından öğrenebilecekleri olduğunu kabul ederler.

Siz de belki kızmadan, sakince, farklı fikirlerden öğrenebileceklerimiz olduğunu düşünebilirsiniz. Nilüfer Devecigil'in bu yazıları bu anlamda gerçekten çok başarılıdır.


Cansu88

Fistikcik tabi herkesin kendi düşüncesi ben olsam bunu yapardım bu şuna inanıyorum ne kadar çocuğu alttan alirsan okdar tepene çıkıyor bu benim düşüncem bunu kimsede yargilayamaz kimseyede benimsetmek için zorlamam karsidaki kim olrsa olsun herkesin bir sabri vardır çocukta olsaCevaplamak için Üye ol