2 yaş için sabah kahvaltısı

caniko soruyor: 6

bebegim 2 yaşını doldurmak üzere. Maalesef hala herşeyi ezerek verdigimiz için ve kendiside iştahlı bir bebek olmadıgı ıcın sabah kahvaltılarını da hala herşeyı bulamaç yapıp verıyoruz. Ama benim asıl sorum içine konulanlarla ilgili. Ben içine ceviz, 4 adet badem, 7-8 adet fındık, peynir, yumurta, tereyag,pekmez, kuru incir-kayısı,pekmez koyup sutle blendırdan gecırıyorum. Hergun de bu şekilde yedırıyorum. Acaba cok mu hatalı davranıyorum. Düşüncelerini  paylaşmak isteyen olursa cok mutlu olurum.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


caniko

pekmezle süt karışımını doktora ben de sormuştum. Kahvaltı karışımına konulan pekmezin sorun yaratmayacagını soylemıştı. ama benim asıl ogrenmek ıstedigım yaptıgım bu karışımın bebege cok mu agır gelecegı ıdı. ama yanıtınızda cok faydalı oldu teşekkurler.


yuksel_

bence artık karışımdan yavaş yavaş normal kahvaltıya geçebilirseniz çok iyi olur. Heralde katı besin çiğneme/yutma problemleri yüzünden karışım veriyorsunuz değil mi? Bizde de benzer sorunlar vardı uzunca süre (hala da bazı durumlarda devam ediyor), yağda peynirli yumurta yapıp biraz yumuşak pişirirseniz onu yiyebilir mesela...yanında kaşar peyniri eline verirsiniz, öyle öyle alışabilir zamanla. bunları yedikten sonra da tatlı niyetine cevizli bal karışımı kaşıkla yedirebilirsiniz.


yuksel_

biz de yemeklerde hep yoğurt, su, meyve suyu desteğiyle yediriyoruz, çok katı/kuru ve yemek istemediği birşeyse. Eline, kek, kurabiye, salatalık vs. gibi şeyleri vermek çok işe yarıyor genel alışkanlığı kırmak için.


sevdamefem

Ben doktorumuza sorduğumda badem,fındık,ceviz, kuru kayısı ve incir'in ölçülü verilmesi gerektiğini söylemişti.Mesala bir gün kuru kayısı verdiysem ertesi gün incir verdim.ceviz hariç fındık ve bademi dönüşümlü olarak verdim.Genede doktorunuza danışmanızda fayda var bebeğinizin gelişimine göre sizi yönlendirir.


fikriyesanberk

merhbaiyazdıgınız karaşım çok güzel ve besleyeci fakat sevdamefem arkadaşımızın yazdıgı gibi kuru yemişler dikkatle verilmelidir.Bir 2 yaşında çocugunun kahvaltısında tahıl.meyve.süt ürünü ve yağ olmalıdır.
Kuru yemişlerden bir tanesi en fazla iki tane seçip verilir.Eğer peynir verilirse süt vermeyebiliriz.Ekmek yediyse bisküvi vermeyebiliriz.Tereyağ yediyse zeytin vermeyebilriz.


caniko

yanıtlarınız ıcın cok cok teşekkurler, çok faydalı oldu. Söyledıklerınız doğrultusunda doktorumla da paylaşacagım...Cevaplamak için Üye ol