Ikiz bebekle is hayatina nasil dondunuz???

mugmela soruyor: 3

Bir is firsati var ama ikizlerim cok kucuk geliyor ise donmek icin yakinda 5 aylik olacaklar...bulundugum sehirde kendi annem yok, bir bakicimiz var. ikinci bakici alip ise donmek zor mu olur? kontrol delisi degilim ama iki yabanci kadina bebekleri birakip gitmek...bilmiyorum...tecrubeleriniz nedir?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


ikicocukannesi

ikiz degiller ama araları sadece on üç ay.

kızım iki yasına gelince ve oglumda bir yasında olunca ise dondum.

kızım krese basladı,

ogluma da babaannesi evde baktı.

bakıcı dusunmedim.


EmineKartal

ben kendim degil ama çok yakin arkadasim ikiz bebekleri iki aylikken ise basladi. bakici olarak da babanne/anneanne (2 haftada dönüsümlü) ile çok yakin bir arkadasimiz baktilar bebeklere bir dönem. isyeri evine çok yakindi. 1 yila kadar süt iznini ögle tatiline ekleyerek kullandi; yani 9'a çeyrek kala evden çikip 12,5'ta eve geliyordu 2,5'a kadar evde oluyordu; bu sürede emziriyordu. 6 aya kadar isyerinde de süt sagdi, sonrasinda birakti. ama aksamlari eve 8'den önce gelmiyordu, hala gelemiyor.
önce anneanne (6 aylikken) sonra da yakin arkadasimiz (1 yas civari), saglik sorunlari yüzünden bakicilik isini birakmak zorunda kaldi. anneanne gidince dönüsümlü bir bakiciyla anlastilar, sonra arkadas gidince baska bir bakiciyla daha anlastilar; bakicilar babanne gözetiminde çocuklara alistirildilar. sonrasinda dönüsümlü olarak 2 hafta iki bakici, 2 hafta babanneyle dede baktilar. bakicilardan birinin kayinvalidesi rahatsizlaninca (2 yas civari) isi birakti; ama çocuklar da büyümüstü; tek bakici ile idare ettiler. bu agustosta da krese basladilar. önümüzdeki ay 3. yaslarini kutlayacagiz.
biraz karisik oldu biliyorum ama simdiye kadar olanlari özetlemek istedim. bir de hayat haya ettigimiz veya tahmin ettigimiz gibi ilerlemiyor. hep bir B planina ihtiyaç var, onu hatirlatmak istedim.


EsraEA

Mugmela, ne yazık ki tek değilsin :( Çalışan ikiz annelerinin çoğunda böyle bir durum var. 

Ben çocuklar 8 aylık olduğunda işe döndüm. 20-21 aya kadar yanında temizlik için bir kadınla annem vardı. Sonrasında evde çocuklara bakan 2 kişi oldu. Biri yatılı, biri gündüzlü. 
Genelde ikiz anneleri hep 2 bakıcı tutuyor. Birisi çocuklar için, birisi de asıl temizlik, yemek için, gerektiğinde diğerine yardım etmek için. İki kadın zor oluyor. Çok şükür ben fazla problem yaşamadım ama birisi çok uyumlu olduğundan. 
Yoksa ben sadece çocuk bakarım, ya da ben çocuklara bakmam sadece temizlik yaparım denebiliyor. Ya da aldıkları rakamlar birbirinden farklıysa problem çıkıyor, aynıysa da çıkıyor :) 
Görev tanımlarını baştan yapmak işini çok kolaylaştıracaktır. Ben uzunca bir dönem kamera taktırmadım. Bakıcılara güvendim, güvenmek istedim. Bir de birşey görürüm canım sıkılır diye hiç girişmedim. Yeni eve taşınırken taktırdık ama daha açmadık bile. Eve kamera taktırmak belki işine yarar. Cevaplamak için Üye ol