ek gıdalara geçiş ve anne sütü

zeynepanne soruyor: 4

küçük kızım 6 aylık oldu. doktorumuzun verdiği beslenme programı şu şekilde:
sabah: bulamaç kahvaltı
öğle: çorba-yoğurt
ikindi: meyve
akşam:çorba-yoğurt
aralarda ve gece istediği kadar anne sütü.

salı gününden itibaren bu programa geçtik ve anında sütüm azaldı. anlamadığım şey, zaten çalışıyorum. gün içinde aynı saatlerde sağım yapmaya devam ediyorum. evde olsam emmediği için diyeceğim. ama eve gidince emziriyorum. yatarken emziriyorum. sabaha kadar da 2 saatte 1 emiyor. hem de epeyce iyi emiyor. en son sabah 8 gibi emziriyorum. bu 3 aydır böyle giden bir düzendi zaten. ama son 3 günde işyerinde sağdığım miktar neredeyse yarı yarıya düştü. buna ne sebep olmuş olabilir? bundan sonra böyle mi olacak artık?
zaten ite kaka geldik bugünlere, ek gıdalara başlayınca süte tamamen elveda demekten korkuyorum. doktorumuz günlük ihtiyacının en az 3'te 1'ini anne sütünden karşılamalı hala diyor.
fikirlerinizi paylaşır mısınız, bu azalma normal midir?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


anneyazar

Café AnneYazar burada ek gıda ile ilgili detaylı yamıştım mönü örneği de var. Dilerseniz bir bakın. Bazen böyle azalmalar olması normaldir bence. Önemli olan sizin emzirme de ki kararlılığınız o iniş çıkışlar herkeste oluyor üzülmeyin derim ben :)


YesilAnne

Kafanızı ek gıdaya geçiyoruz artık sütüm azalacak düşüncesine yoğunlaştırdıysanız, bu psikoloji bile etkilemiş olabilir. Rahat olun bol bol sıvıya devam edin, benimde dönem dönem azaldığı oldu fakat sonra düzeldi. Hiç bir şeye stres yapmamaya gayret edin ve şuna inanın, bebeğiniz emdiği sürece sütünüz olacak.
Ek gıda konusunda, eğer ilk 6 ay sadece anne sütü aldıysa birden bu kadar yoğun bir menü zorlayabilir belki. Ben bebeğim 6 aylıkken sadece meyve ve yoğurt veriyordum. Çorbalara 7 aydan sonra başlamıştık. Yoğurdu da hala ayrı bir öğün olarak veriyorum. Yani çorba+ yoğurt vermiyorum.


Berk

Merhaba, ben de böyle başlamıştım ama başlangıçta bu öğünlerle doyması değildi amaç. Her öğünden sonra bebeklerin istediği kadar anne sütü/formül vermeye ikizler 9 aylık olana kadar devam ettim. Sütü düzenli sağmaya devam eder ve  hala bebek için önemli olduğunu düşünürseniz tekrar normale dönecektir. Ben sağdığım zamanlarda süt miktarımın psikolojik durumumla ve düşüncelerimle ne kadar paralel olduğunu görüp hep şaşırmışımdır.


Ikizannesi

Berk'in cevabını ben yazdım, yani yanlışlıkla onun account'undan cevap gönderdim, o süt sağmadı tabi ki :)Cevaplamak için Üye ol