ek gıda

elifnazz soruyor: 5

3 aylık bebekte ek gıdaya geçen var mı ? 

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

Çok gerekli değilse 3 aylık bebek için ek gıda çok erken... Bu kadar erken dönemde alerji olasılığı da çok yüksektir, ayrıca bazı besinleri bebek henüz sindiremez. Anne sütü alabiliyorsa hiç kalkışmayın. Anne sütü alamadığı bir durum var ve siz mama vermek yerine ek gıda vermek istiyorsanız, doktorunuza danışın, ama bence erken.


elifnazz

benim kanaatimde erken ama sütüm yeterli değil ve 2 aylıkken mamaya başladık şuan hem mama hemde annesütüyle besleniyor peki sizler kaçıncı ayda başladınız ekgıdaya;?


gokalpileseyrialem

Doktorlar bebeğin gelişimine göre ek gıdaya başlatmayı tercih ediyorlar. Bizim Dr 6. Ayda başlamamızı uygun bulmuştu.

Hamilelik annelik ve bebek gelişimi ile ilgili yazdığım bir blog var. Ek gıdaya nezaman ve nelerle gectimizi anlatmıştım ilgilenirseniz ekliyorum

http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


fistikcik

elifnazz, sütünüzün yeterli olmadığına sanırım doktorunuz kanaat getirmiş. İlk ay kilo alımı ne kadardı, boy uzaması nasıldı ?
Bazı doktorlar hiç te fena olmayan kilo artışlarına karşın mama önerebiliyorlar. Belki de sütünüz sandığınız kadar yetersiz değildir... Mümkün olduğunca anne sütü vermeye çalışın, mamayı imkanınız varsa günde sadece 1-2 defa verin. Mamayı ne kadar çok verirseniz, sütünüzü arttırma imkanını o kadar sınırlamış olursunuz. Sütü en çok arttıran şey bebeğin doğru şekilde ve düzenli aralıklarla emmesidir.


elifnazz

çok teşekkürler kızlar 

kızım 40 gün boyunca doğum kilosuna ulaşmamıştı öylelikle formul mamaya başlamış olduk.
anne sütüne daha çok ağırlık veriyorum herzman mamadam önce emziriyorum ama şimdi kilo alımı hızlandı bende mamayı günde 2 sefer veriyorum sanırım 1-2 daha böyle gidecek 

ilginiz için tekrar teşekkürler Cevaplamak için Üye ol