21 aylik oglum kendisi vakit gecirmiyor

noir soruyor: 7

Herkese merhaba;


Oglum 21 aylik. Gun icinde, kendi kendine vakit gecirdigi zaman oldukca az. Ne oynarsa oynasin biz de onunla birlikte oynayalim, yaninda olalim istiyor. Yemek yapacaksam mutfak tezgahina oturuyor beni izliyor, tuvalete gireceksem kapi asla kapali kalamiyor gibi.
Aslinda oldukca sosyal bi anne oguluz, hafta ici cogu gunler disari cikiyoruz, arkadaslari ile, komsularimizla gorusuyoruz. Tamamen evde ikimiz kapali bi alanda degiliz yani, sıkıldıgını dusunmuyorum.
9 ayliktan beri durum boyle. Kademeli ayrilma yontemi denilen yontemi ve aklima gelebilen mantikli seyleri denedim ama sonuc alamadim.
Gunduz uykusu neredeyse yok denecek az oldugu icin bu benim icin oldukca yorucu oluyor.

Benimle ayni durumda olan, tavsiye verebilecek olan var mi?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Ulku

bir tavsiyem yok. sadece bizde de benzer oldugunu, bunun da normal oldugunu dusundugumu, henuz mudahale etmeyi dusunmedigimi (3 yasina kadar) soylemek istedim.


papatyam

evet bizimde aynı bir tavsiyem yok. ulku hanıma katılıyorum.ban çalışan anneyim.çünkü ilgi bekliyorlar belkide bizle oynayarak paylaşmayı ortak oynamayı öğrenirler öyle düşünüyorum bende müdahale etmiyorum.


noir

papatyam ben calismiyorum, evdeyim, tum zamanimi oglumla geciriyorum. beni ozlemesi gibi bi durum yok. 


tavsiyelerini olan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum.


khan

Bence böyle bir şey beklemeniz için daha erken. Bizdeki arkadaş 4 olacak neredeyse, bazen saatlerce kendi kendine oynuyor bazen asla, hatta yapıştım diye kendi söylüyor.

Evin çeşitli yerlerinde oyuncak köşeleri yoksa öyle şeyler yapabilirsiniz. Yine sizi odadan odaya takip eder ama birine takılıp biraz oyalanma ihtimali artar.

Denemediyseniz, bulunduğunuz odaya göre iş verebilirsiniz. Bir t-shirt'ü katlamaya uğraşsın, çorapları eşleştirsin, bezelye ayıklasın vb. O işe daldığında çıkacağınız yoksa bile haber verip başka odalara gidip gelmeyi deneyebilirsiniz.  Bezelyeleri salona götürüp, ama ayıklanacak kabı götürmeyip, "kabı unutmuşuz, sen başla ben kap alıp geliyorum" gibi numaralarla, içeriden de konuşarak, biraz mutfakta oyalanabilirsiniz alışması için (bezelyeyle tek başına bırakmak tehlikeli geldi şimdi okuyunca, benzer ama yutamayacağı bir şey, yemek yapan biri değilim, bilemedim :).

Çıkartma kitapları biraz soluk almanızı sağlayabilir. İnce motor becerisi için de çok iyidir.


papatyam

çalışmak veya çalışmamak değil sorun.benim amca gelinimiz var.1 kızı ve 1 oğlu var 4 ve 2 yaşlarında onlarda öyle kendileri vakit geçirmiyorlar hep annelerini iztiyorlar çalışan değil.zamanla düzeliyor diyor belli bir dönem belli bir yaşa kadar yapıyorlar diyor.


noir

Gökhan onerilerin icin tesekkurler, deneyecegim.


esra


benzer durumu biz de yaşıyoruz...kalem ve kağıt veriyorum sen çiz ben bakıp aferin diycem diyorum oyalanma süresi 5 dk:)sonra nohut kavanozu ve başka bir kap bunları oraya boşalt ben geliyorum diyorum ya yutarsa diye gizlice takip ediyorum bu da 10 dk oyalıyor.yemek yaparken patates veriyorum 2-3 tane bisikletin arkasına koy gezdir diyorum birazcık oyalanıyor oyuncak sepetini boşaltıyorum hepsini onunla da biraz oyalanıyor daha sonra eline diş fırçası veriyorum bununla da biraz oyalanıyor kalan zamanda  da beraber oyunuyoruz derken akşam oluyor:))ama durum şu ki en iyi oyun arkadaşları biziz sanırım kolay gelsin umarım yardımcı olur...Cevaplamak için Üye ol