nasıl uyuyorsunuz beraber ? ayrı gayrı?

CigdeM_eC soruyor: 10

kızlar daha bebeğim hiç beşiğinde yatmadı nasıl taktikler uygulasm bilemyrm..tutturmş bizim armzda uyck.eşim duvara bende diğer kenara yapşm durumdaym hatta eşime dedimki gecnin bi yarısı küt die bi ses duyarsan beni yerden toplayablrsn acaba sedye tarznda bi yatakmı alsam yatağn kenarına sağ da ben solda gardrop oldğndan düşme şansı yok varmı böyle gezer yataklar normal yatak sevyesnde ama park yatk değil..fikirlernz neler siz neler yaşadnz neler  yaptnz

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


atb

merhaba, ben üçüncü aya kadar beraber yattım. hatta ilk iki ay direkt göğsümde uyuttum sonra yanımda, kolumda, aynı yastıkta. ama hep tetikte uyudum veya uyuyamadım, onun tarafına emzirme yastığını destek yapıyordum ki hareket edemese de ne olur ne olmaz diye. bu arada çok defalar düşme tehlikesi geçirdim :)
şimdi ayrı yatıyoruz kendi odalarımızda.


PembeTavsanim

2 aya kadar ayni yatakta yattik sonra ayni odada besige aldik hala orada ama 6.ayinda odasina gecirmeyi planliyorum. Yanimizdan besige gecirmek cok kolay oldu ama odasina nasil gecirecegim bir fikrim yok gerci cokta istemiyorum ama:)


ozdenin_oykusu

hiç yanımızda yatmadı.4,5 aya kadar odamızda beşiğinde yattı.4,5 aylıkken kendi odasına taşıdık


polen

hiç yanımda yatmadı,yatırmadım.yatağın yanında beşiğinde uyuyor.sağlık problemlerini giderelim,odasında yatacak.


Ervinveannesi

3 ay yanımda beşikte yattı..Öpmeye koklamaya doyamasamda emzirip uykum gelene kadar göğüsümde yattı uyuyacağım zaman beşiğine koydum..Ben de uyurken rahatına düşkün bir anneyim sanırım..
Sonrada odasında yattı..Çok sık uyandığı dönemlerde bile yanımda yatmadı..Sanırım tetikte uyumaktansa kalkmayı tercih ettim...kuzusum

Odamızda kendi yatağında yatıyor. Hiç aynı yatakta yatmadık tüm gece ama ara ara sabah emzirmelerinden sonra yanıma yatırıyorum bir iki saat kadar, baba da işe gitmiş olduğundan yatak ikimize de yetiyor :)) Şimdilik ayrı odaya almayı düşünmüyorum, daha çok minik.


atb

bu arada ben direkt kendi halimi yazmışım, yatağına geçirme taktiği sormuşsunuz :)
yanyana yatarken anne kokusuna çok alışıyor ve arıyor,
ilk başta alışıtıra alıştıra önce sadece gündüzleri birlikte yattım,
sonra gündüzleri de kendi odasında yatırdık ki bu daha zor oldu aydınlık olunca etraf daha cazip görünüyor,
zorda kalınca benim pijamama sardık. başlangıçta yatağında uyanınca şaşırıp korkuyordu ama her mıkırdanmasında koştum, emzirdim... bir hafta sürdü odasına ve yatağına alışması. son bir aydır da uyanınca hemen ağlamıyor, rahatsız olduğu birşey varsa ağlıyor.
pijamaya sarma olayını tavsiye ederim.
ama yanyana yatmanın keyfi hiç bir şeyde yok, kim ne derse desin, bazen keşke hep birlikte uyusak diyorum :)


ozzzy

çoğunuzun bebeği 18 aylıktan küçük size şunu söyleyim eğer  bebeğinizle 2 yaşına kadar ayrı yatarsanız o zaman 15-20 aylık arasında gelip sizinle yatmak istiycekler ve o zaman iki yaşından sonra yatağınızdan koparmak çok zor. iki yaşına kadar sizinle doya doya yatarsa korkmayın alışmıyorlar tam tersi iki yaşında bu benim yatağım diye kendi yataklarında uyumak istiyorlar. aşağıdaki linkte bebekelri büyümüş anneleri okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.bizim  büyükler aman alışır bırakmaz seni  derler ama onları dinlemeyin derim. hem çocuğun kendini güvenli bir dünyada hissetmesi içinde aynı yatakta yatması önemli. Çocuk bağımlı olur diye düşünenler de inanın tam tersi çocuk anneden uzak olursa o zaman bağımlı oluyor. yani genel bilinenin tam tersi çocuk anneyle yatarsa alışır ,anneye bağımlı olur değil onunla yatmazsa anneyi bırakmaz ve bağımlı olur ,anneyi uyanınca yanında göremeyen bebek kaygıya kapılır ve anneyle ayrı bireyler olduğunu keşfettiği ve ayrılık kaygısı yaşamaya başladığı  anda  bağımlılık başlar.http://www.nurturia.com.tr/questions/22688b9f-34e4-4101-b317-9f8101658033/3/bebegimle-ayni-yatakta-yatmak-istiyorum-nasil-yapabilirim">

http://www.nurturia.com.tr/questions/22688b9f-34e4-4101-b317-9f8101658033/3/bebegimle-ayni-yatakta-yatmak-istiyorum-nasil-yapabilirimCokBilmis

ozzzy'nin anlattığı gibi oldu bizde: Kızım ilk 23 ay kendi yatağında yattı, şimdi bizim yataktan kaldıramıyoruz :)

Ama şu da var: Kızım özellikle ilk 1 sene asla ve asla bizimle yatmak istemedi. Bizimle yatınca uyuyamıyordu, huzursuz oluyordu. Çocuğu zorla da yanımda yatırmak istemedim.

Yani bebeğiniz nasıl uyumak istiyorsa saygı gösterin.

Birlikte uyumaya alışmak konusunda da önerim şu: Sizi bilmem ama ben evlendikten sonra eşimle birlikte uyumaya ancak 6 ayda alışabilmiştim :) Bebeğinize de bir 6 ay tanırsanız, alışıyorusunuz. Hatta artık onsuz uyuyamıyor oluyorsunuz :)

Avrupa'da şöyle ürünler var:
Bu sonuncudan Türkiye'de de var ama çok pahalıydı. Benim gibi ürünleri pahalı bulan biri IKEA alt değiştirme ürününü kesip biçip böyle biryatak yapmış. Belki ikinci bebeğimde ben de düşünebilirim :))

http://www.ikeahackers.net/2010/05/co-sleeping-singlar-hack.html


ozgu_naz

sanırım okuduklarım beni biraz rahatlattı:) 1.ayından beri kızım benimle yatıyor ve her yatak ayırma denemem başarısızlıkla sonuçlanıyor. ben odamız büyük olsa yatağının korkuluklarını söküp birleştirmeyi bile düşündüm:) bunu nisan sonunda yazlığa gittiğimizde deniycem. 2 yaşını doldurduğunda dönmeyi planlıyorum çünkü istanbula. doya doya yatıyorum kızımla sarılıyorum sırtını bana dönüp sarılmamı istiyor ellerimi kollarımı tutuyor:) umarım bu yaz çözücem ayırma işiniCevaplamak için Üye ol