Kulak Delme

Gunes soruyor: 10

Arkadaşlar, kızımın kulaklarını deldirtmek istiyoruz? Begüm 21 aylık, siz ne zaman düşünüyorsunuz ? Nerede nasıl oluyor bilginiz var mı ?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


nesejoy

Gunes;

farkli bir bakis acisi olacak ama
bu kadar erken gerek var mi gercekten? kulak delindiginde biliyorsun uzun sure kapanmamasi icin kupe takmak gerekiyor. takmazsan tekrar takmaya calistiginda yara oluyor cani aciyor. beni kulagim 5 yas civarinda delinmisti ama ilkokul boyunca okul doneminde takmadigimda yazin her takmak istedigimde yara olurdu. simdi hic gerek yokmus o yasta delinmesine diyorum. kendi cektigim acilari dusununce kizimin kulagini da baya bi buyuyene kadar deldirmeyi dusunmuyorum. ne zaman kendi isterse o zaman deldiririm.


ikicocukannesi

ben cesaret edemeyenlerdenim, iki sebebi var;

ilki kulaktaki sinir uclarının cok hassas olusu yanlıs bir yere delik acıldıgında cocugun etkilenebilecegi ile ilgili okudugum bir yazı, kimbilir nerde okumusum hic hatırlamıyorum:)

ikincisi; tamamen duygusal:) kuzenimin kuzusunun kulaklarını ben deldirmistim. annesi cesaret edememisti kulacagında tutmaya. minik kuzu bana dusman oldu sonra, affetmedi beni! 

buyumesini bekleyecegim sanırım,
hoscakal.


DERYA_MELEK

ben sezinin kulagını çok erken deldirdim ve cokta memnunum iyiki küçükken bir şeylere anlam verirken daha zor olucak hele şu yaşlarda artık korkuları başlayınca emin ol daha zor olucak hiç düşünmeden hemen bir eczaneye gir ve uygula yok sinir ucu yok büyüsün deme kız çocuguna küpe süper oluyorrr


baharb

ben de gec deldirmekten yanayim. Ben kendiminkini 12 yasinda eczaneye gidip deldirdim gayet de memnunum. Onceden cocukken deldirmislerdi ama kapanmisti sonradan tekrar yapmak zorunda kaldim. Benim kizim da kendi akli erince isterse deldirir. Onu zorla tutup aglatarak deldirmeyi dusunmek bile istemiyorum. Bir de iyilesmesi bakimi, iltihap olursa ya, ya kupeleri cekip cikarmaya calisirsa. Daha once soylendigi gibi ya kapanacak acilacak kim ugrasir. Sac tokalarini bile cok tutmuyor sikilip cikariyor bir sure sonra cekistirerek.


nesejoy

o kucucuk kupeleri cikarip agzina atma ihtimalini dusnmek bile istemiyorum!DERYA_MELEK

küpelerin arkasında tık diye oturan bir ufak detay var ve çocukların bunu çıkarması mümkün degil bence,tabiki bunu anlamama da bir anlam verebiliyorum ben yaramaz çocuk görmemişim diyorum bazen rastgele bazı çocuklara denk gelincee ve kendi çocuguma tapıyorumm:)))) kimse bunu yanlış anlamasın ama yaramaz bir çocuk degil ve hiç küpeleriyle vs. ugraşmazzz


asna

Ben iki kizimin kulaginida 4-5 aylikken deldirdim, Avusturya'da, zamaninda benimde kulagimi delen cocuk doktoruna, steril küpeler, 3 ay cikarilmamasi gerekiyor, ikisindede hic bir sorun yasamadim, büyük kizim iki yasina girmek üzere, 'kendini bildi bileli' küpeli oldugundan dedigim gibi hic bir sorun yasamadik.

Bu arada annem benimkini 40 icinde deldirmis (ne acelesi varsa :) ) ve hic kapanmadi...

Buyrun, küpeli kiz :)


 


ceylin2006

biz 30 aylıkken deldirdik kulaklarını.kuyumcu çok yaşlı ve tecrübeliydi 3 yaş en iyi zaman dedi.kulak memesi aşağıya büyüdüğü için aşağıdan deldi.kızım çok mutlu oldu ve ağlamadı.fırlantı küpelerim var diye dolandı durduZeyNes

Güneşcim annem de çok meraklı Zeynep'in kulaklarını deldirmeye, hatta dün akşam yine konusu açıldı. Benim kızım sürekli dokunmayı, çıkarmayı ...deneyecektir eminim. Ama giyeceği kıyafeti, nereye gitmek istediğini....ne istediğini sorarken böyle bir konuda onun adına karar vermeyeceğim. Belki ileride hiç istemeyecek küpe takmayı (hiç ihtimal vermiyorum ya, şimdiden yemek yiyeceğim, büyüyeceğim, anneannem bana küpelerini verecek diye sayıklıyor :)


aycaogus

Açalya ile aynı fikirdeyim, insan vücuduna yapacağı şeyleri kendi seçmeli,

ikincisi kulak memesi deldirmenin çok da iyi bir şey olmadığını söyleyebilirim.


http://www.nuzhetziyal.com/?p=20

sevgilerCevaplamak için Üye ol