Kulak Delme

Gunes soruyor: 9

Arkadaşlar, kızımın kulaklarını deldirtmek istiyoruz? Begüm 21 aylık, siz ne zaman düşünüyorsunuz ? Nerede nasıl oluyor bilginiz var mı ?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Gunes

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.

Annem bizim kulaklarımızı yaşımıza girmeden deldirmiş ve hiç kapanmamış ama sürekli küpe takmışız.

Benim bir acelem yok aslında :) ama büyükanneler çok hevesli  nedense _? pek anlam veremiyorum ben, bu konuyu abarttığımı düşünüp tekrarlıyorlar :)

Açalya ya bende katılıyorum ama küpe takılmayınca zaten kapanıyor diye de düşünmeden edemedim.

Aslında biz 3 yaşında ona sorup karar verecektik ama hep gündemde :)

Bir de artık kuyumcular ve eczaneler delmiyor sanırım babannesi bir kaç yere sormuş :)

Sevgiler.


aycaogus

güneş benim bir kulağımde 3 diğer kulağımda 1 delik var .. bu küpe takmaişinin hassasiyetini öğrendiğim yıllardan beri takmam ama hiçbiri kapanmadı :=)))


Gunes

demek ki belli bir yaştan sonra kapanmıyor :=)))


crn_nz

Ben cok erken diye dusunuyorum. Giyinp soyunurken zorlanabılır. Elini kulagına goturdugunde ,dıkkatı cekse kulagındakı kupe, sureklı oynamaya baslayabılır. Ben bıle kulagımda minik kupelerle yatarken arkası bazen batıyor ve bu benı rahatsız ediyor. Bıraz daha beklemeni tavsıye ederim.esraozlem

Benim ilk deliklerim çocukluktan kalma. Yapıldığı zamanı hatırlıyorum ancak acı filan hatırlamıyorum. Ya çok fena hissettim üzerini kapattım ya da aslında hatırlamıyorum da, annemin anlattıklarından kafamda canlandırdım bilemiyorum :) Küpe takmayı çocukluğumdan beri çok severdim. Bu yüzden üniversite yıllarımda 3 delik daha ekledim kulaklara. Ancak doğuma giderken çıkardığım küpelerimi ilk aylar kucağıma aldığımda, öpüp kokladığımda Ada'yı rahatsız ederim endişesiyle tekrar takmadım. Sonradan açılan 3 delik de kapandı. Sadece çocukluklarımdaki delikler kaldı. Onlara da bunca sene küpe takmışken, neredeyse 2 yıldır takmayınca alışkanlığımın yönü mü değişti nedir, küpe taksam yakıştıramıyorum durumu oldu :) Tuhafım :)

Kendimden örnek verdim şöyle ki, aslında Ada'nın kulaklarını o isteyinceye kadar deldirmeyi düşünmüyorum. Ama öte yandan küpe takmanın güzel bir his olduğunu da biliyorum. Ayça'nın bahsettiği yazıyı okuyunca bir kere daha düşündüm ama şimdi. Eskiler bu işi daha doğal yöntemlerle ama daha bilinçli mi yapıyordu? Eski deliklerim kapanmazken, küpeli yatsam kalksam bile hiç acımazken, yeniler niye kapandı vs. Kafam karıştı.

Bu arada Ada benden olmasa da babasından gördüğü için, küpenin ritüel tarafını bilemem ama süs boyutunu kavramış ve şimdiden anasının kızı olacacağının sinyallerini vermiş görünüyor. "Ciciii" diye seviyor babasının küpesini :)


nesejoy

kapanir, kapanmaz; ritueldir, diildir tartismasi uzar da uzar arkadaslar ama ben cok kucuk cocuklar icin isin tehlikeli olacagini dusunuyorum.

benim cocugum cok uslu yapmaz diyebilirsiniz ama cocuk bu sagi solu belli olmaz bir gun seytan durter, o yapmasa arkadasi yapmaya kalkar.
ben kendi adima bu riskleri alamiyorum.


Gunes

Çok Teşekkürediyorum Arkadaşlar...

Sonuç olarak deldirmeme kararı aldım, gerçekten erken ve gereksiz geldi bana da.

Sevgiler.


aycaogus

ben anlamadım Açalya bu paylaşım platformu hatırlatması ikimiz için mi yapıldı ?
paylaşım demek her türlü fikri -konu çerçevesinde- paylaşmaktır .. anlayamadım..
ne zaman demiş biz de bizce hiçbir zaman diye cevap verdik..
yok algılarım dışında kaldı durum :=)


Esin

Günes ben deldirmeyi düsünmüyorum simdilik, krese baslama durumunda diger cocuklarin kulagini cekme durumlari olabiliyor (arkadasimizin cocugunun basina geldi) , birde o küpeyi cekip cikarmak icin ugrasip kulagini yara etme olasiligini hele de yutmasi karsininda ne yaparim bilmiyorum.

Büyüynce zaten isteyecektir büyük bir ihtimalle. Aglamadan, korkmadan kendi istegiyle olursa daha iyi olur diye düsünüyorum ben.Cevaplamak için Üye ol