Giderken kime bıraksam

nurturia soruyor: 7

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


chroma

Anneanneyle arası nasıl? Annenizin dediği de mantıklı. Hem eğlenir hem de o yorgunlukla pestil gibi yatar sabaha kadar.


smmm06

bence kime daha alışkınsa ona bırakın


nihal58

Normalde kim bakıyor çocuğa?  normal hayatında kim bakıyorsa anane/banane onunla kalsın bencede. Bu arada gitmeden hemen önce memeyi kesmeyin bence çocuk hem memeden kesilip hem sizi göremeyince annem beni terkettei psikolojisine kapılabilir. Öte yandan yazlıkta daha kolay vakit geçirebilir annenizde haklı. Bu arada bende iş için 5 gün bırakıp yurtdışına gitmiştim ve döndüğümde hiç korktuğum gibi olmamıştı :) içinizi ferah tutun.


maramara

bence anneanneye bırakın denızdı kumdu anlamaz, hatta daha 3 hafta varmıs arada da memeden kesınverın gıtsın. en fazla 2 hafta uzer sızı, onda da sızın de sabırlı olmanız lazım. eh sonra da calıstay falan fılan unutur gıder :))) bazen cocuklar bızı sasırtabılıyorlar. kolay gelsın.


elifnazar

Bence babaanne baksın.çünkü zaten siz yoksunuz çocuk bakacak babaannede yok.alışkın olmadığı bir ortam.zorlanır gibi geldi.birde memedende keserseniz noluyoruz yahu olur  :)))  memeden kesmeden babaanne derim ben.


fistikcik

İşiniz zor. Sizi anlıyorum, önemli bir toplantı olmasa çocuğunuzdan bu kadar süre ayrı kalmayı göze almazdınız. Ama 10 gün çok uzun bir süre yahu... Bırakın henüz 2 yaşına basmamış bir bebeği, daha büyük bir çocuk için bile uzun bir süre. Üstelik emmeye devam eden bir bebekten bahsediyoruz.

Memeden kesme bebek için zor bir süreçtir (aslında anne için de aynı şekilde zordur). Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde yapılması gerekir. Memeden birden kesmeyi, tiksindirme, acı biber sürme vs gibi yöntemleri, ya da annenin çocuktan ayrı kalarak memeyi unutturmaya çalışmasını doğru bulmuyorum. Çocuğun hayatındaki önemli etapları hep yavaş yavaş ve başka bir değişiklik yokken yapmamız tavsiye edilir. Bu tuvalet eğitiminde de böyledir, uyku konusunda da. Çocuk hastayken ya da seyahate çıkılacakken, taşınma vb başka değişiklikler yaşanırken yapılması önerilmez.

Memeden kesme de böyledir. Bebeğiniz hem sizden bu kadar uzun süre ayrı kalıp hem de memeden kesilme ile karşı karşıya kalmamalı. Eğer kesecekseniz şimdi kesmeniz gerekli. Ama bunun için de önünüzde zaman dar. Ben memeden kesmeye haftalar önceden başlanarak, çocuğa önce anlatılması ("Artık sütü memeden değil bardaktan içeceğiz canım. Süt memede bitecek, bardaktan gelecek" gibi) taraftarıyım. Bu anlatma uzun bir sürece yayılmalıdır. Sonrasında yine bir kaç haftaya yayılan bir şekilde kademeli olarak emzirme sayısı azaltılması en iyisidir.

Sizin bunları yapacak vaktiniz pek kalmamış. Sizin yerinizde olsam ne yapardım ? Önce gerçekten bu toplantıya gitmem şart mı, onu tekrar değerlendirirdim. Şart değilse gitmezdim. Ya da katılma süremi kısaltırdım. 10 gün yerine 2 gün kalma imkanım varsa onu tercih ederdim. Gitmeye ve 10 gün kalmaya mecbursam da ne yapar eder annemi, başka bir yakınımı, bakıcımı vs de yanıma alır, bebeğimi de götürürdüm. Gündüz ona bakan kişiyle oyalanır ama en azından böylece akşam beni görme imkanı olurdu.


neretva

Uff çok zor konu ama ben de Fıstıkçık'a katılıyorum. 10 gün 22 aylık bir bebek için sonsuzluktan farksız. Zaman mefhumu yok ki. Tabii siz başka seçenekleri mutlaka düşünmüşsünüzdür, ama mümkünse zorlayın derim. Vizesi olan biri yanınızda gelebilse herşey çok rahat olur. Siz çalıştaydayken o kişi bakar, sizin işiniz bitince de o kişi belki gezebilir. 10 günün belki 5 gününde bile bunu uygulayabilseniz kar kardır.

Hiçbir yolu yoksa ve gidecekseniz memeyi mutlaka şimdi bıraktırın. Yavaş yavaş anlatacak vakit olmadığından yara bandı yöntemini deneyebilirsiniz. Hem siz hem meme aynı anda giderse kendini tamamen terkedilmiş hissedebilir.

Şu andan başlayarak onunla geçirdiğiniz zamanlarda yanınızda özel bir oyuncağı tutabilirsiniz, mesela bir kuzu veya başka bir yumuşak oyuncak. Onu konuşturun, beraber oynayın ve öpün. Seyahatten önce bir yere giderken oyuncağı ona emanet edin ve döndüğünüzde oyuncağı beraber birşey (uyutmak, gezdirmek, beslemek vs) yapacağınızı söyleyin. Seyahate giderken de aynını yapın. Bir de seyahate gideceğinizi, biraz uzun kalacağınızı her gün tekrarlayın, anlamaz gibi gelebilir ama onu hazırlamakta fayda var.

Son olarak anneanneyi ne kadar tanıyor? Görünce hemen tanıyıp kucağına gidiyorsa, anneniz günlük rutinini biliyorsa ben olsam ona bırakırdım. Ama anneanneyi fazla görmediyse, en son görmesinden bu yana 2-3 ay geçtiyse kv.me bırakırdım.Cevaplamak için Üye ol