Anne Sütü Arttırma

0zge soruyor: 10

Aslında hiç böyle birşey taraftarı değilim ama ne biliyim denesem mi diyorum ? Motilium'u çok duydum süt arttırırmış deneyen var mı ?

Not: Sağmak,su içmek, emzirmek, dengeli beslenmek , takmamak, süt yapıyor denen herşeyi  yaptım

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


gokalpileseyrialem

Mayalı malt içeceği denediniz mi? Ben bebeğine yalnız bakmak zorunda kalıp huysuzlukları nedeniyle bilinen süt arttırıcı gıdaları yapıp yeme olağına bile sahip olamayan bir anne olarak neredeyse 2 yşına kadar oğlumu bı sayede emzirebildim.

Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili TECRÜBELERİMİ yazdığım bir blogum var. Fırsatınız olursa süt arttıran yiyecek ve içeceklele ilgili yazıma bir göz atmanızı tavsiye ederim.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/12/anne-sutunu-arttran-yiyecek-ve.html

*büyük harf uzman olmadığımı vurgulamak içindir yanlış anlaşılmaya :)


asyaperi

mayalı maltı bende onerırım ayrıca kuru ıncır kaynatın sıseye koyup dolaba koyun yatmadan once bır buyuk bardak ıcın gece sut salgısı arttıgı ıcın ve vucud dınlendıgı ıcın sabah bol bol sutle uyancaksanız bnde kızımı 10 ay emzırdım kendı bıraktı memeyı cok denememe ragmen eger ısteseydı ıkı yasına kdr yeteck sutum vardı ıncırı deneyın derım


0zge

Vitamaltı denedim değişiklik olmadı inciride kaynattım aynı :S


pratikanne

Uykunuzu iyi alip dinlenebiliyor musunuz? O da cok etkiler sutun miktarini.

http://pratikanne.com/2007/08/emzirme-5-%E2%80%93-anne-sutunu-artirmak.html


fistikcik

İngilizce okuyabiliyorsanız Dr. Jack Newman'ın şu makalesi Motilium'un etken maddesi Domperidone hakkında bilgi veriyor :
http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=doc-DGS0zge

Hayır ne yazık ki okuyamıyorum. Kısaca bahsedermisiniz ?


fistikcik

Kısaca bahsetmek biraz zor olabilir, teknik ayrıntılar içeren bir makale çünkü. Google Translate ile otomatik çevirisine şuradan ulaşabilirsiniz.
http://translate.google.com.tr/translate?sl=en&tl=tr&js=n&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.breastfeedinginc.ca%2Fcontent.php%3Fpagename%3Ddoc-DGS&act=url

Bu otomatik bir çeviri olduğu için iyi değil elbette, ama hiç yoktan iyidir.


0zge

Çeviriciden okudum ama anlamakta zorluk çekiyorum. Sanki bi yerde önermiyor bi yerde de kullanımından bahsediyor. :Sfistikcik

Merhaba,
Sizin için makaleyi Fransızca versiyonundan çevirdim. Özetle Dr. Newman bu ilacın bazı durumlarda işe yaradığını, ancak asla emzirme sorunlarında ilk çözüm olmaması gerektiğini, önce başka çözümler denemek gerektiğini belirtiyor.
Sizin durumunuzda ben de onunla aynı fikirdeyim ve önce denenmesi gerekenleri bu sebeple kalın harflerle vurguladım. Neticede Domperidon bir ilaç. Her ne kadar yan etkisi çok az denilse bile bu sizde ciddi bir yan etkiye yol açmayacağının garantisi değildir. Üstelik eğer emzirme sorunu bebein göğsü etkin bir şekilde alamamasından kaynaklanıyorsa (süt yetersizliği olarak tabir edilen durumların büyük çoğunluğu bu sebeptendir) Domperidon işe yaramaz, mutlaka bebeğin göğsü doğru almasını sağlamak gerekir.
Dr. Newman'ın sitesinde bu konuda pek çok video da var. Bunları ingilizce ya da fransızca bilen bir tandığınızla izlemenizi öneririm.

Makalenin çevirisi aşağıda,
Sevgiler

Domperidon
Domperidon (Motilium) hipofiz tarafından prolaktin üretimini arttırarak süt salgılanmasını çoğaltan bir yan etkiye sahip bir ilaçtır. Domperidon prolaktin salınımını dopamin üzerinde etki ederek arttırır. Genellikle mide-bağırsak (gastro entestinal) rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılır ve Kanada'da süt üretimini arttırmak için piyasaya sürülmemiştir. Bu durum onun bu sebeple reçeteye yazılamayacağını göstermez, ama üretici firmanın bu tür bir kullanımı onaylamadığına işaret eder. Çeşitli araştırmalar süt üretimi üzerinde etkisi olduğunu ve zararsız olduğunu kanıtlamıştır. uzun yıllar boyunca bu ilaç kusma şikayeti olan bebeklere veriliyordu, ama birkaç senedir onun yerine başka bir ilaç kullanılmaya başlandı. Daha eski bir ilaç (Maxeran) ta süt üretimini arttırır, anca önemli yan etkilere sahip olması emziren annelerde kullanımını imkansız kılmıştır (yorgunluk, iritabilite ve depresyon gibi). Domperidon daha az yan etkiye sahiptir çünkü beyin dokularına etki etmez (hemato-ansefalik bariyeri aşamaz).

Haziran 2004'te Amerikan ilaç Kurumu FDA domperidonun kalp üzerinde önemli yan etkilere sahip olduğunu belirterek uyarıda bulunmuştur. Ancak bu yan etkiler domperidon çok hasta kullanıcılarda damardan verilmesi halinde görülmüştür. Yıllardan beri Domperidon verdiğim annelerden hiçbirinde böyle bir yan etki gözlemlemedim. FDA'nın uyarısı sadece ABD'de geçerlidir ve hatta ABD'deki eczacılar dahi FDA uyarısına uyma zorunluluğu olmaksızın hastalara domperidon içeren ilaç karışımları verebilirler.

Hangi durumlarda kullanmak uygundur ?

Domperidon emzirme sorunlarına ilk çözüm olarak asla kullanılmamalıdır. Domperidon mucize bir ilaç değildir, sütün az üretilmesine sebep olan tüm diğer faktörler ortadan kaldırılmadan kullanmamak gerekir. (Bu konuda Bebeğin anne sütü almasını arttırma protokolü makalesine bakınız). Söz konusu diğer faktörler şunlardır :

1. Etkin bir şekilde sütü emebilmesi için bebeğin memeyi tutuşunu düzeltin. Çoğu zaman bebeğin memeyi alış şeklindeki yanlışların düzeltilmesi "süt yetersizliğinden" "süt bolluğuna" geçmeye yeter.
2. Bebeğin sütü daha çok alabilmesi için göğüs kompresyonunu uygulayın (Bakınız Makale no 15 Göğüs Kompresyonu)
3. Süt üretimini arttırmak için her emzirmeden sonra göğsü sağın.
4. Emme problemlerini düzeltin, biberon ve emzik kullanmayı bırakın. Emzirmeye yardımcı sistem kullanın.
(Çevirenin notu : Nurturia'daki şu mesajda bu sistem anlatılmıştı :
http://www.nurturia.com.tr/questions/08304817-66d8-4a5a-a444-9f8901285c3c/1/sutun-yavas-ya-da-az-gelmesi-dolayisiyla-bebegim-emerken-kendini-geri-atiyor-ve-sinirlenip-agliyor-emmesini-saglayamiyorum-bu-konuda-tavsiyesi-olan-var-mi#f963d8cf-0957-43fe-b9fb-9f8a00a85dd0 )


Süt salgılanmasını artıırmak için Domperidon kullanımı
Domperidon aşağıdaki durumlarda çok iyi sonuçlar verir :
- Prematüre ya da hasta bir bebeğin annesi hastanede tutulan bebeğini beslemek için süt sağıyorsa ve birkaç hafta sonunda süt üretimi azalmaya başlarsa.
- Annenin sütü ilk 3-4 ay boyunca yeterli olduğu halde doğum kontrol hapı kullanımı (öströjen içrenler emzirme süres,ince kullanılmamalıdır) ya da başka bir sebeple azalırsa domperidon durumu normalleştirmeye yardımcı olabilir.

Domperidon şu durumlarda işe yarar ama daha az etkilidir :
- anne prematüre ya da hasta bebeği için sütünü sağar ama hiçbir zaman onu beslemeye yetecek bir miktara ulaşamaz ise,
- Evlat edinilen bir bebeği beslemek için anne süt üretimini stimüle etmek istiyorsa
- Anne bebeğine sık sık mama veriyor ve sadece emzirebileceği bir sisteme dönmek istiyorsa

Muhtemel yan etkiler
Tüm ilaçlar gibi Domperidon'un da yan etkileri mevcuttur ve çoğu tespit edilmiştir. %100 güvenli bir ilaç yoktur. Ancak araştırmalar bu yan etkilerin çok nadir olduğunu göstermiştir. Bu nadir yan etkiler arasında :
- Baş ağrıları (alınan doz azaltılarak geçer)
- Karın bölgesi krampları
- Ağız kuruluğu
- Adet düzeni değişiklikleri

Süte geçen ilaç miktarı o kadar azdır ki bebekte yan etki beklenmez. İlacı kullanan annelerden hiçbiri bebeklerinde yan etki gözlemlememiştir. Süte geçen ilaç miktarı bu ilacın kusmalar için bebeklere verilen dozunun çok altındadır.

Uzun vadeli etkileri var mıdır ?
Üretici firma domperidonun uzun süreli kullanımının farelerde meme tümörleri riskini arttırdığını belirtmektedir. İnsanlarda böyle bir etki gözlemlenmemiştir.

Domperidon nasıl kullanılmalıdır ?
Günde 30 mg'lık dozla başlanması önerilir (10 mg'lık 3 adet). Bazı durumlarda günde 4 defa 40 mg'lık dozlara da gidilebilir. Mide rahatsızlıkları için ilaç yemeklerden 30 dakika önce alınmalıdır ama bu amaçla kullanılmıyorsa bu gereksizdir. Domperidon 8 saatte bir alınabilir, gece almaya gerek yoktur. Annelerin çoğu bunu 3 ila 8 hafta arası kullanır. Evlat edinen kadınlar daha uzun süre kullanmaya ihtiyaç duyabilir. Mide rahaysızlıkları için bu ilacı alanlar senelerce kullanır.

Bazı anneler süt üretiminde artışı ilacı aldıktan 24 saat sonra gözlemlerler ama genelde etki 3-4 günden önce görülmez. Maksimum etki için 2-3 hafta beklemek gerekir. Etkili olup olmadığına karar vermek için en az 4 hafta kullanmak gerekir.


tiara

süt arttırmak için santral sinir sistemi üzerine etkili ilaçlar(motilium da bu tip bir ilaçtır, dopamini azaltır, dopamin azalınca, süt salgılatan hormon olan prolaktini salgısı artar, yani dolaylı bir etki) kullanmak bence uygun değil, hepsi süte az ya da çok geçer, bebeğin de santral sinir sistemi üzerine etkileri olur. bebekte de dopamin azalır, ancak dopamin beyinde bir çok farklı işlevi olan bir hormon, bebeklerin zihinsel gelişimi üzerinde bütün santral hormonlar birlikte çalışır. bunlar kötü etkiler olmayabilir ancak çoğu ilacın bebekler üzerinde uzun vadedeki etkileri (etik kurallar nedeniyle) incelenmemiştir, o yüzden süt arttırmak için motiliumdur, metpamiddir kullanmayın bence.Cevaplamak için Üye ol