Herkesin kusurunu görme

sunny soruyor: 6

Merhaba,

Ben kendimde gördüğüm ve muzdarip olduğum bir özellikten bahsetmek ve bunu nasıl törpüleyebileceğimi öğrenmek istiyorum. Başlıktan da anlaşılacağı gibi diyelim ki birileri ile tanıştım veya halihazırda hayatımda varolan bir insan. Bu kişilerle biraz vakit geçirdikten sonra kusurlarını saniyede bilmemkaç km hızla görüyorum, ve gördüğüm kusuru % bir milyon doğru tespitler oluyor, belki onların da muzdarip olabileceği konular. Veya farkında olmadığı konular.

Buraya kadar sorun yok sonrasında bu kusuru tespit edilmiş kişiler zaten zihnimde etiketleniyor ve bunlar yaptıkları hareketlerle eğer beni sinirlendirmeye başlarlarsa daha da pekişiyor. Ve bende bu kişilerden ışık hızı ile kaçma sendromu başlıyor. Mesela bir arkadaşım var, bir sürü kişi ile görüşür , birkaç kez ben de gittim buluştuklarında, şaşırdım kaldım.O kadar garip insanlar ki, yani 1 saat zor dayandım, her bir arkadaşına uyuz oldum, manasız saçma karakterlerle arkadaş olmuş. Benimkiler çok mu manalı hayır ama bu manasızlığı keşfettiğim anda beni de sinir etmeye başlamışsa anında uzaklaşıyorum.

Dolayısı ile az ve öz bir arkadaş gurubuna sahibim. Annem benim gibilere geçimsiz diyor ama kendisi de aşırı geçimli. Hiç bri arkadaşına sesi çıkmaz, hakkı yense bile. Ben ise anında devreye girerim, hatır matır dinlemem, bir saçmalık varsa ortada valla evimden bile kovarım yani o derece.

Bu kusurları görme konusunda benim gibi muzdarip olan var mı acaba merak ediyorum.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


efme

Herkesin farklı karaktereri var ve saygı duymak gerekir. Evet arkadaş olmak zorunda değilsiniz ama evden kovmak falan biraz fazla tepki sanırım. Bende kimsenin yüzüne yalandan gülemem sevmediğim insanlarla görüşmem çok orta ayarım yoktur ama uzaklaşırım çok tepki göstermem. Bence saygı duy bu da böyle de tepki verme. Ama kimseyi de sevmek zorunda değilsin tabi. En güzelini yapıyorsun bence az ve öz arkadaş konusunda. İnsanın çevresindeki boş kalabalıklar gürütüden başka birşey yapmıyor malesef


aakin

kusuru olmayan insan yoktur diye düşünürsek zor bir durum.  kimseye katlanmak zorunda değilsiniz tabiki ama hayat zaten birşeylere katlanarak geçiyor düşününce. emnim eşiniz de aileniz de mükemmel değildir. ama bir şekilde orta yolu bulup geçiniyorsunuz. en önemlisi kendi kusurlarınız yok mu? illa ki vardır. bence insanları olumsuzluklarıyla değil iyi taraflarıyla da görmeye çalışmalısınız. etrafınızdaki eşinizin, dostunuzun, arkadaşınızın hiç mi güzel yanları yok. kıznız da sizin davranışlarınızı örnek alacak onuçta. kendiniz mutsuz olursunuz.


iflah_olmaz

az insan=çok huzur


drusella

bende de var benzeri bir durum ama iğneyi kendime çuvaldızı başkasına batırıyorum. Kendimde gördüklerim de çok sinir ediyor . Yarı başak burcuyum biraz buna da bağlıyorum ;) . bence insanın kendini tanıması ve geliştirmeye, hatalarını düzeltmeye çalışması yanında bazı özelliklerinin de faydalarını bulmaya çalışması lazım . kusur bulmak aslında iyi bir gözlemci olmayı ve analitik zekayı gerektirir  (polyanna :)) . bu özelliklerinizden faydalanacağınız şeyler yapın. ben mesleğimde kullanıyorum, hatta işimde bu özelliğim sayesinde fark yarattığımı düşünüyorum. ama sosyal anlamda evet sıkıntı yaratıyor insanlar eleştirilmekten hoşlanmıyor. yapım bu ve sadece fikrimi kendime saklayacak kadar kendimi geliştirebildim bu konuda. düşüncelerimi değiştirmedim, değiştirmeli miyim onu da bilmiyorum. az ve öz arkadaş grubu evet kesinlikle en iyisi ama herkese kusur bulmaktan sonunda asosyal kalmış bir insan da olmamak lazım. bu gidişin sonu öyle mi olacak diyorum bazen. şu da var yaş ilerledikçe bazı konularda esnekleşirken bazı konularda daha katı kurallar ve prensipler ediniyoruz. 


beatrix

Bende gecimsiz degilmisim de sanki gecimsiz olmaya calisiyor gibi hissediyorum. Hee he biraz karisik oldu

İstesem herkesle gecinebilirmisim gibi geliyo ancak hayatima baktigimda bildigin asosyalim kimsenin halini tavrini begenmiyorum. Begenmediklerime ses cikarmam ama birinde bir hareket bir huy bir eda bir tavir veya bir giysi bir ruj begensem misal cart diye gider soylerim. Begenmediklerimi soylemem genelde begenmem cunku. Nadir begenirim o zamanda gider soylerim. Gecen parkta bir annenin ogluna tutumunu cok guzel buldum yani sinirlenmeden yipranmadan yaklasti ve sinir krizini atlatti takdir ettim ne kadar dogru yaptiniz diye ben bazen kolay sinirlenebiliyorum cunku. O halde ben olsam tepem atardi cocuk psikolojisi falan gormez cekistirip eve goturur parktan mahrum birakirdim.

Universitede ayni evi paylastigum arkadasim disinda kolay kolay keyif aldigim ve de verdigim biri olmadi


sunny

şahsen ben en çok kendime acımasızım diyebilirim bu konuda. yani kendi kusurlarımı da fazlası ile görüyorum. sanıyorum biraz daha yapıcı bakmak lazım, her anlamda ...Cevaplamak için Üye ol