Ailelerimizin yaptığı ve izlerini taşıdığımız hatalar

burcaksahin soruyor: 10

Kimimiz "içinden geldiği gibi", kimimiz "doğal", kimimiz "projeci" kimimiz "gamsız" da olsa hepimiz çocuklarımızı kendi doğrularımızla, en iyi şekilde büyütmeye çalışıyoruz. Ancak kendi çocukluğumuzdan süregelen "çocuğuma yapmayı veya uygulamayı düşünmüyorum" diyeceğimiz bazı şeylerin izlerini taşıyoruz. Bebekliğimiz veya çocukluğumuzdan hatırladığımız bazı uygulamalar, cezalar, takdirler hayatımızın bazı alanlarında hep karşımıza çıkıyor.

Konuyu açmaktaki amacım yaralarınızı deşmek değil, hatta ailelerinizi eleştirmeniz hiç değil. Diyorumki deneyimlediğiniz ve size göre hatalı veya olumsuz olan uygulamaları, davranışları birbirimizle paylaşalım ki farkında olmadan bizler de aynı hataya düşmeyelim. (Hata diyorum ama yapana göre bunun anlamı hata değil aslında)

Kendimden örnek veriyim; Ben çocukken cezalandırılmam gereken birşey yaptığımda annemin verdiği ceza odama gitmem ve verdiği süre içinde X isimli kitabı bitirip, sonra ona anlatmamdı. Şimdi düşünüyorum da sanırım ben kitap okumayı bu yüzden pek sevmiyorum. HAtta yeni çıkan her kitabı alıp okuyan, hakkında saaatlerce konuşabilen insanlara gıpta ile bakıyorum. Ama napiyim içimden gelmiyor :( Mesela şu anda Alice seni Harikalar Diyarı'na götürecekmiş deseler, bana ne der arkamı dönerim! Çünkü hatırladığım ilk ceza kitabım "Alice Harikalar Diyarında"ydı. Tabi bunu anneme hiç itiraf etmedim ve üzülmemesi için de artık edemem.

Neyse lafı çok uzattım, gelelim soruya! Ailelerimizin hatalı yaptığı ve çocuklarınıza yapmam dediğiniz örnekler neler?

Bu soruyu cevapla


132 Cevap


Yasemina

Mabel +1

"Hangi liseye yazdırıldığımı bile kayıt işleri bittikten sonra öğrendim, annem kaydettirmiş haberim bile olmadan"

evet

1. egıtıme deger ve onem vermemesı ailemin gurur duydugum noktalarından bırı maalesef. Gelecegımı Allah cızdıyse bende yeryuzundekı yansımasıydım sanırım bu gucun, baska da kımse degıl !!! Burslu kazandıgım okulun mulakat sınavını (ortaokul+lise) son gunde hatırladım (11 yasındaydım) annem ıse farkında bıle degıldı, annem mulakata gırdı benım adıma (ogrencıyle degıl velıyle ve yazılı belgeler uzerınden yapılıyordu o zamanlar) ve kapanısa 1 saat kala bursu kazandım

2. dedem (babam olmadıgından) ılk yıl bursunu kaybederse okuldan alırım demıs kı dedem tuccar.. aksıne burslar katlanarak dewam ettı.


3. edebiyat/matematik/fen kolu ayırımı vardı, ben edebiyat sectim, onlar bunu sılıp fen yapmıslar (vasat bır muhendıs olmaktansa parlak bır dılcı olmayı tercıh etmıstım), son anda kagıtlar verılırken baktım kı dıger bolum ısaretlenmıs son anda duzelttım.

Genetik agır bastı, lıse cıkıs ve universite gırıs ve cıkıs derecelerim oldu, kaderın bu cılvelerıyle.

ahh bunu da demeden gecemıyecegım:

korkunctu:

bır kez benı kebapcıya gıdıyoruz dıye kandırdılar, tek bıldıgım korkunc bır dental muayenehanede (capa vb. olabılır) ıgrenc ısıkların altında bır koltuktaydım kac dısım cekıldı ben hatırlamıyorum...........

O gunden bu yana, hep dıscılerden kactım, hala kacarım.
Bu ailemin bana yaptıgı en ama en kotu ıkı seyden bırı.


Taita

ahhh o tırnak kesme mevzuu.. 5 kardeşiz hepimiz de tırnaktan yana dertliyiz. o kadar derin keserdi ki kanardı etlerimiz. kalem tutamazdık. kızımın tırnaklarını sadece ben kesiyorum ve çok dikkat ediyorum.


Bona

Aynen Sahra Hira , o kadar canım acırdı ki günlerce de uzamazdı sızım sızım sızlardı :(
ben batu'nun tırnaklarını inanılmaz özenle kesiyorum , ödüm kopuyor acıyacak diye... anneme de hiç dokundurtmuyorum , tırnak makası sadece benim bildiğim bir yerde duruyor :)))


handanT

ben et yemiyordum nefret ediyordum , annem+babam sürekli bana et yedirmek için ugraştılar her sofrada kavga gürültü sırf bıktıgım gerçekten bıktıgım için 18 yaşında et yemeye başladım! arasın yiceklerini kendi tercihine bırakıcam o yüzden bazen birkaç çeşit yicek hazırlıyorum

ve düşünce suçu! ailem okudugum kitaplara gazetelere hayat görüşüme her zaman karıştılar , anlatmama ragmen beni rahat bırakmadılar ergenlik döneminde evden kaçmayı düşünmüştüm bir keresinde intihar etmeyi düşünmüştüm , ne zaman kitap okusam annem olay çıkartıyordu bu kız anarşist olacak diye , en büyük yaramda budur ; annem en degerli kitaplarımı gözümün önünde yırtmıştı! o günden sonra bütün pencerelerimi kapattım gizli saklı işler çevirmeye başladım

arasın düşüncelerine hayat görüşüne dini inancına asla karışmıycam , zamanı geldiginde dünya hayat görüşleri hakkında sohbet edicem kendi yolunu kendisi çizmeli


Yasemina

Aynen Iranon aynen

Benım ıcın bir ölüm korkusu bır dıscı korkusu. Yasayan bilir.asna

ay yazmadan edemedim, yanarim yanarim, hic corap giyme huyum olmadigi icin annemden senelerce ''cocugun olmayacak senin'' diye issitigim azarlara yanarim,  ay kahkaha ile gülüyorum su anda :))))))))))))


asna

özür dilerim, konuyu saptirmak istemedim, basligi okuyunca direk aklima bu geldi, hala gülmekten alamiyorum yalniz kendimi :)


firuz

merhaba, çok hassas bir konu gerçekten, o kadar çok söylenecek şey var ki... ağlamak için babamdan izin alırdım ben, izin vermezse ağlayamazdım, böyle boğazıma düğümlenirdi bir şeyler, göz yaşlarımı tutmaya çalışırdım, çoğu zaman tutamaz, babama göstermeden sessiz sessiz ağlardım. konu komşunun da pek bi hoşuna giderdi aman ne hanımefendi bir kız diye.  şimdi eşimle bir şey tartışırken sinirlendiğimde aynı düğümü hissediyorum boğazımda ve elimde olmadan ağlamaya başlıyorum ve acayip sinir oluyorum bu işe.  ama babam öyle çok sevdi ki beni her şeye rağmen onu çok seviyorum. 

annemin bana nasıl davrandığını pek hatırlamıyorum, pasifti. baba ne derse o olurdu. yemek konusunda çok ısrarcıydı, hala ısrarcıdır ve hala yemem. gariptir babamın beni annemden daha çok sevdiğini düşünmüşümdür hep ve buna çok üzülürüm. ondan oğluma gösterebildiğim kadar çok göstermeye çalışıyorum sevgimi...burcaksahin

asna süpersin ve over'sın :))))


Yasemina

Asna    :)))))))))

Yasemın benım annem de katıyen boyle bır cumle kurmadı bana, ben sacımı vb oksadıgını da pek hatırlamam, yanlız degılsın (bak ortak bır noktamız daha)

Canım lafını da duymadım
Bende hıc annecıgım demedım.
Gercektır.Cevaplamak için Üye ol