32. haftasında bebeğim

yesimpdr soruyor: 9

bebeğim 32. haftasında 2500 gr olmuş. doktor normal doğumu aklından çıkar bebek büyük olacak dedi. benim gibi birileri var mı

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


ayberke

strese girilecek bişey yoksa anne adayı neden yazıyor buraya o kadar normal doğumu istiyorsa söyler doktoruna illede normal yapacam diye yok doktor hayır diyorsa giderseniz devlet hastaneisne istesenizde sezeryan yapmazlar.32 haftaya kadar doktora güvenip sonra doktora suç atmamak lazım çok isiyorsanız fikrinizi isteğinizde kararlı olun ki doktorda buna inansın.isteyen herkes istediği şeyi yapar sorumluluğunu almak kaydıyla.neticede yaşayacak olan o.ısrarla zaman neyi yapıcağınız göstereck diyorum.
annevebebsin yazdıklarını görünce şaşırdım ve üzüldüm.nedenini yazmıyorum.
Türkiyede sezeryanın çokluğu doktorların suçu değil.nedense kimse kendinde suç bulmuyor niye bu kadar kararlı ve sabırlı olamadım diye.Kolay yöntem doktoru suçlamak .Suclu olan doktorlar yokmu var ama azınlık.vsvvs daha çok yazarı ama anlamsız .Herkes anlamak istediğini alır
yesimpdr ye tavisyem bu dönemi rahat geçirmeniz, düşünmememizi,bebeğin aldıı kıloya bakarak isteğinizi doktoruza iletmeniz istediğinizde kararlı ve sabırlı olmanız.tabi en başta doktorunuzada güvenmeniz.Size nrmal yapın yada sezeryan yapın diye tavisyede bulunacak değilim şartlarınız neyi gerektiyorsa bence o ama genede karar sizin.İyi doğumlar diliyorum.


yesimpdr

arkadaşlar konuyu bu kadar büyütmeyelim... teşekkür ederim paylaşımlarınız için. ilk hamilelikte ister istemez insan her şeyi düşünüyor. sorun şu ki ben kaç yıldır engelli çocuklarla çalışıyorum ve bu çocukların çoğu doğum anında zorlanmaktan, mor doğumdan engelli hale gelen çocuklar. bu çocuklar içinde hamile olunca insan düşünmeden edemiyor. her iki doğum türünün de yararı ve zararı olabiliyor. şunu da söylemek isterim ki doktorum yakın bir arkadaşıma bebeğin 4500 civarında doğacak dedi ve bebeği 4400 doğdu. doktorum deneyimli bir doktor ama yine de soru işaretleri oluyor


asyanin_annesi

kızım 32. haftada 2.500 kg dı 2 hafta erken dogdu. çünkü kalp atışları zayıflamıştı. doğduğunda 4.400 grdı. büyük bebekleri genelde sezeryan yapıolar. ama asla tavsiye etmiyorum çok acısını çektim. yapabilen normal yapmalı kesinlikle.


deniss

merhaba, benim kızımda çok iri bir bebekti, 39. haftada ultrasonda 3900 kg dı, benim sancım gelmediği için ve ben normal doğum istediğim için 10 saat suni sancı çektim ama yine de aşağıya inmeyince mecburi sezeryana girdim, 4230 ve 54 cm doğdu kızım. bebeğin büyük olması normal doğuramayacağınız anlamına gelmez canınızı sıkmayın, inşallah normal bir doğum olur ama sezeryan olmak zorunda olursa da siz ve bebeğiniz sağlıklı olun en önemlisi de o. sezeryan doğum doktor için kolay ama anne için zor bir olay, ne öksürebiliyorsunuz, ne gülebiliyorsunuz, oturup kalkmak zor, inşallah gerek kalmazsedakayabagli

 elbette doğum bünyeye bağlı bişey korkma derim ben 25 gün önce normal doğum yaptım çekmediğim işkence acı kalmadı bebeği zayıftı bende zayıftım ve çok hareketliydim yani tıbbi olarak normal doğumun çok kolay olması gerekiyordu ama olmadı hala açılan yaralarım iyileşmedi hala acı çekiyorum keşke sezeryan yapsaydım diyorum ama o da belli olamayacaktı ki çünkü doktorun ve senin bünyen çok önemli ben asistan elinde yaptım reziloldum bebeğime annelik bile yapamıyorum acıdan.korkma bu bir doğum ve elbet kolaylığı kadar zorluğuda olacaktir anne olmak kolay değilki allah yardımcın olsun derim kendini moralen hazırla kolay geçer inşallah


annevebebis

Örnek olacaksa diye yazayım dedim: Doktorlar karşısındaki kararlılığınızın 5 para etmediği durumlar da oluyor. Son aya kadar normal olabilir dediği için takibinde bulunduğum dr. son ayda doğumuna 10 gün kala alabliriz gelişimini tamamlamış olur diyince, 30 günde gitmediğim dr. kalmadı. ama kimse baştan beri takibini yapmadığı gebeye empati ile yaklaşmadı. En son devlet hastanesine de gittik. Ama maalesef sezaryen konusunda devlet hastaneleri de haddini aşmış vaziyette. İstanbul'da durum bu maalesef.

Yoksa siz kararlı iseniz herşey güllük gülistanlık olur durumu yok. Kararlılığın kitabını yazsanız bile sezaryeni prenses doğum olarak gören zihniyetle işiniz zor.


fistikcik

Ben anlayamadım, sizi korkutmak için açıkça yanlış bilgi veren bir doktora karşı nasıl kararlı olmasını bekliyorsunuz insanların ?
Bir doktor sizi sezaryene yöneltmek için "bebek ters / iri / çatın dar / kordon dolanmış vs.."  gibi cümlelerden birini kursun. Size bunun risklerinden bahsetsin. Siz de "Bana ne canım, ben kararlıyım" gibi bir cevap mı verebileceğinizi sanıyorsunuz ? Bir yanda "doktordur, biliyordur herhalde" denilen, saygı duyulan birinin otoritesi, diğer yanda bu konularda bilgisi olmayan zavallı bir gebe kadın... Ve burada suçlu olan otoritesini kötüye kullanan doktor değil, kararlı duramayan kadın oluyor. Buna herhalde "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" denir.


annevebebis

fistikcik çok güzel ifade etmişsiniz. Çoğu kez durum tam da anlatığınız şekilde gelişiyor.


ayberke

Demekki hala anlatamamışım.Eğer gittiğiniz doktor yazdığınız şeyleri ileri sürüyorsa gidersiniz devlet hastaneisnin doktoruna doğrumu değilmi örenirsiniz, hatta bir kaç doktara gidersiniz teyit edersiniz.Devlet hastanelerinin öğretim görevlisi olanlar dışındakilerin para derdi olmadıkları için size doğruyu söylerler.Size kendi doktorunuz yukarıda bahsettiğiniz şeyleri söylemişse şunuda yapabilirsiniz doğum zamanı paşa paşa gidersiniz devlet hastanesine normal doğurursunuz orda size sormazlar ne istediğinizi.Kararlılıktan kastım buydu.Bu arada anlamadığım neden anneler zavallı gebe, karşısında otorıter bir doktor eğer böyle bir doktora gidiyorsanız zaten yanlış yapıyorsunuzdur.Doktorunuzada güvenmiyorsanız neden devam ediyorsunuz, Normal doğum istiyorsanız doktorun dediğini unutur bu yönde kendinizi telkin edersiniz gerekirse başka doktorlara gider teyit edersiniz ona göre kararınızı verirsiniz.Kös kös ezik gebe niye olasınız.Birde asıl zor olanları eskiler yaşamışlar, biz değilki ,.Eğer ortada bir risk varsa bu riski göze alacak olan kararı vermelidir.Zaten yeşimpdr de çalıştığı yer ve çocuklar nedeni ile terddüte düşmüş.Çok normal böyle birşey düşünmesi,ne demişti kendisi hatırlatayım zor doğumlar nedeni ile özel çoçuklar ile çalışıyor.Şimdiden öle mi olcak bölemi olcak diye düşünürken strese girecek haliyle.Sorun daha sorun olmadan düşünülmememli bence.Daha bebeğin kaçkg olacağı belli değil(olası olan bebeğin iri bebek olacağı)zamanı gelince karar verir.İstemezse kimse ona ne normal nede sezeryan doğumu yaptırtabilir.Bu riski alabiliriyim alamazmıyımkararı.
BU arada sezeryan dikisi ile normal amliyat dikşi aynı değil.Normal ameliyat dikişleri yapılan ameliyata göre değişiyor.Ama sezeryan dikişi dikiş bile değil diyebilirim.Tecrübe konuşuyor.
Yeşimpdr ye tavsiyem doktorunuza zaten güveniyorsunuz.Size şu doğumu yapın diyerek tavsiyede bulunamam bunun sorumluluğuda alamam.Neticede iki doğum şeklinin kendine has özellikleri var.Endişlenmeyin derim.Rahat geçirin ,kafanızdan geçenleri doktorunuzla açık açık konuşun.İLK RANDEVUNUZDA KONUŞUNKİ KAFANIZDA YER ETMESİN.Son olarak iyi doğumlar diliyorum.Cevaplamak için Üye ol