Pratik Annelerden, Parlak Fikirler

mavisu soruyor: 10

Merhabalar,

İyi bir anne olabilmek adına tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kızım doğalı beri ev işleri ve bebek bakımı arasında müthiş bunalmış durumdayım. Ev sürekli dağılıyor ve bir türlü tam temizleyemiyorum. Yemek yapma işi hep aksıyor zaten. Bizim hatun uyandıktan sonra en fazla 15dk oyuncakları ile kendi başına oyalanıyor, sonra basıyor çığlığı. ancak birlikte oynarsak mutlu oluyor, ya da kucakta dolaşırsak. Uyku olayına da çözüm bulamayınca günün büyük bir çoğunluğunu uyatmaya çalışarak, geceleri de sürekli uyanarak geçiriyorum. Gün içinde toplam 3 saati, 45dk'lık bölümler halinde uyuyor. Ben bu süre içinde yemek yapayım, evi mi toparlayayım, yoksa biraz dinlenip atıştırayım mı şaşırıyorum.
Akşamları 8 civarı uyuyor, ama bu uyku 30dk'yı geçmiyor ve de gece uykusuyla birleşmiyor. Sonra da 11'e kadar uyumuyor tabi. Gece de başlıyor saat başı uyanmalar, emip tekrar uyumalar. Çalışmaya başlayınca neler olacak tahmin bile edemiyorum.
Sizden ricam ev işlerini, özellikle yemeği, bebek bakımını nasıl kolaylaştırdığınıza dair deneyimlerinizi paylaşmanız.
Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


mavisu

Aysegul_, oyun halım yok, alsam mı derken zamanı geçti mi acaba diye düşünüyordum. Neredeyse 6 aylık olacak, alsak biraz daha oynar mı ki? Bez kitapları, çıngırakları vb. var. Onlarla bir süre idare ediyor işte. Ama en çok açılmamış dergi poşetlerini, gazeteleri hışırdatmayı seviyor. Tabi her şeyi ağzına sokuyor.

Teşekkürler Sümeyye.


iptal_uye

bütün çocuklu evler pismiş :)) kendi adıma sevindim çünkü kendimi acayip pasaklı görüyordum. gerçi emeklemeye başladıktan sonra özellikle yerleri temiz tutmaya, sık sık silmeye özen gösteriyorum ama tabiki yeterli değil. gerçi alıştım artık boşverdim, bebeğim oynarken dizleri kirlenmiyorsa temizim :P
yemekler konusunda da karnınızı doyuracak kadar yapmanız yeterli diye düşünüyorum. zira zaman ilerleyip de bebeğiniz sizin yediklerinizi yemeye başladığında asıl yemek yapma probleminiz başlayacak çünkü tüm besinleri eksiksiz alması için daha düzenli yemek yapmanız gerekecek.
keşke bu işlerinizi yapabilmeniz için bebişi oyalayabileceğiniz öneriler sunabilsem ama galiba yok. kucak istiyorsa kucak, oyun istiyorsa oyun.
çıkarılan genel sonuç çocuğu olan ve yardımcısı olmayan kadınlar çok temiz olamaz, harika yemekler yapamaz, kendisine hiiiiççç vakit ayıramaz, sadece bebeğini sevebilir ve onunla ilgilenebilir.
not: biz şu dönem biraz daha rahatlamaya başladık. evi beraber süpürüyoruz. benim elimde bir yer silme sopası, bir tanede kuzunun elinde. benim elimde bir bez, kuzunun elinde bir bez, ben çamaşır asarım o mandal uzatır, bul. makinasından bulaşıklar çıkarılırken kuzu da çatal kaşığı uzatır, yemek yaparken kuzu tezgahta oturur önünde tabak kaşık o da yemek yapar, anne de...


Aysegul_

ahh ah ne güzel o günler gelecek mi bize de elenche :) biz de sorun en çok şu; gündüz uykusu çok az ve çok hafif. her uykusu 40 dk civarı sürüyor (arada istisnalar olmakla birlikte - nadiren 1.5 saat uyduğu da oluyor) çıt çıktı mı uyandığı için mesela elk süpürgesi çalıştıramıyorum veya mutfakta bir şey yapamıyorum, hatta 40. dk.da yürüme sesimden bile uyandığı oldu :) öyle olunca ufak tefek sessiz birşeyler yapıyorum uyurken veya nurturiaya takılıyorum. uyanınca da bakıyorum bir sürü iş var yapılacak. o uyanıkken yapmaya çalışıyorum. bu sefer de ilgi istiyor kucak istiyor oyun istiyor haklı olarak ya da yemeği emzirmesi alt değiştirmesi oluyor. ben de bu durumda hep bir stres koşturmaca ve yarış içinde kalıyorum. işler de hep yarım kalıyor ağladığı için. örneğin yemek yapabilmişsem mutfağı toplayamıyorum çamaşır yıkamışsam asılacak oluyor vs her şey yarım yamalak. akşam oluyor ben çok yorgun ama doğru düzgün bir şey yapamamış oluyorum. Artık her sabah bugün biraz daha uzun uyur mu bugün işleri yetiştirebilir miyim acaba diye uyanıyorum aklımda hep bu oluyor. Bir de işe başlayınca nolucak düşünmek bile istemiyoum :(


ukba

Merak etttiğimden soruyorum. Acaba doğduğundan itibaren çocuğu gürültülü ortama alıştırmak mümkün mü, mesela televizyon sesi olan odada da uyutmak gibi, ya da eşimle konuşurken yanımızda uyutup sesimizi kısmadan konuşmaya devam etsek, ya da o uyurken elektrik süpürgesi çalıştırsak acaba her ortamda uyumaya alışır mı? Kız kardeşim alışsın diye bebeğini her ortamda uyuttuğunu söylemişti, oturma odasında, koltuk üzerinde vs. ve bunun çok yararını görmüş.


iptal_uye

ben de ilk başlarda öyle uyumasını istemiştim ama evde mümkün olmadı bu. uyumadıkça huzursuz oldukça tv.nin sesini kıstım. sonunda fısıltıyla gelen sesler kaldı. akşamları da öyle. kuzu uyuduktan sonra biz de sessiz konuşuyoruz, tv.nin sesi de kısık oluyor. ama tatildeyken her sabah 10 uykusunu havuz başında uyudu, müzik sesi, insan sesi, su sesi... ayrıca akşamları da yine dışarıda uyuduğu oldu ve hatta düğünde bile... ama sanırım nasıl uyuyacağına da yine kuzu kendisi karar veriyor.burcaksahin

Ukba, kız kardeşinin yaptığı doğru bişi ama her zaman geçerli olacak diye bir genelleme yapamıyoruz maalesef.

Ben de arda'yı her yerde uyutmaya çalıştım ve uyuttum da. Ama her bebek ve her anne kendi doğrusunu yazar, kendi yolunu çizermiş derler ya, Arda bir ara (Sanırım 1,5 ay filan sürdü) çıt sesine uyanır olmuştu. Sonra çok sessiz kalmadım ama çok da ses yapmadım, çok şükür yavaş yavaş seste uyumaya geri döndü.

Demek istediğim bazı şeyler bebeğin yapısı ve değişmesi oldukça zor olabilir.

Tüm bebeklerimizin bol bol, derin ve huzurlu uykuları olur inşallah :)


Yasemina

Ben su sesinin, saat sesinin ve duragan ses yaapan makinaların uyku uzerinde olumlu anlamda etkili olduklarını okumustum Dr. Sears'in kitabından. Uyuduktan sonra uyku ritmini saglama almak icin bu seslerin iyi geldigine inanıyorum.

Dogal gurultude uyuyan bir bebek olmadı Lara, belki baslarda birz oyleydi ama simdi degil. Ihtiyacı olan sey, mutlak karanlık. Biraz ısık alıyorsa gozleri, kendi elleriyle kapatıp oyle uyuyor. Sırf bu yuzden odasına black-out stor perde yaptırdık.


Aysegul_

ben de ilk 3 ay sesli ortamda uyuttum anakucağında, ama sonra orada uyumamaya başladı ve yatağında uyumaya başladı. yatağı yatak odamızda ve yatak odası da evin en dibinde. ne kadar gürültü yapsam da, sessiz olmamaya başlasam da çok az ses gidiyordu belki de ondan veya belki zaten huyu değişecekti bilmiyorum biraz hassaslaşmaya başladı. özellikle 6 aydan sonra. uyku süreleri ise 6 aydan sonra böyle oldu 6 aya kadar günde 2 kez 2 saat bazen 3 saate yakın uyuyordu. uyku süresi azalınca ben de bu sefer sesten etkileniyor aman uyanmasın diye giderek ortamı sessizleştirdim mecburen, belki de benim hatam oldu ama elenche'in dediği gibi değişe debiliyor. geçen ay akşam 9da (uyku saati iken) ben bir düğündeydim, o inanılmaz kimsenin birbirini gürültüden duyamadığı (gitmeye biraz mecbur kaldım) ortamda mışıl mışıl uyudu. sanırım uykuya dalarken ses olması çok etkilemiyor ama uyuduktan sonra çıkan sesler daha çok etkiliyor gibi geliyor bana.sevican

Mavisu, bu gece uykusu işi için yatır-kaldır yöntemini araştırmanı tavsiye ederim. Benim kızım da 4-5 aylıkken senin gibiydi, 1-2 gün uğraştım ve o zamandan beri gece uykularımız düzeldi.

Eğer 8'de uyursa, senin hayatın pratikleşir, mesela yemeğini akşamdan ayarlarsın, evi toplama temizleme işlerini kolaylarsın en azından. Hatta dizi izleyecek vakit bile kalır :)


zeynep_bartu

mavisu, oğlum doğduktan sonra 1 sene ücretsiz izin alıp ona baktım. Ama inan insan evde daha çok yoruluyor. Çünkü evdeyken yapamadığın herşey gözüne batıyor, o yüzden fazla üstünde durmamaya çalış. h.sonu eşin çocuğu tutarken 1 kere süpür yeter bence, o uyurken de toz alırsın, ütünü halledersin. sümeyye'nin dediği gibi fazla biriktirmeyince nispeten daha kolay oluyor.

Uyku konusu doğduğundan beri benim de en büyük sıkıntım. En baştan beri onu uyutmak için özellikle sessiz bir ortam sağlamadık, gayet de sesle uyudu ama sokakta pusette uyuyan çocuk asla başkasının evinde uyumuyor, elimden geldiğince tüm ekipmanlarını taşısam da. Doğumdan önce fisher price'ın bir dönencesini almıştık, içinde 3 ayrı klasik müzik parçası var, her biri 18 dk sürüyor. İlk zamanlar bunu sık sık çalıyordum, bazen arka arkaya 3-4 kere, kaç dakikada uyuduğunu sen hesapla:)   Ayaklanınca dönenceyi çıkardık ama hala müzik kutusunu çalıyoruz her akşam. Salondan tv sesi gelse bile, çok rahatsız olmuyor. Ben bunu dönence müziğine alışkın olmasına bağlıyorum.

bir de ben bilgisayarımı mutfağa taşıyordum gündüzleri, onu mama sandalyesine bir kaç oyuncakla oturtum, yine bebekler için hazırlanmış klasik müzik cd. fln çalıyordum, bir nebze olsun sakinleştiriyordu, 20-25 dk da artık ne yapabilirsem :)


çok kolaylıklar diliyorum.
Cevaplamak için Üye ol