Pratik Annelerden, Parlak Fikirler

mavisu soruyor: 10

Merhabalar,

İyi bir anne olabilmek adına tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kızım doğalı beri ev işleri ve bebek bakımı arasında müthiş bunalmış durumdayım. Ev sürekli dağılıyor ve bir türlü tam temizleyemiyorum. Yemek yapma işi hep aksıyor zaten. Bizim hatun uyandıktan sonra en fazla 15dk oyuncakları ile kendi başına oyalanıyor, sonra basıyor çığlığı. ancak birlikte oynarsak mutlu oluyor, ya da kucakta dolaşırsak. Uyku olayına da çözüm bulamayınca günün büyük bir çoğunluğunu uyatmaya çalışarak, geceleri de sürekli uyanarak geçiriyorum. Gün içinde toplam 3 saati, 45dk'lık bölümler halinde uyuyor. Ben bu süre içinde yemek yapayım, evi mi toparlayayım, yoksa biraz dinlenip atıştırayım mı şaşırıyorum.
Akşamları 8 civarı uyuyor, ama bu uyku 30dk'yı geçmiyor ve de gece uykusuyla birleşmiyor. Sonra da 11'e kadar uyumuyor tabi. Gece de başlıyor saat başı uyanmalar, emip tekrar uyumalar. Çalışmaya başlayınca neler olacak tahmin bile edemiyorum.
Sizden ricam ev işlerini, özellikle yemeği, bebek bakımını nasıl kolaylaştırdığınıza dair deneyimlerinizi paylaşmanız.
Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


goncanil

merhaba,

ben bir mühendisimama kızıma kendim bakabilmek için işimi bıraktım. kızım şimdi 6,5 aylık. ve bir süre daha çalışmayı düşünmüyorum. maddi durumumuz çok iyi olduğundan değil, tersine evdeyken masrafınız daha az oluyor, hiç kıyafet almıyorum mesele:)) şunun da farkına vardım, eve ne kadar çok girerse o kadar çok gidiyor. 

evde olmak hem çok büyük bir keyif hem de çok zor kesinlikle ev hanımlarının zorluğunu anlıyorum.. Evde olmaktan da bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz ama kendinize hobiler geliştirebilirsiniz. 

ben de evi pis olan çocuklu annelerdenim. salonu olabildiğince toplu tutmaya ve acil misafirler durumunda kullanmaya özen gösteriyorum. küçük odamıza yere bir battaniye serdim ve kızımı üzerine oturtuyorum, orada oynuyor, tek başına oynamaktan sıkıldığında da yanına inip ben de onunla oynuyorum, ev telefonunu aynı odaya aldım ki telefon görüşmelerimi onunla göz teması içinde yapabileyim. 

mutfağım dağınık, benim kızımın da uykuları düzensiz bazı günler 5 dakika uyuyor bazı günler 2 saati buluyor ama uzun uykularında da uyanıyor ve emmek istiyor. 

bu dönemde en önemli ihtiyaç bir hobi bence.. "zaten zaman yok hobiyi ne zaman yapıcam" dediğiniz duyar gibi oluyorum. 1 ay öncesinde kızımı emzirip uyutmaya çalışıyorken, hep aklımdan bulaşık, çamaşır, lavabo,banyo, tuvalet, kızıma yemek, yoğurt mayala, balkonları yıka, yemek, pasta... bu konular geçip beni geriyordu. Kızımın uyumadığı her uzayan emzirme süresi de sinirlerimi bozuyor , uyur uyumaz neye koşturacağımı şaşırıyordum. tam bir işe başlamışken kızım uyanıyordu ve sinirlerim iyice gerilmişti.

yıllardır hayalim olan yazı yazma isteğimi siteye dönüştürmeye karar verdik eşimle, hem de radyo programcılığı hayalimi de gerçekleştirebilirdim. sitemi oluşturduk, yerel bir radyoda da programa başladım. eşim eve geldikten sonra birlikte çıkyoruz o kızımızla ilgilenirken ben programı yapıyorum akşamları  haftada 2 gün 2 saat.. ayrıca artık kızımı emzirirken ev işlerini değil, yazacağım yazıları ve programım için hazırlayacağım içeriği düşünüyorum onun dışında güzel kızımın beni iştahla emişini izliyorum.

Anne olmak inanılmaz bir mutluluk ve erkekler için çok üzülüyorum bu duyguyu asla tadamayacaklar.  Evim pis, dağınık, yıkanacak çamaşırlarım çok, ama moralim çok yerinde çünkü kendimi mutlu eden şeyleri yapıyorum. aralarda yemek temizlik gibi işlere de oldukça az zaman ayırıyorum. sebze yemeği yapacaksam, kızımın yanında ayıklıyorum, bir 5 dakika soğanı bile kavurmadan hepsini tencereye doldurup, kısık ateşte pişiriyorum. çok da lezzetli oluyo, çorbamı eşim gelip de kızımızla hasret giderirken 5 dk.da yapıyorum.

şunu biliyorum ki önemli olan önce kızım sonra ben, hatta önce ben sonra kızım.. çünkü anne olarak bizler kendimizi iyi hissetmediğimzde kuzularımız bunu hissediyorlar. çoğu huzursuzluklarının sebebi de bence bu. yapamadığımız işlerin yakasını bırakmak lazım.. banyom berbat kaç gündür ama benim umrumda değil, kızım sağlıklı ve onunla oynamak daha güzel..

ev işlerini eşim evde olduğunda üstün körü hallediyorum..

ayrıca bebek de olsalar kuzularımızı dışarıya çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. benim kızım ağaç yapraklarına dokununca çok mutlu oluyor ve  hemen her gün onu arabasına bindirip gezdiriyorum. bel ağrısı derseniz ben de de biraz var. hatta gece yatağıma yattığımda her yanım ağrıyor diyebilirim ama bu kadar zorluk da anne olmanın bedeli olsa gerek..

tavsiyem evde olan anneler için, küçük hobilerle kendinizi mutlu ederseniz, sinirleriniz gerilmiyor, enerjinizi farklı tarafa yönlendirdiğiniz için.. bebeğininiz de sizin huzurunuzu inanın hissediyor..

siteme beklerim hepinizi www.renkliyagmur.comkader_eymen


    daha şimdiden zorlanıyor iseniz, bebek hareketlenip, emekleyip ve hatta yürüyüp  1 dakika yerinde durmadan sürekli koşturduğunda ne yapacağınızı çok merak ediyorum, bu yüzden pratik yapıp, pratik çözümleri bir an önce kapmanızı tavsiye ediyorum, bir çok arkadaşım yazmış önerileri, eminim bu düşünceme tüm anneler katılıyordur, gün geldiğinde sizde bu günlerinizi hatırlayarak ve gülümseyerek  hak vereceksiniz...
biraz relax olmaya çalışın, bırakın ev dağınık kalsın, bir süre sonra alışıyorsunuz zaten...(toplasanızda arkamı döndüğümde yeniden dağılıyor ve 2 dak oyuncaksız kalmıyor)
    ayda 180-200 saat çalışıyorum geceleri, gündüzleri evin her türlü işine, market-pazar da dahil  ve bebeğime kendim bakıyorum, yardımcım yok ve hiç olmadı, saolsun eşim yardımcı olmaya çalışsada geceleri çok geç geldiği için (01:00) pek hali kalmıyor, tabii bende insanım diye söylenmekten kendimi alamıyorum....


nilaylilayla

yardımcı varken bile o kadar yoruluyorumki...mesela dün gece sabaha kadar uyyamadım sırtımın ağrısından...yorgunluktan..hem bebek, hem ev işi olucak iş değil...bu şekilde ikisini de halledenleri kutluyorum...evet kanca ,hareketlenip bi oraya bi buraya koşturmaya başladıkları zaman napıcaz:S


mavisu

İnsan yalnız olmadığını bilince, mutlu oluyor. herkese değerli paylaşımları için teşekkür ederim.
Kanca, Allah kolaylık versin, ne diyeyim. çok haklısın ki, ben de işler iyice rayından çıkmadan deneyimli annelerin tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyorum.
Henna, bizi bu sırt ağrıları mahvedecek.
Goncanil, yazını büyük bir ilgiyle okudum. Bu yorumu gönderir göndermez sitene bakacağım.
elenche, ben de kızımla birlikte iş yapacağım günleri heycanla bekliyorum.
Aysegul_, benzer şekilde benim kızımda 3 ay boyunca her türlü gürültüde uyuyordu. Doğduğu zaman dünya kupası vardı, yanımızda vuvuzela sesleri eşliğinde uyurdu. Şimdi çok hassas. Ani seslerden çok etkileniyor. Ben de yanına radyo açıyorum, ya da içeriden tv'yi açıyorum ki, ortam sesleri maskelensin. Bizim evde de senin dediğin gibi her iş yarım. Bir çamaşır yıkama prosesinin her adımı görmek mümkün. Çamaşır makinasında çamaşırlar yıkanıyor, kurutma makinası bitmiş, katlanmayı bekliyor, ütülenecek çamaşırlar yığılmış... Anladım ki, bu yarımlıklar anneliğin şanından :)
Bugün Ayşe sling'deyken süpürge yaptık, eh biraz evi toparlamış olduk. Yalnız tek elle süpürge yapmak feci bir şey..
Sevican, uykuyla ilgili bulduğum yazıyı okuyorum, yatır*kaldır yöntemine bir kez daha bakacağım.


Yasemina

Goncanil, sen cok positif, hos, anneligin ve yasamın keyfini bilen ve cıkaran bir insansın. Yazını okumak bir nevi meltem etkisi yaptı. Cok guzel boyle seyler okumak..goncanil

Teşekkür ederim Yaseminaaa. Biz anneler o kadar çok şanslıyız ki, her sabah kızımın gülen yüzünü görünce dünyalar benim oluyor.. Bizler pozitif olmak zorundayız. Artık bizim gözlerimizin içine bakan yavrularımız var çünkü..


bersu_792

ILK 4AY SESLI ORTAMDA UYUDU SONRADA SESLIYDI EV AMA DAHA AZDI SONRA BIR DONEM CIT CIKSA UYANDI BAZENDE DUGUNDE HATTA KONSEREDE VE ALISVERIS MERKEZLERINDE UYUDUGU UYKU DAHA TATLI VE UZUN OLDU BENDE OĞLUM UYURKEN EVI SUPUREMIYORUM MUTFAKTA BIR İŞ YAPAMIYORUM SONRA OĞLUM UYANIYO VE HER İŞ BANA BAKIYOR OLUYOR :) KISIR DONGU TAM YAPTIGIM BIR IS YOK HEP YARIM EKSIK ŞİMDİBABASI UYUTTU BENDE ISZE YAZIYORUM:)


elfnaz

selam,
yazılarınızı yeni okuma fırsatım oldu ve yanlız değilmişim mutluluğu sardı beni:))))bende mühendisim evde kızıma bakıyorum. 4 senelik evli olmama rağmen cocuktan sonra anladımki pratik değilmişim.elimde çabuk değilmiş:)))evim derli toplu gözüküo ama kıyıya köşeye gözler kaymamalı:))mutfağım derli toplu cunku adilli saadilli yemek yapmıorum:))kaç kez soğanları yaktım kızıma koşayım derken en son pess ettim:)))allahtan eşim restaurant işinde akşam yemeği derdimiz yok evde olmuor çünkü:)))ben hayatımdan mutlumuyum? hemde çok.evime gelenler "ayy ne kadar pasaklı" diyorlarmı?desinlerr ,kendileri bilirler:))çünkü ben herşeyi aynı anda yapamıyorsan birini seç onu hakkıyla yap diyenlerdenim.anne olmayı seçtim :)))))sevfurkereym

sevgili mavisu eşin madem istifa etmiş.bikaç gün aç bırakta aklı başına gelsin.sende bende aşcılıktan istifa ettim de bakalım.bazen eşler çok anlayışsız oluyo.bende bebeğimi büyütürken zorluk çektim.baktım olmuyo yemeği son planda bıraktım.eşim boğzına düşkündür.ama direkt sölemedim tabi:))))hayatım yetişmedi şöle böle oldu:)))))))öyle olunca kendi girerdi mutfağa.canım kaça bölünecez.ev yemek bebiş temizlik....şimdide ikinci kez anne olmaya hazırlanıyorum.senin yazını okuyunca aklıma geldi o stresli günlerim eyvah eyvah...gerçi şimdi gülümseyerek hatırlıyorum oğlum büyüdü kreşe başladı...ha birde ben çalışan biri değilim.fakat yetişemediğim zamanlarda temizlikçi alıyodum eve 15 günde bir.hem stresin azalır hemde biraz dinlenirsin.diffi,rize bende hazırlayıp yemek atardım.halada öle yapıyorum.eşim evde olduğu zamanlar nohutu fasulyeyi iyice pişirmeden haşlıyodum süzüp soğuyuncada porsiyonlara bölüp buzluğa.sarma sarardım kapaklı kutuya koyup buzluğa.köfte hazırlardım,sulu köfte için ufak ufak buzluğa hemen.börek kek yaptığımda kalanlarıda kurabiyeleride öyle buzluğa.öyle çok faydası oluyoki.bugünlerde geçer.ama önce bebişler onların bu hallerini kaçımamak gerek evdi işti temizlikti sağolsun hiç bitmiyolar.kolay gelsinn


mavisu

Sevfurker, öncelikle Allah hayırlısı ile bebişini kucağına almayı nasip etsin. Yemek konusunda burada annelerin verdiği tavsiye ile bol miktarda nohut, sebze vb. attım buzluğa. Şimdi de valide burada ona sipariş veriyorum, sağolsun o da pişiriyor :)

POD, ergobaby Türkiye'de satılıyor mu? Ben de "no name" bi sling var, bel desteği yetersiz ama yine de bayramda bi nefes alayım diye kaçtığımız Üsküp'de kilometrelerce (ya da taşıdığım 6,5 kilodan dolayı km gibi geldi, belki de metrelercedir) yürüdük. Pusette taşımak yerine çok pratik ama oldukça yorucuydu.

Elfnaz, nurturia'nın en güzel yanı, yalnız olmadığını bilmek :)

Herkese sevgiler...Cevaplamak için Üye ol