Pratik Annelerden, Parlak Fikirler

mavisu soruyor: 1

Merhabalar,

İyi bir anne olabilmek adına tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kızım doğalı beri ev işleri ve bebek bakımı arasında müthiş bunalmış durumdayım. Ev sürekli dağılıyor ve bir türlü tam temizleyemiyorum. Yemek yapma işi hep aksıyor zaten. Bizim hatun uyandıktan sonra en fazla 15dk oyuncakları ile kendi başına oyalanıyor, sonra basıyor çığlığı. ancak birlikte oynarsak mutlu oluyor, ya da kucakta dolaşırsak. Uyku olayına da çözüm bulamayınca günün büyük bir çoğunluğunu uyatmaya çalışarak, geceleri de sürekli uyanarak geçiriyorum. Gün içinde toplam 3 saati, 45dk'lık bölümler halinde uyuyor. Ben bu süre içinde yemek yapayım, evi mi toparlayayım, yoksa biraz dinlenip atıştırayım mı şaşırıyorum.
Akşamları 8 civarı uyuyor, ama bu uyku 30dk'yı geçmiyor ve de gece uykusuyla birleşmiyor. Sonra da 11'e kadar uyumuyor tabi. Gece de başlıyor saat başı uyanmalar, emip tekrar uyumalar. Çalışmaya başlayınca neler olacak tahmin bile edemiyorum.
Sizden ricam ev işlerini, özellikle yemeği, bebek bakımını nasıl kolaylaştırdığınıza dair deneyimlerinizi paylaşmanız.
Şimdiden teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


31 Cevap


seddosh

İlk 1 ay bende çok zorlandım..Hamileliğimden başlayacak olursak,ben hep yalnız geçirdim zor zamanlarımı..sezaryenle doğum yaptım. bebek 15 günlük olmadan annem gitti,zaten aynı şehirde de değiliz..evim sobalı kovayı doldur,boşalt,evin ısısını koru..göğsüm yara olmuş emziremiyorum bebek uyurken dinlenme yok,sürekli sağıyorum...
Haliyle 1 ayı doldurana kadar canım cıktı..çünkü  bebeğe ve bebekli yaşama alışmak da sorun..sabah 5 deyince uyanıyordu ,gece de zaten  45 dk sürmüyordu ki uykusu tam rahata erip uyuyacakken ağlıyordu..
duruma alışana kadar çok istesem de yemek yapamadım.. ama ev temizliğimi kızım uyurken yapmaya çalıştım.. Prensibimdir;ne kadar hasta olursam olayım yatağımı mutlaka toplarım..Eşim evi pis görmemiştir ama dağınık hallerine bebiş olduktan sonra şahit olmuştur. Ki bunda kendisinin de payı vardır. Çorapları  çamaşır sepetine değil,banyo kapısının yanında duran kitaplığın yanına bırakmayı uygun görür.. Ben bluzları çamaşırları katlar düzenerim,o bir tanesini alırken hepsini devirir..saçını fönler,makine kitaplığa konur,traş olur traş bıçağı alaksız yrlerde..
banyodan sonra havlular sağda solda bırakılır.. yemek yiyince tepsi öylece mutfağa bırakılır.
Bence sorun annelerde değil,babalarında yardımcı olması gerekiyor..Çüünkü siz ne kadar toparlarsanız toparlayın,ardınızda birisi aldığı şeyi yerine bırakmıyorsa,boşa kürek çekiyorsunuz demektir..
Çünkü hem gece hem gündüz bebekle ilgilenip,ev temizliği yapıp,mutfak işlerini bitirip,kendinize vakit ayırmanız mümkğn olmaz..

Ben kendimi suçlamaktan vazgeçtim,buraya kadaryazdıklarımda haksız olduğumu düşünen hemcinsim yoktur herhalde..:)

Cevaplamak için Üye ol